Актуально
Чому каліфорнійці фінансують дослідження стовбурових клітин

На виборах 2020 року, мешканці Каліфорнії також відповіли на питання про законодавчу ініціативу виділити з місцевого бюджету п’ять з половиною мільярдів доларів для продовження досліджень стовбурових клітин.
Стовбурові клітини - це клітини, які можуть самовідновлюватись а ще - перетворюватись у будь-які інші клітини організму. За допомогою стовбурових клітин можна відновлювати тканини, лікувати хвороби та навіть вирощувати органи. Отримати стовбурові клітини можна з людських ембріонів, плаценти, пуповинної крові, а також із власних “дорослих” клітин людини.
“Стовбурова клітина може перетворитись на будь-яку іншу клітину, може перетворитись на кістку, може перетворитись на в’яз, м'яз, шкіру. Ці клітини є дуже гнучкими”, – розповів Михайло Шубин, лікар-ортопед, власник компаній медичного обладнання
У приватній лабораторії неподалік Лос-Анджелеса на основі стовбурових клітин роблять єдиний вже затверджений урядом США препарат для пацієнтів із раком крові.
“Цей препарат здійснює цільову імунотерапію, стовбурові клітини продукують специфічні клітини імунітету, які борються з хворобою. Це перший раз в науці, коли ми можемо власне вилікувати онкохворих. Це феноменально.” – ствердужє Хабіб Торфі, науковець, президент компанії з виробництва стовбурових клітин
У 2001 році президент США Джордж Буш заборонив федеральне фінансування досліджень стовбурових клітин, підтримавши консерваторів, які стверджують, що усі ембріони незалежно від походження можуть розвинутись у повноцінну людину. Та у 2004 му мешканці Каліфорнії проголосували за поправку, яка визнала ці дослідження конституційним правом штату. Тоді Каліфорнія виділила 3 мільярди доларів на будівництво інституту регенеративної медицини, який став базою для досліджень стовбурових клітин. За 16 років інститут виділив кошти для сотень науковців, які зробили 3 тисячі медичних відкриттів, зокрема й у вивченні хвороби Альцгеймера.
“Альцгеймер часто буває успадкований на генетичному рівні й за допомогою стовбурових клітин ми змогли відтворити клітини людського мозку з цими генетичними змінами, які є причинами хвороби й такими чином вивчати поведінку цих генетичних змін.” – каже Лоренс Голдстін, професор молекулярної медицини університету Каліфорнії у Сан-Дієго
Більшість досліджень каліфорнійський інститут проводить зі стовбуровими клітинами, які отримує з людських ембріонів. Це - найбільш ранні клітини, і їх вважають найефективнішими. Але у багатьох такі експерименти викликають серйозні етичні застереження. Науковці, які працюють з каліфорнійським інститутом, кажуть - ембріони, які використовують у дослідженнях, не мають нічого спільного з абортами.
“Ці заморожені людські ембріони є залишками після штучного запліднення, від пар які не можуть мати дітей. І ці ембріони будуть просто знищеними. Питання чи знищувати їх чи використовувати в медицині?”– розповідає Лоренс Голдстін, професор молекулярної медицини університету Каліфорнії у Сан-Дієго.
Частина ж медиків переконана - також ефективними можуть бути й стовбурові клітини отримані з пуповинної крові чи плаценти, які можуть забирати за згодою породіль.
“Я особисто проти використання будь-яких ембріонів для стовбурових клітин. Я підтримую лише живі стовбурові клітини з плаценти чи пуповинної крові. І багато лікарів використовують тільки їх, вони навіть не хочуть торкатись до жодної стовбурової клітини з ембріона”, – стверджує Михайло Шубин, лікар-ортопед, власник компаній медичного обладнання
Та попри дискусії, звідки брати стовбурові клітини, 51 відсоток каліфорнійців все ж проголосував за те, щоб продовжити фінансування інституту за кошти платників податків. На дослідження стовбурових клітин штат виділить 5,5 мільярда доларів. Але вже зараз численні приватні лабораторії у штаті пропонують клієнтам стовбурові клітини та препарати на їхній основі.
“Найбільшими нашими клієнтами є люди з остеоартро́зом суглобів, колін, плечей. Крім того, є велика частка людей поза межами США, які хоч і мають хронічні хвороби, все ж зосереджуються на косметичних цілях і статевій функції. І для цього замовляють стовбурові клітини” – каже Хабіб Торфі, науковець, Президент компанії з виробництва стовбурових клітин.
9 препаратів, розроблених в рамках каліфорнійського інституту регенеративної медицини, проходять зараз процес затвердження Адміністрацією з контролю за продуктами харчування та ліками США. Вони можуть допомогти пацієнтам з раковими захворюваннями, діабетом, хворобою нирок, сліпотою та травмою спинного мозку.
Дивіться також: Майбутнє медицини: використання стовбурових клітин для вирощування органів? Відео
Всі новини дня
Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Форум