Спеціальні потреби

Світові лідери думають про те, як вести справи з майбутнім президентом Трампом


Дональд Трамп

Люди у всьому світі прокинулися в середу вранці в іншому світі, почувши новину, що американські громадяни обрали Дональда Трампа своїм новим президентом.

За деякими повідомленнями, ці вибори спостерігало найбільше людей з часу Другої світової війни, і що вони змінять американську політику і позицію Сполучених Штатів у світі.

Експерти кажуть, що перемога нью-йоркського мільярдера дорівнює землетрусу в час, коли відносини Вашингтона з Росією переживають труднощі, в Сирії та Україні продовжуються конфлітки, на Близькому Сході йде боротьба з екстремістами «Ісламської держави», поведінка Китаю стається дедалі зухвалою і націоналістичною, а до Європи прямують сотні тисяч мігрантів.

Багато світових лідерів не приховують того, що вони віддавали перевагу кандидатові Демократичної партії Гілларі Клінтон, яка була державним секретарем, і вони знали її особисто. Те, що деякі американські виборці вважали відсутністю перспективи і нових ідей, для них вона була символом продовження існуючої політики без несподіванок.

Для мешканців Лондона ранкова потрясаюча новина нагадала один ранок у червні, коли вони довідалися, всупереч усім передбаченням опитування громадської думки, що британці проголосували за вихід зі складу Європейського Союзу.

Британська прес’єр-міністра Тереза Мей, яка стрималася від висловлювання думок під час передвиборчої кампанії Трампа, була серед тих, яка привітала його в середу вранці.

Мей сказала, що вона розраховує на співпрацю з ним для продовження тривалих відносин між Великобританією і Америкою, включно із «сильним і тісним» партнерством щодо торгівлі, безпеки і оборони.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель, яка також була обережною, щоб не висловлювати преференцій під час американської президентської гонки, зробила непрямі посилання на підбурюючі зауваги Трампа про мусульман, мексиканців, та інших під час кампанії.

«Німеччини і Америку об’єднують разом такі цінності, як демократія, свобола, дотримання верховенства права, гідність людини незалежно від походження, кольору шкіри, релійгії, статі, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів, – сказала Меркель. – На основі цих цінностей я пропоную тісну співпрацю з майбутнім президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом», – сказала вона.

Що далі? Світові лідери дивляться на обрання Трампа як на стрибок у невідоме. Адже черговий лідер Сполучених Штатів у ході виборчої кампанії заявив, що скасує торговельні угоди і відмовить у гарантіях безпеки тим країнам НАТО, які не вносять свою частку до бюджету організації.

Під час виборчої кампанії Трамп піддавав критиці торговельні практики Пекіна, погрожуючи накласти 45-відсоткові тарифи на китайський імпорт.

Трамп був обраний на платформі «Америка понад усе». Для Африки, наприклад, експерти кажуть, що ці сподівання реалістичні і стримані.

Президент Франції Франсуа Олланд прилюдно піддав критиці Трампа під час виборчої кампанії. Олланд привітав новообраного президента, але сказав, що результат американських виборів «відкриває період непевності» в американсько-французьких відносинах. Соціалістична партія Олланда стоїть перед серйозним викликом з боку антиіммігрантської, правого напрямку партії Національний фронт на виборах наступного року. Лідер цієї партії Марін Ле Пен – відома прихильниця Трампа.президента Росії Володимира Путіна

Олланд та інші європейські лідери, включно з президентом Маттео Рензі, не приховували надії, що обраною буде Гілларі Клінтон. «Це час великої непевності і великої зміни, і на що вони розраховують – це дещо певності, дещо передбачуваності», – сказав Шенкер Сінгем, експерт Інституту Леґатум з Лондона.

Сінгем та інші спостерігачі кажуть, що питання в тому, яку роль у світі відіграватиме Америка, увага якої скерована більшою мірою на себе. «Чи США відмежуються від зовнішнього світу, чи повернуться до світу»? – він запитує.

У промові з нагоди перемоги в середу Дональд Трамп заявив, що його адміністрація справедливо ставитиметься до світу і шукатиме спільного ґрунту, а не ворожості. З непевністю також приходить надія, що драматичний відхід від встановленого світового порядку може принести нові можлимвості і, можливо, деякі приємні несподіванки.

Дивіться також: 72% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку - опитування IRI

вважають, що країна рухається у неправильному напрямку - опитування IRI

XS
SM
MD
LG