Спеціальні потреби

Актуально

План мирного врегулювання в Сирії виявився неефективним

Домовленість про припинення вогню у Сирії, що вступила у силу минулого четверга, мала стати початком мирного врегулювання в Сирії. Втім перемир‘я протривало лише кілька годин. Після чого, урядові війська відновили обстріл опозиційних осередків, а урядові танки та війська, всупереч вимогам мирного плану, так і не були виведені з населених пунктів. В Сирію почали прибувати оонівські спостерігачі. Однак, західні експерти не певні, що їм вдасться утримати відносний спокій в країні.

«На мою думку, поки не виглядає, що уряд Ассада вирішив поміняти свою політику та відмовився від того напрямку, який обрав раніше», - каже аналітик Ніреса Кама.

Західні уряди кажуть, що не планують вдаватися до інтервенції навіть у разі порушення угоди про припинення вогню. Натомість ряд арабських країн, а особливо Саудівська Аравія, мають намір озброїти сирійську опозицію.

Саудівська Аравія виступає з гострою критикою уряду Ассада, частково через бажання завоювати імідж захисника вимог сирійського народного повстання, каже британський дипломат у відставці Майкл Вільямс. Крім того, каже він, саудівці таким чином сподіваються натиснути на головного союзника Ассада – Іран, який є головним конкурентом Саудівської Аравії в регіоні.

«Якщо режим Ассада впаде, для Ірану це буде величезним ударом. Саудівська Аравія відчуває, що настав час для змін», - говорить Майкл Вільямс.

Інші ключові гравці у сирійському конфлікті – це Росія та Китай, які у минулому наклали вето на дві резолюції Ради Безпеки ООН відносно Дамаска. Китай принципово проти міжнародної інтервенції. Росії потрібна Сирія як найближчий друг на Середньому Сході та плацдарм для розташування єдиної Російської військово-морської бази за межами території колишнього СРСР. Експерти кажуть, якщо Ассад порушить мирний план та відновить насильницькі дії, тиск на Росію та Китай з боку міжнародної спільноти посилиться.

«Якщо Ассад порушить вимогу припинення вогню, Росія опиниться у складній ситуації. Водночас Сполучені Штати та їх союзники у Раді Безпеки матимуть більше шансів прийняти резолюцію, на якій ми наполягали кілька місяців тому», - стверджує Ніреса Кама.

Китай у свою чергу, вважає Майкл Вільямс, цілком можливо стане на бік західних країн через побоювання ускладнити свої відносини з рештою країн Близького Сходу.

«На мою думку головним завданням західних дипломатів на сьогоднішній день є розкол союзу Китаю та Росії щодо сирійського питання», - говорить дипломат.

Більшість експертів сумніваються, що мирний план, запропонований ООН та Лігою арабських держав, призведе до дипломатичного врегулювання конфлікту. Водночас, гуманітарні організації використовують будь-яку можливість, щоб доставити допомогу мирному населенню. Експерти ж сподіваються, що зміни позицій гравців на міжнародній арені у наступні кілька місяців таки примусять Ассада піти у відставку.

Всі новини дня

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Відео

У Раді Безпеки ООН відбулися дебати щодо впливу конфліктів на продовольчу безпеку. Захід, за головування Держсекретаря Блінкена, був ініційований Постійним представництвом США при ООН.

$40 мільярдів допомоги для України. Подробиці, реакції з Конгресу та Білого Дому. Відео

Сенат схвалив законопроект, який передбачає 40 мільярдів доларів допомоги Україні. Наразі документ пішов на підпис до президента Байдена. Київ отримає посолку США – Сенат затвердив на посаді голови американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

Більше

XS
SM
MD
LG