Спеціальні потреби

Актуально

Ось як Фейсбук вплинув на президентські вибори в США

Марк Цукерберґ

Після оголошення Трампа президентом США у ЗМІ загострилася дискусія навколо ролі, яку відіграв Фейсбук та інші медіа-гіганти у результатах виборів. Основними аргументами на користь причетності соціальної мережі Фейсбук є персоналізована новинна стрічка та засилля неправдивих новинних історій.

Засновник Фейсбука Марк Цукерберґ продовжує дотримуватися риторики, що Фейсбук є не медійною, але технічною компанією. Проте все більше американців, ніж будь-коли раніше, отримують свої новини через Facebook – близько 63%, за даними дослідницького центру П’ю (Pew Research Center).

Ефект «ехо-камери»

Новинна стрічка Фейсбука формується індивідуально для кожного користувача на основі алгоритму, який розробники не розкривають громадськості до кінця, проте його основні принципи є відомими. Найважливішим фактором є те, що Фейсбук показує людям контент, який має більшу ймовірність їх зацікавити.

Автоматизовані рішення ухвалюються на основі дій користувача в минулому. Важливими показниками є те, які джерела інформації використовує людина, які теми читає і на який контент реагує (натискає «уподобати», коментує чи ділиться з іншими).

Тобто алгоритм стрічки новин у Фейсбуці побудований так, щоб показувати людям історії на зразок тих, які користувач уподобав раніше і які (з цієї причини) більш схильний уподобати зараз. Це один із факторів, який турбує критиків, оскільки такий процес може мати значний вплив на політичне сприйняття.

Яскравим прикладом є проект під назвою «Червона стрічка, синя стрічка», проведений виданням The Wall Street Journal. Для того, щоб продемонструвати, як алгоритм Фейсбука може змінити або посилити політичні точки зору, WSJ створив дві новинні стрічки – ту, яка показувала статті джерел, класифікованих як «дуже консервативних», і іншу, яка поширювала матеріали «дуже ліберальних» джерел. Мета полягала в тому, щоб підкреслити, що, залежно від ваших політичних поглядів, контент, який вам подається Фейсбуком, може значно відрізнятися.

"Червона" та "синя" новинні стрічки на Фейсбуці на прикладі теми "Президент Трамп"
"Червона" та "синя" новинні стрічки на Фейсбуці на прикладі теми "Президент Трамп"

З огляду на те, що багатьох людей шокувала перемога Дональда Трампа на виборах, критики почали говорити про ефект «ехо-камери» в новинній стрічці Фейсбука – коли власні думки лише посилюються та підтверджуються іншими.

Фейкові новини

Попри заперечення Цукерберґа, ніби Фейсбук не є медіа-компанією, соціальна мережа зараз виступає найвпливовішим і найпотужнішим видавцем у світі. Тому їй не пасує роль такого собі «хлопчика глобальних ЗМІ», який стверджує: «Я не робив цього», пише видання Columbia Journalism Review.

Фейкові та напівправдиві новини на Фейсбуці можуть складати майже 40%, як показав контент-аналіз, проведений редактором BuzzFeed Крейґом Сілверманом.

Напередодні виборів було чимало фальшивих новин, і завдяки функціональності Фейсбука вони набули масового розповсюдження. Наприклад, історія про схвалення, яке дав Трампу Папа Франциск, була поширена 868 000 разів, як повідомляє Nieman Lab.

Компанію Ґуґл також звинувачували у причетності до результатів виборів через поширення фейкових новин. У понеділок Ґуґл оголосив про зміну своєї політики. Відтепер компанія не дозволятиме власну рекламу на сайтах, які «спотворюють, перекручують або приховують інформацію».

Марк Цукерберґ у суботу після виборів намагався пояснити роль Фейсбука в перемозі Трампа. Він написав на своїй сторінці, що 99% новин на Фейсбуці – достовірні.

Проте вже в понеділок Фейсбук послідував прикладу Ґуґла і поспішно заявив про те, що не дозволить більше «оманливим чи незаконним» новинним сайтам використовувати їхню власну мережеву аудиторію, інформує Nieman Lab.

Дивіться також: Інтерв'ю Дональда Трампа для CBS

Всі новини дня

Важлива заява США на засіданні Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні. Відео

Pосійська війна в Україні призвела до найбільшої міграційної кризи з часу Другої світової війни, а також призводить до загострення проблем голоду у світі. Про це під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН з питань гуманітарної ситуації в Україні заявила представниця США.

Які кроки робить влада України, щоб унеможливити корупцію під час відновлення країни? Відео

Захід пообіцяв виділяти величезні гроші на відбудову України. Логічно лунають побоювання, що буде зростати корупція. Про те, які кроки робить влада, щоб унеможливити зловживання під час відновлення країни - дивіться у інтерв'ю із представницею Transparency International Ukraine Катериною Риженко

Головний тренер ФК «Шахтар» Ігор Йовічевіч – про футбол, війну та українських воїнів. Відео

Дякує Збройним Силам України за те, що дозволяють робити улюблену справу. Налаштовує своїх гравців битися на футбольному полі, як воїни на полі бою. Любить і співає український гімн, вільно володіє українською сам, і навчив дітей.

Українська музика в американській культурі: концерт до 100-річчя "Щедрика" у Нью-Йорку. Відео

Концерт до 100-річчя першого виконання щедрика на сцені Carnegie Hall.

Україна і Захід хочуть «справедливого миру, а не паузи» – речник Державного департаменту США

Україна та її західні партнери хочуть миру, а не перерви у війні, яку б президент Росії Володимир Путін може використати для того, щоб перегрупуватися і почати новий етап війни. Про це на брифінгу 6 грудня сказав речник Державного департаменту США Нед Прайс.

Відповідаючи на запитання журналіста про українську реакцію на пропозицію щодо миру від президента Франції Еммануеля Макрона, речник Держдепу послався на слова державного секретаря Ентоні Блінкена, який сазав, що Україні потрібен «справедливий мир».

«Міністр мав нагоду обговорити один з аспектів цього минулого вечора, і те, ви чули від нього, від інших іноземних лідерів також останніми днями, це по суті те, що ми хочемо миру в Україні, єдина трансатлантична спільнота хоче миру. Чого ми не хочемо, так це паузи, тому що якщо у нас буде пауза замість миру, ми знаємо, що президент Путін використає цю паузу, щоб переоснастити (військо, –ред), щоб перегрупуватись і, швидше за все, повернутися в Україну для того, щоб поновити помсту, і це не в інтересах справедливого миру», – сказав Прайс.

Він наголосив, що принципи довговічного та справделивого миру окреслив президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до самміту G20 раніше цього року.

Президент Зеленський запропонував 10 пунктів, які мають лягти в основу домовленостей про мир з Росією. За словами Зеленського, Росія має підтвердити територіальну цілісність України, вивести війська з українських територій та виплатити компенсацію за завдані збитки. Серед решти пунктів – пропозиції щодо ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки.

Виступаючи на саміті, Зеленський заявив, що не буде Мінська-3, тобто тимчасових домовленостей, яких Росія не дотримується, які «Росія порушить відразу після укладення». Зеленський сказав, що Україна «не дозволить Росії вичікувати і нарощувати свої сили».

В інтерв’ю телеканалу TF1 3 грудня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що союзникам по НАТО необхідно подумати про те, які гарантії безпеки вони можуть дати Росії за те, що та погодиться повернутися за стіл переговорів з Україною.

При цьому Макрон наголосив, що завданням Франції та її союзників є продовження постачання зброї Києву та допомогати Україні протриматись узимку. Це включає і «захист українських електростанцій» та «підготовку до того дня, коли всі повернуться до переговорів». Разом з цим президент Франції зазначив, що українці самі мають ухвалювати рішення щодо кордонів своєї держави.

Більше

XS
SM
MD
LG