Актуально
- Голос Америки
У США за шпіонаж судять подружжя, яке хотіло продати таємні розробки американських атомних субмарин

У США судять 42-річного колишнього військовоморського інженера Джонатана Тоеббе та його 45-річну дружину Діану за звинуваченнями у спробі продати таємні розробки атомних субмарин за криптовалюту.
Історія їхнього викриття нагадує шпигунський серіал, пише The Guardian: "Він працював над двигуном атомної субмарини, включаючи секретну технологію, що має зменшити шум та вібрацію субмарин. Вона була соціально активною вихователькою дитсадка у приватній школі на узбережжі Аннаполіса, штат Мериленд".
Подружжя мешкало у звичайному будинку, має двох дітей 15 і 21 років й двох пітбулів. Сусіди описують їх як таких, що не були дуже відкритими й тримались осторонь.
Подружжя арештували тиждень тому, коли вони, як вважали, передавали "представнику іноземної країни" третю частину таємної інформації через зашифровані флешки, схованої в половину сендвічу з арахісовим маслом. Там була "секретна військова інформації про дизайн елементів, параметри роботи й характеристики реакторів підводних човнів класу Вірджинія". Як виявилось, вони передавали цю інформацію агентам ФБР під прикриттям.
За даними слідства минулої весни Тоеббе під псевдонімом "Еліс" відправив поштою іноземному урядові частину секретних документів з пропозицією встановити контакт і передати решту секретних даний. Цей лист було перехоплено ФБР, після чого за інженером і його дружиною, яку тепер звинувачують в пособництві, встановили стеження.
Як розповів колишній офіцер розвідки на умовах анонімності, вражає те, що хоча Тоеббе "описує себе як аматора" у питанні шпигунства, його методи були "дуже витонченими". Але водночас за цю інформацію колишній інженер хотів "лише 100 тисяч доларів у криптовалюті".
Що ж до питання про те, уряду якої країни він хотів продати дані, то The Guardian називає потенційні зацікавлені держави, що, окрім США, мають атомні субмарини: "Велика Британія, Китай, Росія, Індія та Франція", і враховуючи те, що технологія, яку пропонував Тоеббе, поліпшує і стишує роботу підводних човнів, то у ній не було б користі для держави, в якої зараз немає власних субмарин на атомному реакторі.
Враховуючи те, що лист Тоеббе перехопили, й що американська сторона вела слідство у співпраці із країною, що могла стати потенційним отримувачем технологій, то видання, цитуючи колишнього офіцера розвідки, вважає, що це могла бути Франція.
Подружжя звинувачують у змові та розголошенні таємної інформації, їм загрожує пожиттєвий строк у в'язниці, пише The New York Times.
У матеріалі використано джерела: The Guardian, Reuters, The New York Times
Дивіться також: Все, що потрібно знати про візит міністра оборони США до України. Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум