Спеціальні потреби

Джохар Царнаєв визнаний винним колегією присяжних


У середу 8 квітня в Бостоні присяжні – сім жінок і п’ять чоловіків, всі вони жителі Бостона і передмість, визнали Джохара Царнаєва винним в інкримінованих йому злочинах – підготовці та проведенні вибухів під час Бостонського марафону в квітні 2013 року.

Царнаев визнаний винним за всіма 30 пунктами звинувачення. По 17 з цих пунктів обвинуваченого можна засудити до смертної кари. Присяжні радилися 11 годин протягом двох днів. Багато родичів жертв та постраждалі стежили за тим, як колегія відповідала на запитання про вину Царнаєва в кожному із злочинів, які йому інкримінували.

«Це не те, що коли-небудь може закінчитися, – сказала Карен Брассард, що отримала осколкові поранення литок і гомілки в результаті вибухів на марафоні. – Ти завжди будеш це відчувати. Це назавжди – частина твого життя. Я не знаю, що тут справедливість. І вдячна за те, що він не на волі».

Нагадаємо, що в результаті дій братів Царнаєвих троє людей загинуло і більше 260 отримали травми.

Старший брат Джохара Царнаєва, Тамерлан, був убитий в перестрілці з поліцією після вибухів на марафоні.

У понеділок звинувачення і захист обмінялися останніми аргументами у своїх заключних промовах. У виступах сторін було представлено два протилежні портрети Царнаєва. Захист описав його як підлітка, залученого в глибоку конспірацію домінуючим старшим братом.

«Джохар готовий до вашого вердикту, він готовий понести покарання, ми не просимо вас про поблажливість до нього, тому, що він зробив, немає виправдання, але пам’ятайте – якби не Тамерлан, то цих вибухів не сталося б», – сказала Джудіт Кларк.

Вона вказала на відсутність відбитків пальців Джохара Царнаєва на фрагментах бомб і компонентах, з яких, імовірно, збиралися бомби, підкресливши при цьому, що на всіх цих речових доказах були виявлені численні відбитки Тамерлана Царнаєва. Кларк також підкреслила, що обвинувачення не представило жодного свідка чи доказу, які вказували б, хто саме підірвав другу бомбу біля ресторану «Форум».

«Все відео і факти вказують тільки на один факт, – сказала Кларк, – і цей факт полягає в тому, що в момент другого вибуху Джохар був у небезпечній близькості до місця вибуху».

Характеризуючи напис, залишений Джохаром Царнаєвим на яхті, адвокат нагадала присяжним про численні кульові отвори на керованому ним Мерседесі і на яхті.

«Джохар був важко поранений, він бачив загибель глибоко улюбленого брата, він був у стані емоційного та больового шоку, коли він робив цей напис», – сказала Кларк.

Вона також підкреслила, що в написі не було класичних для джихадистів вигуків: «Смерть Америці!» і «Будь проклята Америка!». «Натомість 19-річний Джохар написав те, що йому здавалося, могло виправдати дії старшого брата, якому він вірив».

«Поставтеся до заяв захисту про те, що підсудний всього лише жертва старшого брата з великою часткою скептицизму. Він рівнозначний партнер у цьому страхітливому злочині», – сказав представник обвинувачення, в заключній промові, звертаючись до присяжних.

Прокурор Чакроварті підкреслив, що залишившись на самоті після арешту брата, Царнаєв міг здатися поліції, проте замість цього, він вирішив атакувати офіцерів поліції на викраденому Мерседесі.

«З виступу захисту ми бачимо явну спробу підсудного звалити провину на старшого брата, якого він сам же і вбив, переїхавши на автомобілі», – сказав Чакроварті.

Він також підкреслив, що напис в яхті «вимагав глибоких знань джихадистської ідеології», і відображав «справжнє обличчя Джохара Царнаєва», який до цього моменту «жив подвійним життям».

«Підсудний був глибоко-радикальним ісламістом і прихильником ідей насильницького джихаду. Він мріяв стати героєм терористів. У джихадистських ідеях він знаходив притулок від своєї нікчемності», – підкреслив Чакроварті.

Тепер слухання у справі Царнаєва вступають у другу фазу. Присяжні заслухають свідчення інших свідків, можливо, вже на початку наступного тижня, перш ніж вирішити, засудити чи Царнаєва до смертної кари або довічного ув’язнення.

XS
SM
MD
LG