Спеціальні потреби

Експерт : Зміна часу впливає на економіку та торгівлю


Уперше, як вважають історики, перехід на літній час був запропонований Бенджаміном Фракліном, коли тої був Послом у Франції. Він намагався переконати парижан, що таким чином вони зекономлять дуже багато свічок за рахунок того, що вставатимуть та лягатимуть спати пізніше. Тоді ця ідея підтримана не була.

Перехід на літній час був запроваджений лише у 1916-му році в Німеччині та ще кількох країнах, але згодом ця практика поширилася на більшість країн світу. Основним аргументом для сезонної зміни часу називають економію електроенергії та зручність при веденні торгівлі.

Експерт Фонду «Спадщина» Браян Райлі говорить, що ідея переведення стрілок годинника двічі на рік завжди мала як своїх прихильників так і запеклих опонентів.

У США серед найбільш зацікавлених груп які хочуть, щоб час протягом року не змінювався - є працівники сільського господарства.

"Якщо ви володієте полем для гри у гольф, то для вас літній час є дуже вигідним, тому ще це дає людям більше часу ввечері грати у гольф. І навпаки – якщо ви працюєте у розважальному бізнесі який надає розваги у приміщенні, то вам це не вигідно. Вам вигідно, щоб темно ставало раніше, і люди прийшли до вас, наприклад у ресторан чи у кінотеатр", - каже економіст Браян Райлі.

"Найбільше це впливає на комфорт людини. З економічної точки зору ми досить просунуті – наші електронні пристрої запрограмовані на зміну часу. Час у наших комп’ютерах змінюється автоматично. Наші АЕС переходять на новий час автоматично. З економічної точки зору і люди, і бізнес – гнучкі. Торгівля триватиме. Все зводиться до зручності", - пояснює Браян.

Це саме, каже Раян, стосується і збереження енергії. Дослідження показали, якщо електроенергія економиться ввечері, то її більше витрачається з ранку - і загалом вплив сезонної зміни часу на енергозбереження є дуже незначним.

Що стосується міжнародної торгівлі, то тут ситуація ускладнюється ще тим, що різні країни переводять годинники в різний час. Також чимало країн дотримується єдиного часу, а у Сполучених Штатах взагалі є штати, які переводять годинник, а є такі, які цього не роблять.

Дослідження показали, якщо електроенергія економиться ввечері, то її більше витрачається з ранку - і загалом вплив сезонної зміни часу на енергозбереження є дуже незначним. Що стосується міжнародної торгівлі, то тут ситуація ускладнюється ще тим, що різні країни переводять годинники в різний час. Також чимало країн дотримується єдиного часу, а у Сполучених Штатах взагалі є штати, які переводять годинник, а є які цього не роблять.

"Це створює додаткові, хоча і незначні ускладнення. Але це - завжди бар’єр до міжнародної торгівлі. Що простіше – то краще. І з цієї точки зору літній час може спричинити невеликі ускладнення у міжнародній торгівлі", - каже Браян.

Економіст стверджує, що якщо люди хочуть вести бізнес, вони це зроблять, незважаючи на те, який саме час показує годинник.

XS
SM
MD
LG