Актуально
- Голос Америки
План мирного врегулювання в Сирії виявився неефективним

Домовленість про припинення вогню у Сирії, що вступила у силу минулого четверга, мала стати початком мирного врегулювання в Сирії. Втім перемир‘я протривало лише кілька годин. Після чого, урядові війська відновили обстріл опозиційних осередків, а урядові танки та війська, всупереч вимогам мирного плану, так і не були виведені з населених пунктів. В Сирію почали прибувати оонівські спостерігачі. Однак, західні експерти не певні, що їм вдасться утримати відносний спокій в країні.
«На мою думку, поки не виглядає, що уряд Ассада вирішив поміняти свою політику та відмовився від того напрямку, який обрав раніше», - каже аналітик Ніреса Кама.
Західні уряди кажуть, що не планують вдаватися до інтервенції навіть у разі порушення угоди про припинення вогню. Натомість ряд арабських країн, а особливо Саудівська Аравія, мають намір озброїти сирійську опозицію.
Саудівська Аравія виступає з гострою критикою уряду Ассада, частково через бажання завоювати імідж захисника вимог сирійського народного повстання, каже британський дипломат у відставці Майкл Вільямс. Крім того, каже він, саудівці таким чином сподіваються натиснути на головного союзника Ассада – Іран, який є головним конкурентом Саудівської Аравії в регіоні.
«Якщо режим Ассада впаде, для Ірану це буде величезним ударом. Саудівська Аравія відчуває, що настав час для змін», - говорить Майкл Вільямс.
Інші ключові гравці у сирійському конфлікті – це Росія та Китай, які у минулому наклали вето на дві резолюції Ради Безпеки ООН відносно Дамаска. Китай принципово проти міжнародної інтервенції. Росії потрібна Сирія як найближчий друг на Середньому Сході та плацдарм для розташування єдиної Російської військово-морської бази за межами території колишнього СРСР. Експерти кажуть, якщо Ассад порушить мирний план та відновить насильницькі дії, тиск на Росію та Китай з боку міжнародної спільноти посилиться.
«Якщо Ассад порушить вимогу припинення вогню, Росія опиниться у складній ситуації. Водночас Сполучені Штати та їх союзники у Раді Безпеки матимуть більше шансів прийняти резолюцію, на якій ми наполягали кілька місяців тому», - стверджує Ніреса Кама.
Китай у свою чергу, вважає Майкл Вільямс, цілком можливо стане на бік західних країн через побоювання ускладнити свої відносини з рештою країн Близького Сходу.
«На мою думку головним завданням західних дипломатів на сьогоднішній день є розкол союзу Китаю та Росії щодо сирійського питання», - говорить дипломат.
Більшість експертів сумніваються, що мирний план, запропонований ООН та Лігою арабських держав, призведе до дипломатичного врегулювання конфлікту. Водночас, гуманітарні організації використовують будь-яку можливість, щоб доставити допомогу мирному населенню. Експерти ж сподіваються, що зміни позицій гравців на міжнародній арені у наступні кілька місяців таки примусять Ассада піти у відставку.
Всі новини дня
- Голос Америки
Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.
Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.
Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.
Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого
"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.
Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».
У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.
Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.
Путін "не любить, коли люди виступають проти його ідей" - експерт про арешт журналіста WSJ в Росії, який писав про групу "Вагнера"

Арешт журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича може бути пов'язаний із його дослідженням діяльності ПВК "Вагнер", а президент Путін має довгу історію утисків свободи слова й преси у Росії. Крім того, російська влада намагається отримати більше американських громадян для можливих обмінів заручниками зі США.
Про це у коментарі Українській службі Голосу Америки розповів Роберт Янг Пелтон, канадсько-американський письменник і дослідник приватних військових груп.
"Одна з сумних речей у відносинах Америки з Росією полягає в тому, що ми обмінюємось людьми високого рівня, не завжди шпигунами, іноді звинуваченими у шпигунстві, іноді людьми, заарештованими за підозрою в скоєнні чогось. Ми обмінювали російських шпигунів, і таких людей як Віктор Бут, який абсолютно є частиною інфраструктури російської армії, - сказав Пелтон. - Я припускаю, що... він може бути ще одним пішаком у грі".
В інтерв'ю Пелтон розповів, що висвітлював десятки воєн та збройних конфліктів у світі, зокрема, місяць провів в Україні та був неподалік Бахмута. Також він працював на війні в Чечні, тож порівняв ситуацію зі ставленням до журналістів у Росії тоді.
"Коли я був у Грозному з повстанцями в 1999 році, вони вбивали журналістів і отруювали їх. Вони стріляли в обличчя в ліфтах. У мене немає жодних сумнівів щодо того, як Росія атакує іноземних журналістів, які занадто близькі до того, про що вони не хочуть, щоб чув світ, - сказав Пелтон. - З 1999 року, коли Путін прийшов до влади, він жорстко кидається на журналістів. Він не любить, коли люди виступають проти його ідей, його програм, його слів. Так, журналісти в Росії є. Так, є агресивні слідчі групи, але він робить усе, щоб їх закрити".
Чи арешт Гершковича пов'язаний із його дослідження діяльності "вагнерівців", Пелтон вважає, що : "Компанія Пригожина також втручається у вибори, вони не соромляться і керувати агентством Інтернет-досліджень, і не соромляться вбивати людей. Й ми повинні відкрито подивитись на приватних громадян, таких як Пригожин, які вбивають людей, і назвати це тим, що це є. І не виправдовувати це тим, що це були квазімілітарні чи приватні військові компанії. Є факт, що вони нападали на журналістів. І Захід помиляється, коли вважає, що якщо журналісти напишуть слово «преса» на грудях, їх не вб'ють, або якщо вони мають машину, то їх не заарештують в Росії".
Заарештований Еван Гершкович має батьків, які, як повідомляють американські медіа, виїхали із Радянського Союзу. Він говорить російською, працював у Москві для видань Agence France-Presse, Moscow Times та The New York Times, а пізніше почав висвітлювати теми Росії, України та регіону для The Wall Street Journal. Серед його новіших матеріалів - статті про занепад російської економіки та розкол між кремлівськими елітами та ПВК "Вагнер".
Раніше Голос Америки повідомляв, що США рішуче засудили арешт Гершковича, якого затримали в Єкатеринбурзі й звинуватили у спробі нібито отримати секретну інформацію. "Націлювання на американських громадян з боку російського уряду абсолютно неприпустимі. Ми рішуче засуджуємо затримання пана Гершковича", - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр.
США засуджують напади й репресії російського уряду щодо журналістів і свободи преси, йдеться в заяві. У Державному департамені нагадали про заклик до американських громадян не їздити до Росії, а тих, хто зараз там перебуває, негайно виїхати з країни.
Газета The Wall Street Journal також відкинула звинувачення проти журналіста. А Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії паризької групи свободи преси "Репортери без кордонів", сказала, що Гершкович - перший іноземний журналіст, якого заарештували у Росії з початку війни в Україні.
- Голос Америки
Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні. Відео
«Ми не виявили серйозних кримінальних порушень допомоги наданої Україні нашим агентством», – Ніколь Ангарелла, інспекторка від Агентства США з міжнародного розвитку
«Уявімо, що РФ втрачає право вето…» – Сергій Кислиця. Відео
«Уявімо, що РФ втрачає право вето. Уявімо, що на стіл країн-членів Радбезу потрапляє проект рішення Радбезу, в якому буквально написано – зупинити негайно війну і вивести всі війська… Це рішення потрапляє на стіл Путіну. І що далі?», – представник України в ООН Сергій Кислиця
- Голос Америки
Пентагон: українські військові, які проходили навчання на системах Patriot, повернулися до Європи

Перша група українських військових завершила навчання на системах протиповітряної оборони (ППО) Patriot у США і повернулася до Європи, повідомив речник Пентагону.
Прес-секретар Пентагону Пет Райдер розповів, що днями кілька десятків українських військових звершили підготовку на системах протиповітряної оборони Patriot в Америці. Ці системи США та інші країни НАТО планують поставити в Україну вже найближчим часом для захисту від російських повітряних атак під час очікуваного українського контрнаступу.
«Цього тижня 65 українських військовослужбовців ППО пройшли підготовку на системах Patriot у Форт-Сілл, Оклахома, і тепер повернулися до Європи», – сказав Пет Райдер, виступаючи на брифінгу в Міністерстві оборони США у четвер.
Він додав, що після навчань ці військові пройдуть додаткові гнавчання у Європі на системах Patriot, які надали Сполучені Штати, Німеччина та Нідерланди.
Раніше ЗМІ повідомляли з посиланням на офіційних осіб Пентагону, що дві системи Patriot – одна американська, а друга – німецько-голландська, будуть розгорнуті в Україні найближчими тижнями.
На початку січня Пентагон повідомив, що навчання українських сил на системі протиповітряної оборони, що проходили в Оклахомі, почалися у середині січня і мали тривати декілька місяців. Планувалося, що підготовку на базі у Форт-Сілл пройдуть від 90 до 100 українських військових, які працюватимуть з системами Patriot, коли їх доставлять в Україну.
За словами представників Пентагону, системи Patriot посилять протиповітряну оборону України, бо вони дозволять збивати, зокрема, балістичні ракети та літаки противника, націлені як на війська, так і на цивільні об'єкти.
Нещодавно американські ЗМІ повідомили з посиланням на представників Пентагону про рішення оборонного відомства США прискорити поставку Україні танків і систем Patriot. Це рішення пов’язують з очікуваним українським весняним наступом, для якого союзники надають Україні новішу та досконалішу зброю.
Форум