Спеціальні потреби

Сирійська дилема для Обами: без мандата ООН - діяти чи чекати?


Сирійська дилема для Обами
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

Сирійська дилема для Обами

Адміністрація США готує юридичне обґрунтування можливого військового удару по Сирії навіть без мандата Ради Безпеки. ООН просить не робити ніяких кроків, поки в Сирії працюють її експерти з питань хімічної зброї. Росія направляє до сирійських берегів свої бойові кораблі.

Тим часом світ далеко не одностайний у тому, чи повинен Захід втручатися у сирійський конфлікт.

Минулого тижня світ дізнався про загибель десятків людей у Сирії внаслідок, за ознаками, застосування хімічної зброї. Ці кадри мало кого залишили байдужим. Але попри загальне обурення, далеко не всі переконані, що Сполучені Штати, самі чи зі своїми союзниками, повинні застосувати військову силу проти Башара аль-Асада.

Вашингтон повинен заручитися ширшою підтримкою світової громадськості - вважає політичний аналітик Джоел Рубін:

«Це можливо, що адміністрація захоче звернутися до ООН, і додати легітимності своїм намірам від міжнародної спільноти. Але ніхто не впевнений на 100 відсотків, що уряд США піде таким шляхом».

США намагалися, але не отримали, підтримки від країн близькосхідного регіону. Ліга арабських держав, яка 2 роки тому схвалила військове втручання у Лівії, сьогодні наполягає на дипломатичному вирішенні ситуації у Сирії. Регіональний аналітик Торбйорн Солтвельд спілкувався з «Голосом Америки» по скайпу.

«Можливість того, що Америка чи західні країни розгорнуть військову операцію, сприймається на Близькому Сході неоднозначно і може стати джерелом нестабільності та спротиву», - зазначив Солтвельд.

Сьогодні Близький Схід не приховує своїх антиамериканських сентиментів. Якщо США завдадуть по Сирії ракетного удару, не чекаючи поки експерти ООН встановлять хто відповідальний за застосування там хімічної зброї - може ще більше розпалити антиамериканські настрої. Особливо зважаючи на те, що докази того, що саме уряд аль-Асада відповідальний за хімічну атаку, за ознаками, походять від ізраїльських спецслужб. Все це виглядає дуже підозріло, каже експерт з Центру регіональних та стратегічних досліджень ель-Шарк Мустафа ель-Лаббад:

«Політична довіра до Сполучених Штатів в арабських країнах дуже низька. Не так давно США заявляли, що в Іраку є зброя масового знищення, але після військового втручання виявилося, що це була брехня».
Це можливо, що адміністрація захоче звернутися до ООН, і додати легітимності своїм намірам від міжнародної спільноти. Але ніхто не впевнений на 100%, що уряд США піде таким шляхом
Джоел Рубін, політичний аналітик


За словами ель-Лаббада, якщо США розв’яжуть військову кампанію у Сирії, це може сколихнути регіон і вивести мільйони людей на вулиці з протестом проти лицемірства Америки:

«Немає доказів того, що уряд Сирії використав хімічну зброю. Чи Башар аль-Асад диктатор? Так, безперечно. Але США співпрацюють з багатьма диктаторами».

Щоб завдати удару по Сирії, Барак Обама не лише намагається знайти підтримку міжнародної спільноти, він також мусить переконати самих американців, що такий крок необхідний. Сьогодні 60% американців категорично проти розв’язання нової військової кампанії на Близькому Сході. Браян Бендер з газети Boston Globe каже, що ще живий у пам’яті досвід Іраку:

«Щойно завершилася військова кампанія в Іраку. Як всі ми тепер знаємо, Саддам Гусейн не мав ніякої зброї масового ураження, через яку США і розпочали війну в Іраку. Тому багато людей у США і за кордоном скептично сприймають заяви про хімічну зброю у Сирії».

Адміністрація Обами наполягає, що удар по Сирії, якщо такий буде, не має мети скинення з влади Башара аль-Асада. А лише унеможливити майбутнє застосування ним хімічної зброї проти населення.
XS
SM
MD
LG