Актуально
- Голос Америки
"Українці не люблять, коли їх жаліють, а хочуть надихнути світ" - TVORCHI про підготовку у бомбосховищах та атмосферу на Євробаченні

Напередодні Євробачення гурт TVORCHI, що представляє Україну, розповів Голосу Америки про те, яка атмосфера панує у Ліверпулі та яка роль пісенного конкурсу у єднанні країн та народів на тлі війни.
Інтерв'ю відредаговане для ясності й плинності.
Стівен Міллер, Голос Америки: Враховуючи те, що відбувається зараз в Україні та тему цьогорічного Євробачення "Об'єднані музикою", - як ви почуваєтесь у Ліверпулі представляючи Україну, і як вас тут приймають?
Джеффрі Кенні, вокаліст гурту TVORCHI: Це дуже сюрреалістичний досвід, ми почуваємося як вдома, відчуваємо, що нас чудово приймають, відчуваємо підтримку, а також відчуваємо, що нас люблять. І всі надзвичайно добрі та привітні, і ми почуваємося просто неймовірно. Ми добре проводимо час.
Спілкуючись з усіма, ми добре проводимо час, дивлячись на всі інсталяції, хоча ще не всі бачили, але хочемо. Але все йде добре. І нічого іншого я не можу зауважити.
Все дійсно просто чудово. І ми хочемо сказати величезне дякую Великій Британії та всім, хто залучений до проведення та організації, і знаєте, все проходить добре. І це неймовірно.
С.М.: У попередньому інтерв’ю ви казали, що для світу важливо визнати, наскільки сильною та об'єднаною Україна стала через війну. Отже, враховуючи тему цьогорічного Євробачення, чи ви вважаєте, що ця мета досягнута?
Андрій Гуцуляк, саунд-продюсер гурту TVORCHI: По-перше, ми чули деякі коментарі, що Україна любить, коли її жаліють. Але ми хочемо сказати, що нам не подобається, коли нас жаліють. Ми хочемо бути натхненням для всіх людей на всій планеті. І ми нікому не бажаємо пережити те, що ми переживаємо, тому що це жахливо.
І своїм прикладом ми хочемо надихнути людей бути сильнішими, тому що у кожного на планеті точно бувають важкі часи. Тому що це життя. У кожного бувають якісь біди та важкі часи. Тому ми хочемо сказати людям, які дивляться на українців, які зараз, не зважаючи на всі стреси чи небезпеки, ракети, безпілотники, вибухи, - ми об'єднані і робимо усе можливе для нашої перемоги, захищаючи нашу свободу, нашу землю та наші родини.
І ми сподіваємося, що зможемо надихнути людей бути такими ж, залишатися в хорошому настрої в негативній ситуації, знаєте, бути єдиними, щоб не здаватися, як би важко не було. Іди тільки вперед - і все буде добре.
С.М.: Оскільки ви представляєте Україну, яка перемогла торік, ви одразу проходите до фіналу, вам не потрібно проходити півфінали. Як ви вважаєте, це полегшує чи ускладнює психологічну підготовку до пісенного конкурсу?
Д.К.: Я думаю, ми просто маємо більше часу, щоб відшліфувати певні речі, я думаю. Ми більше сфокусовані на перемозі [України] у війні, але, крім цього, ми зосереджені на тому, щоб представити Україну якомога краще. А також на тому, щоб виступити якнайкраще, щоб люди пишалися, щоб пишалися українці.
Отже, півфінал, фінал, - ми просто щасливі бути тут. Так, ми задоволені тим, що показуємо різну музику з України, музику, яка відрізняється від типового формату Євробачення.
С.М.: Ви згадали про те, що через виступи та графіки репетицій не змогли відвідати усі заходи, пов’язаними з Євробаченням цього року. Але що вам поки що особисто сподобалося найбільше у Ліверпулі та на Євробаченні?
А.Г.: Я можу сказати, що, знаєте, Євробачення для нас – це місце єднання. Бо якщо копнути глибше в історію, то його створили після Другої світової війни, щоб об'єднати країни. Тож ми відчуваємо щось подібне, ми бачимо всі ці країни, ці делегації, цих учасників, і це чудово спілкуватися з ними, ділитися знаннями про країни одне одного. Ми навіть просили їх навчити нас якихось слів з їхніх мов, деяких традицій, або [питали про] їхні страви, які ми спробуємо, коли ми відвідаємо ці країни, і це дуже чудове місце, знаєте, для аби ми могли побачити всіх цих людей і поговорити з ними. Звісно це все дуже цікаво.
Д.К.: Ну, мені подобається просто бути тут, мені подобається бачити все те, що зробила Велика Британія, щоб, знаєте, представити Україну в Ліверпулі, і просто зробити так, щоб усі почувалися вдома. Тож мені також подобається просто спілкуватися з іншими учасниками, у них завжди відбувається щось нове кожного разу. Майже неможливо бути тут і нічого з цього для себе не почерпнути. Тож просто дивовижно бачити, наскільки це велика подія, бачити, як так багато країн можуть об'єднатися в одному місці. І просто, це просто дивовижно.
А.Г.: Я хотів би також додати до попереднього запитання, що стосується репетицій. Ми проводили всю підготовку в Україні. Частково у бомбосховищах, у малих приміщеннях. А тут велика сцена. Тож ми, знаєте, навіть не звикли до цього. До великого вторгнення у нас були ці великі майданчики, і зараз це щось із минулого життя.
Але ми відшліфовуємо свій виступ, щоб на сцені все виглядало чудово. Але ми також змогли провести ці репетиції в Україні, тому що наші відважні солдати захищали країну, ми змогли це зробити завдяки їм. Вони роблять величезну роботу, і ми знаємо, що залишається багато військовополонених солдатів у так званій Росії, тому що для нас цієї країни більше не існує. Їх необхідно звільнити. Їм мають дозволити повернутися до нашої країни, особливо солдатам "Азову".
Всі новини дня
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.
"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.
Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".
В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.
“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.
“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.
Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".
Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.
1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.
Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.
Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви
п
Форум