Спеціальні потреби

Актуально

Трампу може бути складно переконати Республіканську партію підтримати його кандидатуру на виборах президента

Фото: колишній президент США Дональд Трамп та екс-перша леді Меланія Трамп оголошують, що Трамп втретє балотуватиметься в президенти, 15 листопада 2022 року, Флорида.

За кілька днів до вівторка, коли колишній президент Дональд Трамп оголосив, що він знову висуне свою кандидатуру на номінацію від Республіканської партії на президентські вибори 2024 року, впливові голоси в консервативних політичних колах висловились проти повернення йому лідерства в партії.

Трамп очолював партію після виборів у 2016 році, але республіканці втратили більшість у Палаті представників у 2018 році. Потім у 2020 році, незважаючи на свої заперечення, Трамп програв президентські вибори Джо Байдену, а його партія також втратила більшість в Сенаті.

Попри очікування значної перемоги на проміжних виборах, республіканці не змогли отримати більшість в Сенаті, і станом на вівторок вони, здавалося, можуть отримати незначну більшість в Палаті представників. Однією з причин гірших, ніж очікувалось, результатів Республіканської партії стало те, що декілька рекомендованих Трампом кандидатів отримали гірший результат, ніж більш помірковані кандидати від Республіканської партії.

У вівторок Кен Гріффін, мільярдер, засновник хедж-фонду Citadel і головний донор республіканців, озвучив те, про що, очевидно, думали багато хто в партії.

"Хочу сподіватись, що Республіканська партія готова піти від того, хто тричі програв для цієї партії", - сказав Гріффін на заході, який спонсорував Bloomberg News у Сінгапурі.

Набридло програвати

Гріффін далеко не один у переконанні, що республіканці повинні дистанціюватися від колишнього президента.

Після гірших, ніж очікувалося, результатів партії на проміжних виборах 9 листопада, Wall Street Journal виступив проти Трампа.

"З моменту його малоймовірної перемоги в 2016 році над Гілларі Клінтон, яку багато хто не любить, пан Трамп має ідеальний список поразок на виборах, - йдеться в редакційній статті, - Тепер пан Трамп зірвав вибори 2022 року, і це може віддати демократам Сенат ще на два роки. Пан Трамп мав стратегічні успіхи на посаді президента, включаючи зниження податків і дерегуляцію, але привів республіканців з одного політичного фіаско до іншого. «Ми збираємося вигравати стільки, - раніше казав Трамп, - що вас втомлять перемоги». Можливо, зараз республіканці втомилися програвати".

Багато хто в партії відвертається від Трампа й шукає когось на його місце, причому найвірогіднішим кандидатом є губернатор Флориди Рон ДеСантіс, який поділяє багато підходів Трампа у протистоянні з лівими політиками. ДеСантіс виграв перевибори минулого тижня у своєму штаті з перевагою майже в 20 відсоткових пунктів.

Прихильники губернатора штати Флорида, політика Республіканської партії Рона ДеСантіса, реагують на перемогу ДеСантіса на виборах, 8 листопада 2022 року
Прихильники губернатора штати Флорида, політика Республіканської партії Рона ДеСантіса, реагують на перемогу ДеСантіса на виборах, 8 листопада 2022 року

Виступаючи перед журналістами в понеділок, сенаторка-республіканка Синтія Ламміс сказала: «Питання таке: хто нинішній лідер Республіканської партії? О, я знаю, хто це: Рон ДеСантіс. Рон ДеСантіс є лідером Республіканської партії, хоче він цього чи ні".

Протидія ДеСантісу

Деякі спостерігачі за виборами в США вважають, що рішення Трампа зараз оголосити про свою кандидатуру спрямоване на те, щоб очистити поле від можливих конкурентів в кандидати від партії і зокрема заблокувати ДеСантіса.

«Довгий час у політиці вважалось, що можна відбити суперників, зібравши гроші на ранніх стадіях і розпочавши гру на ранніх стадіях, — каже Дженніфер Н. Віктор, доцентка політології Університету Джорджа Мейсона Школи, повідомляє Голос Америки. - Тож він явно прагне отримати таку перевагу першого гравця».

Додатковим доказом занепокоєння колишнього президента щодо ДеСантіса є те, що він нещодавно публічно критикував губернатора. Трамп, який часто дає принизливі прізвиська своїм суперникам, називає ДеСантіса «Роном ДеСанктімоніусом (з англ. святенницьким - ред.)».

У розлогій заяві після проміжних виборів Трамп спробував применшити значення перемоги ДеСантіса, зазначивши, що ДеСантіс переміг із меншою кількістю голосів, ніж Трамп отримав у Флориді на виборах 2020 року. Різниця, ймовірно, пояснюється тим фактом, що явка на виборах президента у США набагато вища.

"Трампізм все ще здоровий"

Дехто припускає, що заява Трампа після проміжних виборів, має на меті відвернути увагу від результатів, які використовуються деякими опонентами колишнього президента для критики його рішення агітувати за багатьох кандидатів.

Втім, Віктор вважає, що поки надто рано списувати вплив руху колишнього президента на формування перегонів 2024 року.

Фото: люди вітають оголошення колишнього президента США Дональда Трампа про намір взяти участь у президентських виборах, 15 листопада 2022 року, Флорида
Фото: люди вітають оголошення колишнього президента США Дональда Трампа про намір взяти участь у президентських виборах, 15 листопада 2022 року, Флорида

«Якби республіканців розгромили — справді розгромили — на цих виборах, а демократи отримали додаткові місця в Палаті представників, я думаю, що розмови про вилучення трампізму з партії були б набагато сильнішими, — каже Віктор. - Але оскільки цього не сталося, оскільки це був скоріше змішаний результат, я думаю, що є багато доказів того, що трампізм все ще досить здоровий і, ймовірно, є найбільшою та найнадійнішою коаліцією всередині партії».

Шукаємо альтернативу

Однак інші експерти сумніваються, що виклик Трампу буде успішним.

Кріс Стіруолт, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва, погодився, що колишній президент зберігає непохитну підтримку частини Республіканської партії. Але він сказав, що незрозуміло, чи основні прихильники Трампа складають достатньо велику частку виборців, щоб гарантувати висунення Трампа, якщо кандидат-супротивник зможе консолідувати решту.

«Є багато республіканців, які проголосували б за Трампа у 2024 році, але сподіваються, що їм це не доведеться робити», — сказав Голосу Америки Стіруолт, колишній політичний редактор Fox News.

Однак, за його словами, це не гарантує, що, як і на праймеріз 2016 року, Трамп не зможе протистояти різним фракціям усередині партії.

"У 2020 році кандидати від Демократичної партії винесли правильний урок із виборів 2016 року та вибули, а не дозволили маргінальному кандидату виграти номінацію", - сказав Стіруолт.

Дивлячись на республіканців у 2024 році, сказав Стіруолт, велике питання полягає в тому, чи зможе коаліція республіканців, які не хотіли б, щоб Трамп знову отримав номінацію, і тих, хто не голосував би за колишнього президента за жодних обставин, об’єднатися за єдиного кандидата, щоб дати йому чи їй шанс боротися з колишнім президентом.

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG