Спеціальні потреби

Актуально

Трамп прямує до Нью-Йорка, щоб постати перед судом у справі про виплату за мовчання

Колишній президент США Дональд Трамп сідає на літак у Флориді, 3 квітня 2023 року

Колишній президент США Дональд Трамп вирушив зі свого маєтку у Флориді до Нью-Йорка. Там він планує переночувати в своїй резиденції Трамп-тауер, а потім у вівторок постати перед судом для пред’явлення кримінального обвинувачення, першого в історії проти поточного або колишнього лідера США.

Невідомо, як завершиться поява Трампа в будівлі державного суду, але його адвокати кажуть, що він рішуче відкидає звинувачення, пов'язані з виплатою 130 000 доларів порноактрисі перед його перемогою на президентських виборах 2016 року, щоб змусити її замовкнути про нібито побачення з ним десять років тому. Трамп тривалий час заперечував це твердження.

Офіційні особи, знайомі з обвинуваченням, кажуть, що велике журі присяжних минулого тижня висунуло 76-річному колишньому президенту звинувачення за понад 30 пунктами кримінального правопорушення. Обвинувальний акт не опубліковано, а точні формулювання та, можливо, нові докази можуть залишатися в таємниці, доки обвинувальний акт не буде оприлюднено під час пред’явлення звинувачення Трампу у вівторок перед суддею Хуаном Мерчаном у Верховному суді штату Нью-Йорк.

Під час явки до суду у Трампа, ймовірно, візьмуть відбитки пальців, як і в будь-якого підозрюваного у кримінальних справах, зроблять його фотографію. Але влада каже, що на знак поваги до його статусу колишнього президента навряд чи він буде закутий у наручники або виставлений перед фотографами під час так званої «прогулянки злочинців».

Але питання залишаються: чи буде повністю зачитаний обвинувальний акт на відкритому судовому засіданні? Чи буде дозволено фото чи відео зйомку у залі суду? Чи зберуться біля будівлі суду прихильники Трампа, чи протестувальники проти окружного прокурора Мангеттена Елвіна Брегга за висунення звинувачень? Чи будуть можливі протести мирними?

Прихильники Дональда Трампа під Трамп-тауер в Нью-Йорку, 3 квітня 2023 року
Прихильники Дональда Трампа під Трамп-тауер в Нью-Йорку, 3 квітня 2023 року

Біля будівлі суду обмежено рух транспорту, але представниця Республіканської партії Марджорі Тейлор Грін, союзниця Трампа, і Клуб молодих республіканців у Нью-Йорку кажуть, що планують «мирний протест» проти Брегга через дорогу від будівлі суду у вівторок.

Трамп уже розкритикував Брегга в соціальних мережах за буцімто політичне «полювання на відьом» проти нього. Трамп стверджував, що суддя «ненавидить мене» після того, як Мерчан в окремій справі на початку цього року оштрафував дочірні компанії The Trump Organisation на 1,6 мільйона доларів США за податкове шахрайство.

Трамп, який намагається отримати номінацію від Республіканської партії в президенти 2024 року та повернути собі Білий дім, планує повернутись до Флориди, де виступить із промовою у вівторок увечері.

З моменту висунення звинувачення минулого четверга кампанія Трампа заявила, що зібрала 5 мільйонів доларів і зареєструвала понад 16 000 добровольців, що, за словами речника кампанії Стівена Ченга, є «ключовим показником того, що американці з будь-якого походження втомилися від використання зброї система правосуддя проти президента Трампа та його прихильників".

До висунення звинувачення Трамп лідирував у національних опитуваннях виборців Республіканської партії щодо їхнього вибору кандидатури в президенти від партії. Невідомо, чи зміниться новина про обвинувальний висновок, що свідчить про підтримку.

Колишній президент також стикається з іншими кримінальними розслідуваннями. Вони включають федеральні розслідування його спроб скасувати свою поразку на виборах 2020 року демократу Джо Байдену, зокрема роль Трампа в заохоченні спроб прихильників заблокувати Конгрес Байдена 6 січня 2021 року, а також його збереження секретних документів у Мар-а- Лаго, його маєтку у Флориді. Від нього вимагали передати матеріали до Національного архіву, коли він залишив посаду. Тим часом, у більш вузькій справі, прокурор південного штату Джорджія перевіряє зусилля Трампа скасувати перемогу Байдена, коли Трамп попросив представників виборчих органів «знайти» йому достатньо голосів, щоб претендувати на перемогу.

Представники ЗМІ перед Трамп-тауер в Нью-Йорку, 3 квітня 2023 року
Представники ЗМІ перед Трамп-тауер в Нью-Йорку, 3 квітня 2023 року

Хоча подробиці справи у Нью-Йорку не розкрито, результат судового розгляду може залежати від наміру щодо виплати актрисі фільмів для дорослих Стормі Деніелс. Майкл Коен, колишній адвокат і політичний агент Трампа за власні гроші здійснив цей платіж напередодні виборів у листопаді 2016 року, а пізніше отримав компенсацію від Трампа частинами, а Трамп вказав платежі у своїй корпоративній книзі як судові витрати Коена.

У неділю адвокат Трампа Джо Такопіна заявив CNN, що виплата Деніелс була «особистими витратами, а не витратами на кампанію». The Wall Street Journal вперше повідомила про виплату на початку 2018 року.

Юридичні аналітики у США кажуть, що прокурорам у справі про виплату важко буде довести, що гроші, виплачені Деніелс, були внеском у передвиборчу кампанію, щоб допомогти йому виграти президентські вибори, а не лише з особистих причин, щоб приховати ймовірну подружню невірність.

Такопіна сказав, що він та інші юристи розроблять юридичну стратегію Трампа, щоб спростувати звинувачення, коли вони побачать обвинувачення. В інтерв’ю в недільних ток-шоу він відмахнувся як передчасні питання про те, чи буде він просити про зміну місця проведення чи подасть клопотання про закриття справи.

"Надто рано вирішувати, які клопотання ми будемо подавати, нам потрібно побачити обвинувальний висновок і почати працювати”, — сказав він у шоу This Week на ABC.

Але він додав: «Ми готові до цього бою. І я з нетерпінням чекаю якомога швидше просунути цю справу, щоб виправдати його».

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG