Спеціальні потреби

Актуально

Білий дім заперечує, що Трамп розкрив росіянам таємні дані розвідки

Президент Дональд Трамп з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим та російським послом у США Сергієм Кисляком у Білому домі 10 трваня 2017

Радник президента США з національної безпеки Герберт Макмастер та інші представники адміністрації Трампа назвали неточними повідомлення у пресі, що президент під час зустрічі з російськими представниками в Овальному кабінеті розкрив їм засекречену інформацію.

Спочатку про це написала газета Washington Post, статтю якої Макмастер на зустрічі з журналістами у понеділок назвав фальшивою.

“Джерела розвідданих, чи методи їх отримання ніколи не обговорювалися і президент не розкрив даних про жодну військову операцію окрім тих, про які публічно повідомлено”, - додав він.

“Я там був. Цього не сталося”, - завершив Макмастер, а тоді розвернувся і зайшов у Білий дім, не відповіши на запитання журналістів.

Тіллерсон підтримує Макмастера

Державний секретар Рекс Тіллерсон, який також сказав, що був на зустрічі з російським міністром закордонних справ та послом Росії 10 травня, підтвердив опис розмови, який подав Макмастер, додавши у заяві, що на зустрічі “обговорювали широкий набір питань, серед яких були теми загроз і спільні антитерористичні дії”.

Кілька американських засобів масової інформації повідомили, що на зустрічі в Овальному кабінеті за участі російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова та посла Сергія Кисляка було розкрито таємну інформацію.

За даними Washington Post, Трамп, як виглядає, вихвалявся отриманою інформацією про загрозу для авіації.

Газета New York Times повідомляє, що та інформація була такою важливою, що про неї не всі знали в американському уряді і нею не ділилися із союзниками США.

Згадані та інші часописи також припускають, що розкриття інформації може створити загрозу для джерела важливих даних про “Ісламську державу”, а також для способу отримання інформації.

Американський президент має повноваження розкривати майже будь-яку інформацію, тому дії Трампа не розглядають як порушення закону.

Але джерела у розвідслужбах, на які посилаються ЗМІ, висловлюють стурбованість, що інформація може зашкодити важливим відносинам з урядом певної важливої для США країни.

“Голос Америки” звернувся з проханням прокоментувати повідомлення до Центрального розвідувального управління та Агентства національної безпеки США, але вони відмовилися коментувати повідомлення.

Від самого початку діяльності адміністрації Трампа деякі союзники США виявляли стурбованість готовністю президента до близькості з Росією.

“Це турбує найбільше”, - сказав раніше “Голосу Америки” один із західних дипломатів, який побажав, щоб його не називали. “Росія поводиться як руйнівний гравець”.

Але деякі представники розвідувальних служб вважають, що наслідки зустрічі у Білому домі будуть мінімальними.

“Жодної шкоди. Ніяка інформація про джерела, чи методи не була розкрита”, - сказав колишній працівник розвідслужби Майкл Преджент, який зараз представляє аналітичну установу “Інститут Гадсона” у Вашингтоні.

Преджент, який працював з Макмастером в Іраку, сказав, що радник з питань національної безпеки не дозволив би президентові “перейти межу”.

Натомість Преджент вважає, що візит росіян можна повернути на користь Вашингтоні.

“Така інформація піднімає перед росіянами питання про їхню бездіяльність стосовно “Ісламської держави” в Сирії”, - сказав він.

Стурбованість на Капітолійському пагорбі

Повідомлення викликали стурбовані коментарі законодавців від обидвох партій.

“Я шокований повідомленнями, що президент Трамп розкрив росіянами цього тижня таємну інформацію. Це порушує питання про те, чи усвідомлює президент серйозність наслідків розкриття таких даних супротивникові”, - сказав конгресмен від Демократичної партії Еліот Енґель. “Я матиму закриту зустріч цього тижня з радником із національної безпеки Макмастером і вимагатиму відповіді на запитання про те, що було розкрито і як це може зашкодити національній безпеці США”.

Сенатор - республіканець Боб Коркер сказав журналістам: “Білий дім повинен швидко щось зробити, щоб навести у себе порядок. Очевидно, що вони зараз в “піке” і потрібно дати раду тому, що відбувається”.

Останні новини додали до суперечок про звільнення минулого тижня з посади директора ФБР Джеймса Комі.

Він був усунений напередодні зустрічі з росіянами в Овальному кабінеті.

Розслідування ФБР

Федеральне бюро розслідувань збирає інформацію щодо звинувачень про зв’язки виборчої команди Дональда Трампа з Росією під час кампанії 2016 року.

У спільній заяві двох чільних конгресменів-демократів Елайджи Каммінґса та Джона Коньєрса міститься заклик передати аудіозапис минулотижневої зустрічі Трампа з росіянами.

“Після небувалого тижня, коли багато-хто вважав, що більш безвідповідальним президент Трамп вже не може бути, він, можливо, опустився до ще нижчої і небезпечної позначки”, - заявили два демократи.

Дивіться також: Досвід українського режисера та оператора в Голлівуді. Відео

Досвід українського режисера та оператора в Голлівуді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG