Спеціальні потреби

Актуально

Білий дім заперечує, що Трамп розкрив росіянам таємні дані розвідки

Президент Дональд Трамп з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим та російським послом у США Сергієм Кисляком у Білому домі 10 трваня 2017

Радник президента США з національної безпеки Герберт Макмастер та інші представники адміністрації Трампа назвали неточними повідомлення у пресі, що президент під час зустрічі з російськими представниками в Овальному кабінеті розкрив їм засекречену інформацію.

Спочатку про це написала газета Washington Post, статтю якої Макмастер на зустрічі з журналістами у понеділок назвав фальшивою.

“Джерела розвідданих, чи методи їх отримання ніколи не обговорювалися і президент не розкрив даних про жодну військову операцію окрім тих, про які публічно повідомлено”, - додав він.

“Я там був. Цього не сталося”, - завершив Макмастер, а тоді розвернувся і зайшов у Білий дім, не відповіши на запитання журналістів.

Тіллерсон підтримує Макмастера

Державний секретар Рекс Тіллерсон, який також сказав, що був на зустрічі з російським міністром закордонних справ та послом Росії 10 травня, підтвердив опис розмови, який подав Макмастер, додавши у заяві, що на зустрічі “обговорювали широкий набір питань, серед яких були теми загроз і спільні антитерористичні дії”.

Кілька американських засобів масової інформації повідомили, що на зустрічі в Овальному кабінеті за участі російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова та посла Сергія Кисляка було розкрито таємну інформацію.

За даними Washington Post, Трамп, як виглядає, вихвалявся отриманою інформацією про загрозу для авіації.

Газета New York Times повідомляє, що та інформація була такою важливою, що про неї не всі знали в американському уряді і нею не ділилися із союзниками США.

Згадані та інші часописи також припускають, що розкриття інформації може створити загрозу для джерела важливих даних про “Ісламську державу”, а також для способу отримання інформації.

Американський президент має повноваження розкривати майже будь-яку інформацію, тому дії Трампа не розглядають як порушення закону.

Але джерела у розвідслужбах, на які посилаються ЗМІ, висловлюють стурбованість, що інформація може зашкодити важливим відносинам з урядом певної важливої для США країни.

“Голос Америки” звернувся з проханням прокоментувати повідомлення до Центрального розвідувального управління та Агентства національної безпеки США, але вони відмовилися коментувати повідомлення.

Від самого початку діяльності адміністрації Трампа деякі союзники США виявляли стурбованість готовністю президента до близькості з Росією.

“Це турбує найбільше”, - сказав раніше “Голосу Америки” один із західних дипломатів, який побажав, щоб його не називали. “Росія поводиться як руйнівний гравець”.

Але деякі представники розвідувальних служб вважають, що наслідки зустрічі у Білому домі будуть мінімальними.

“Жодної шкоди. Ніяка інформація про джерела, чи методи не була розкрита”, - сказав колишній працівник розвідслужби Майкл Преджент, який зараз представляє аналітичну установу “Інститут Гадсона” у Вашингтоні.

Преджент, який працював з Макмастером в Іраку, сказав, що радник з питань національної безпеки не дозволив би президентові “перейти межу”.

Натомість Преджент вважає, що візит росіян можна повернути на користь Вашингтоні.

“Така інформація піднімає перед росіянами питання про їхню бездіяльність стосовно “Ісламської держави” в Сирії”, - сказав він.

Стурбованість на Капітолійському пагорбі

Повідомлення викликали стурбовані коментарі законодавців від обидвох партій.

“Я шокований повідомленнями, що президент Трамп розкрив росіянами цього тижня таємну інформацію. Це порушує питання про те, чи усвідомлює президент серйозність наслідків розкриття таких даних супротивникові”, - сказав конгресмен від Демократичної партії Еліот Енґель. “Я матиму закриту зустріч цього тижня з радником із національної безпеки Макмастером і вимагатиму відповіді на запитання про те, що було розкрито і як це може зашкодити національній безпеці США”.

Сенатор - республіканець Боб Коркер сказав журналістам: “Білий дім повинен швидко щось зробити, щоб навести у себе порядок. Очевидно, що вони зараз в “піке” і потрібно дати раду тому, що відбувається”.

Останні новини додали до суперечок про звільнення минулого тижня з посади директора ФБР Джеймса Комі.

Він був усунений напередодні зустрічі з росіянами в Овальному кабінеті.

Розслідування ФБР

Федеральне бюро розслідувань збирає інформацію щодо звинувачень про зв’язки виборчої команди Дональда Трампа з Росією під час кампанії 2016 року.

У спільній заяві двох чільних конгресменів-демократів Елайджи Каммінґса та Джона Коньєрса міститься заклик передати аудіозапис минулотижневої зустрічі Трампа з росіянами.

“Після небувалого тижня, коли багато-хто вважав, що більш безвідповідальним президент Трамп вже не може бути, він, можливо, опустився до ще нижчої і небезпечної позначки”, - заявили два демократи.

Дивіться також: Досвід українського режисера та оператора в Голлівуді. Відео

Досвід українського режисера та оператора в Голлівуді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

Всі новини дня

Показати війну через мистецтво – у Варшаві експонується виставка “Україна. Під іншим небом”. Відео

Фото зруйнованих будинків та понівечених російським снарядами полів. Символічно хрест на хрест заклеєні вікна. Колискова для вбитих дітей. Це виставка “Україна. Під іншим небом”, яка відбувається зараз у Варшаві.

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

«Чим більше звірств ми бачимо від Путіна та росіян, тим більше Захід відданий ідеї припинили ці звірства», - заявила сенаторка-демократка Джин Шагін. «Українців не залякати бомбардуванням цивільного населення, - бо знають, що поставлено на карту», - наголосив cенатор-республіканець Піт Рікеттс.

Лідери ЄС схвалили спільні закупівлі боєприпасів для України

Лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня

Лідери Європейського Cоюзу схвалили план відправки Україні мільйона артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців.

Міністри закордонних справ і оборони ЄС схвалили цей план на початку тижня, а лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня.

«Беручи до уваги інтереси безпеки й оборони всіх держав-членів, Європейська рада вітає домовленість щодо термінової доставки в Україну боєприпасів класу «земля-земля» й артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет, у тому числі шляхом спільних закупівель і мобілізації належного фінансування», – йдеться в заяві за підсумками зустрічі.

Лідери ЄС також повторили «своє рішуче засудження» агресивної війни Росії проти України, яка є «явним порушенням Статуту ООН», і наголосили на непохитній підтримці Європейським союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

«Росія має припинити свою агресію і негайно, повністю та беззастережно вивести всі свої сили з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – наголошується в заяві.

Лідери країн ЄС також наголосили, що Європейський союз залишається відданим збереженню і збільшенню колективного тиску на Росію, у тому числі шляхом можливих подальших обмежувальних заходів, і продовженню роботи над обмеженням ціни на нафту разом з партнерами.

Президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення подякував лідерам за ініціативу.

22 березня стало відомо, що Іспанія приєднується до угоди Європейського союзу зі спільної закупівлі боєприпасів для України. Таким чином, кількість країн Євросоюзу, які долучилися до спільної ініціативи, збільшиться до 18. Також до неї приєдналася Норвегія

Україна становить фундаментальний інтерес для США та глобальної безпеки - генерал Міллі

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі свідчить під час слухань підкомітету Палати представників щодо бюджету, запропонованого президентом Байденом для Міністерства оборони, Вашингтон, США, 23 березня 2023 р. REUTERS/Michael A. McCoy

Стратегію Сполучених Штатів щодо України детально роз'яснив під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

У ході слухань 23 березня генерал Міллі отримав запитання від конгресмена-республіканця Маріо Діаз-Баларта щодо стратегії США стосовно підтримки України та відповів, що вона чітко озвучена президентом Джо Байденом. “Стратегічною метою є захист міжнародного порядку, встановленого глобально у 1945 році, - уточнив генерал Міллі. - Ми досягнемо цього, коли Україна залишатиметься вільною суверенною незалежною країною з усіма своїми територіями. Тоді ви знатимете, що цей порядок, заснований на правилах, захищено”.

За словами генерала, якщо світовий порядок не буде захищено, на той час, оборонні бюджети подвояться, бо "тоді йтиметься не про конкуренцію великих сил, а конфлікт великих сил, що стане надзвичайно небезпечним для всього світу”.

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки.
Марк Міллі

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки, додав генерал Марк Міллі.

Конгресмен-республіканець Кріс Стюарт уточнював, чи стратегія щодо України включає звільнення Криму. Генерал Міллі відповів, що це є максималістичною метою, озвученою українським президентом публічно.

“Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав Міллі. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися”.

Своєю чергою, під час слухань міністр оборони США Ллойд Остін подякував Конгресу “за неймовірну підтримку протягом року” та наголосив, що Україна завдяки західним має не лише системи озброєння та боєприпаси, необхідні для збереження ефективності на полі бою, але допомога від США “дозволяє також українцям інвестувати у майбутні можливості” для самооборони.

Перший запуск ракети, надрукованої на 3D-принтері провалився

Глядачі на мисі Канаверал, Флорида, під час запуску ракети Terran I, 22 березня 2023 року

Ракета, майже повністю виготовлена з частин, надрукованих на 3D-принтері, здійснила перший запуск в середу ввечері, але впала через три хвилини польоту не досягнувши орбіти.

На борту випробувального польоту Relativity Space не було нічого, крім першого металевого виробу надрукованого на 3D-принтері шість років тому.

Стартап хотів вивести сувенір на орбіту заввишки 125 миль (200 кілометрів) на кілька днів, перш ніж увійти в атмосферу і згоріти разом із верхнім ступенем ракети.

Як виявилося, перший ступінь, після старту ракети зі космодрому на мисі Канаверал, відокремився, як було заплановано. Але верхній ступінь спалахнув, а потім вимкнувся та впав в Атлантичний океан.

Це третя спроба запуску з місця, де колись була ракетна установка. Раніше цього місяця Relativity Space прибула за півсекунди після запуску, двигуни ракети загорілись, а потім раптово вимкнулися.

Хоча верхній ступінь вийшов з ладу, і місія не вийшла на орбіту, «перші запуски завжди вражають, і сьогоднішній політ не став винятком», — сказала коментатор запуску Relativity Space Арва Тізані Келлі після запуску в середу.

Більшість 33-метрової ракети, включно з її двигунами, створено на величезному 3D-принтері компанії в Лонг-Біч, Каліфорнія.

Relativity Space повідомила, що металеві частини, надруковані на 3D-принтері, становлять 85% ракети під назвою Terran. Більші версії ракети матимуть ще більше, а також їх можна буде багаторазово використовувати для кількох польотів.

Інші космічні компанії також покладаються на 3D-друк, але деталі складають лише невелику частину їхніх ракет.

Заснована в 2015 році парою молодих аерокосмічних інженерів, Relativity Space привернула увагу інвесторів і венчурних капіталістів.

Відділ охорони здоров’я та науки Associated Press отримує підтримку від Науково-освітньої медіа-групи Медичного інституту Говарда Хьюза. AP несе повну відповідальність за весь вміст

Більше

XS
SM
MD
LG