Актуально
Громадяни США судитимуться з Western Union через грошові перекази угрупованню «ДНР»

Американські громадяни позиваються до Western Union і Money Gram та російських ВТБ і «Сбербанку» через грошові перекази угрупованню «ДНР». Родина Куїнна Лукаса Шенсмена – він загинув на борту «Боїнга» МН17 у 18 років – подала на ці фінансові установи позов до суду США. Чому саме до них? Та чи здатен цей позов змінити щось глобально в російсько-українській гібридній війні?
«Усвідомлюємо, що сина не повернути, але хочемо покарати всіх причетних до його вбивства» – так аргументувала свій позов родина загиблого. А її адвокат Девід Прессмен пояснив суть позову так: гроші проросійським сепаратистам надходили за сприяння розташованих у США компаній, які здійснюють грошові перекази, а також російських банків. На ці гроші угруповання «ДНР» купувало зброю і боєприпаси. Цікаво, що Прессмен у 2014–2016 роках працював заступником постійного представника США при ООН і російсько-українське протистояння в ООН у питанні війни на Донбасі розгорталось якраз на його очах.
Що треба знати про платіжну систему в окупації
Десятки мільярдів рублів проходять через цю системуОлексій Кущ
Міжнародні компанії не можуть здійснювати операції з ОРДЛО, це заборонено санкціями. Тобто ані Western Union, ані Money Gram, ані навіть російські банки перераховувати гроші на окуповану територію не можуть. Разом з тим, за роки війни там була вибудувана «сіра» фінансова система. В угруповань на окупованій частині Донбасу є свій «Центробанк», а зв’язок з міжнародними фінансовими системами відбувається через банки сепаратистського регіону Південна Осетія. Оскільки та визнана деякими державами, є можливість проводити операції в іноземній валюті, пояснює економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
«Десятки мільярдів рублів проходять через цю фінансову систему», – говорить аналітик.
Є підпільна конторка «Вестерна», але там божевільні відсоткиЖитель Донецька
У Донецьку та Луганську існує свій бізнес із переведення у готівку грошей з карток. Навіть «офіс» із вивіскою Western Union у Донецьку досі працює.
«Є підпільна конторка «Вестерна», але там божевільні відсотки», – підтвердив 5 квітня Радіо Донбас.Реалії житель Донецька. Звісно, цей «Вестерн» фіктивний – кошти туди завозять або з Росії, або з підконтрольної уряду України території.
Чому ж американські громадяни подали до суду?
У позові може йтися про період до запровадження санкцій, коли міжнародні перекази ще були можливі, або – і це найімовірніше – про перекази між фізичними особами, які не порушують санкційних умов. Якщо це невеликі суми, проконтролювати походження коштів та їхнє призначення неможливо, пояснюють юристи та фінансисти. А отже – і довести фінансування тероризму.
«Це, як правило, невеликі суми, які акумулюються і потім витрачаються тими, хто очолює терористичні організації, – пояснює директор Кримського експертного центру Олексій Стародубов. – Це робиться з допомогою фізичних осіб-прибічників цих організацій: вони отримують кошти і здають їх у «загальний котел».
Думаю, що у них є фактичне підтвердження переказів особам, замішаним у збитті «Боїнга»Дмитро Некрасов
Російський економіст Дмитро Некрасов припускає, що цей позов, можливо, витік із розслідування щодо конкретних фігурантів справи МН17.
«Я думаю, що у них є фактичне підтвердження переказів особам, замішаним у збитті «Боїнга», тому мова і йде про ті фінансові системи, якими здійснювались перекази цим особам. Але як прив'язати сюди відповідальність платіжних систем, важко сказати», – говорить Дмитро Некрасов.
Які перспективи справи?
Позов громадян США може стати елементом доказу фінансування тероризму через російські банки, але це саме той момент, коли дуже бракує визнаного статусу терористичних організацій для «ЛДНР» у самій Україні, вважає юрист Олексій Стародубов.
Складність у тому, що «ДНР» і «ЛНР» досі не визнані терористичними організаціямиОлексій Стародубов
«Складність у тому, що «ДНР» і «ЛНР» досі не визнані терористичними організаціями. Це помилка української політики, тому що Україна мала першою це зробити. Тоді і для американських юристів, і для будь-яких інших було би набагато легше доводити, що мало місце фінансування тероризму. У нашому випадку все почалось із кримської окупації, і там було набагато легше довести, після захоплення адмінбудівель, російське фінансування тероризму на території нашої країни. Опісля цю аналогію потрібно було сміливо переносити на Донецьку і Луганську області: що фінансування відбувалося за тією ж моделлю – через підставних осіб із боку Росії», – говорить Олексій Стародубов.
Відповідати за нього має країна, чиї збройні сили здійснили злочинВолодимир Василенко
Інформації про справу мало, й невідомо, як діятиме в цьому разі судова система США, але для України цей прецедент буде корисним, каже юрист-міжнародник, член Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії Володимир Василенко. На його думку, якби наразі вже було рішення якогось суду про те, що МН17 був збитий ракетою, що належала підрозділу збройних сил Росії, це б полегшило справу. Однак, навряд чи напряму можна присудити якусь компенсацію за рахунок банків, що не причетні напряму до злочину. От якщо винною буде визнана Росія як держава – це інша справа, зазначає юрист.
«На мій погляд, те що сталося – воєнний злочин. І відповідати за нього має країна, чиї збройні сили здійснили злочин. В збройній агресії проти України беруть участь регулярні російські військові підрозділи та нерегулярні. Тобто, те що називають терористами, це ніякі не терористи. Це формування найманців, які фінансуються, озброюються, контролюються та керуються російською владою. Тому це прихований вид збройних формувань, який в міжнародному праві називається ірегулярними збройними формуваннями», – говорить Володимир Василенко.
Тим не менш, на думку експерта, будь-яка інформація, що стосується цього воєнного злочину, може бути дуже корисною для України. І очевидно, що позивачі мають таку інформацію, якщо позиваються до суду.
А що робити далі з фінансами?
Для протидії квазі-фінансовій системі російських гібридних сил є інструменти, але Україна їх не задіює, вважає економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.
«Україна проводить потужну санкційну політику і має сильних і послідовних західних союзників, але на системному рівні Україна не вибудувала технологію санкційної політики саме у фінансовій сфері. Зокрема, по лінії FATF (організація, яка протидіє відмиванню коштів, що спрямовуються на фінансування тероризму – ред.) Україна не використала жодного інструментарію для протидії російській агресії, хоча FATF випускала важливі матеріали, які розкривали фінансову сторону терористичних угруповань, наприклад, доповідь по ІДІЛ. Україна могла взяти за взірець ці підходи, щоб унеможливити фінансування «ЛДНР», – говорить Олексій Кущ.
Тим часом FATF взагалі виключив Росію з переліку держав, які недостатньо протидіють відмиванню коштів, і фактично за методологією організації, пояснює економіст, Росія – це «цивілізована країна, яка непричетна до фінансування терористичної діяльності».
Передрук з "Радіо Свобода" |
Дивіться також: Лідери у сфері 5G, та що нова технологія означає для цифрового майбутнього? Відео
Всі новини дня
Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео
Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.
- Голос Америки
Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.
У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.
Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."
Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.
У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."
Дивіться також:
- Голос Америки
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.
- Голос Америки
Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео
"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.
У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.
За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.
Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.
Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.
Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.
Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".
У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".
Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.
Форум