Спеціальні потреби

Актуально

Тимошенко згодна рятувати Україну без претензій на лідерство

Юлія Тимошенко серед засновників Комітету порятунку України

Юлія Тимошенко готова увійти до Комітету порятунку України нарівні з іншими лідерами опозиційних партій. Про це очільниця БЮТ заявила в середу в Спілці письменників після засідання ініціативної групи зі створення Комітету.

«Абсолютно як рівна серед рівних, без будь-якого лідерства, без будь-яких визначень, хто перший, хто другий. Усі на рівних сьогодні мусять захистити Україну», – запевнила Тимошенко, відповідаючи на запитання журналістів.

Вона привітала ідею українських письменників об’єднати всіх опозиційних політиків у Комітет порятунку України. Тимошенко пообіцяла, що прийде на наступну, зініційовану інтелігенцією, зустріч 10 травня, і висловила сподівання, що решта лідерів демократичних сил також відгукнеться на заклик.

Втім, підстав для такого оптимізму наразі небагато. На збори в середу, попри наполегливі запрошення ініціаторів, з політичних «мега-зірок» прибула сама тільки Юлія Тимошенко. На засіданні, де головував український письменник Дмитро Павличко, з відомих політиків були присутні лідер НРУ Борис Тарасюк, бютівець Володимир Яворівський, нунсівець Володимир Стретович та представники Всеукраїнського об’єднання «Свобода».

Про те, що громадськість створює Комітет порятунку України, стало відомо напередодні. У вівторок ЗМІ оприлюднили Відозву до українців за підписами десятків авторитетних громадських діячів і представників творчої інтелігенції. Підписанти б’ють на сполох: «Режим Януковича перетворився на ліквідаційну комісію нашої держави».

«Щоб забезпечити прихильність кремлівських начальників, нова влада, після торгівлі українською територією, вже готова віддати авіабудівну галузь та атомну енергетику, а «Нафтогаз» подарувати «Газпрому». Вони продають Україну та народ оптом і вроздріб», – мовиться в документі.

Як сказано у відозві, «На догоду іноземним покровителям антиукраїнський режим Януковича веде наступ на українську мову, свободу слова, перекреслив перспективи європейського розвитку, взявся за фальсифікацію історії України. Ганьбою та злочином є заперечення Голодомору як геноциду українського народу 1932-33 років і встановлення пам’ятника його організатору Сталіну».

Аби захистити державу від ліквідатора Януковича, члени оргкомітету запропонували створити Комітету порятунку. «У час, коли над Україною як незалежною та демократичною державою нависла смертельна небезпека, ми, відчуваючи відповідальність за долю майбутніх поколінь, заявляємо про створення 5 травня 2010 року в місті Києві Громадського комітету порятунку України».

Ініціатори зажадали від усіх очільників патріотичних сил припинити суперечку за лідерство та об’єднатися в одну команду. Метою діяльності Комітету – сказано в заяві – мають стати захист державного суверенітету України, демократичних свобод громадян, європейського цивілізаційного вибору народу.

Як мовиться у зверненні, такі комітети мають бути створені у кожній області, місті, районі та селі.

Свій підпис під документом поставили, зокрема, Володимир Василенко, Богдан Горинь, Левко Лук’яненко, Юрій Мушкетик, Василь Овсієнко, Надія Осьмак, Дмитро Павличко, Михайло Ратушний, Роланд Франко, Олег Чорногуз, Валерій Шевчук, Юрій Щербак, Володимир Цибулько, Юрій Андрухович, Тарас Возняк, Микола Рябчук та інші.

А тим часом влада на ініціативу громадськості відреагувала скептично. «Істеричними стогонами» назвав відозву інтелігенції прем’єр-міністр Микола Азаров. Як він пояснив, після відновлення співробітництва з Росією опозиціонери відчули, що втрачають ґрунт під ногами, от і створюють, як було сказано, «безглузді комітети порятунку». «Годі, більше ми не дозволимо опозиції руйнувати державу», – пригрозив очільник уряду в середу на засіданні Кабміну.

Свого роду відповіддю підписантам стала також подія, безпрецедентна в історії незалежної України. У середу 5 травня у Запоріжжі відкрили пам’ятник Йосифу Сталіну.

Бронзове погруддя диктатора, винного у мільйонах жертв українського Голодомору, встановлене біля запорізького обкому КПУ. Не обійшлося без жертв і під час урочистої церемонії відкриття. Через спекотну погоду одна старша жінка, присутня на церемонії, померла, а трьом ветеранам стало зле і їх забрала карета «швидкої».

Всі новини дня

ЄС погодив восьмий пакет санкцій проти РФ

Belgium, Brussels, EU Flag

Євросоюз погодив восьмий пакет санкцій проти проти Росії через агресію проти України і влаштовані Кремлем на окупованих українських територіях псевдореферендуми про приєднання до РФ.

«Комісія вітає ухвалення Радою восьмого пакета суворих санкцій проти Росії за її агресію проти України. Цей пакет, який був тісно погоджений із нашими міжнародними партнерами, є відповіддю на ескалацію і незаконну війну Росії проти України, що триває, зокрема шляхом незаконної анексії української території на основі фіктивних «референдумів», мобілізації додаткових військ та відкритих ядерних погроз», – йдеться у повідомленні Єврокомісії.

У пакет санкцій потрапила заборона на транспортування нафти вище за встановлену стелю цін, обмеження на імпорт сталевої продукції, деяких видів пластмас та хімікатів. Росіянам буде заборонено користуватися європейськими криптогаманцями. Європейським компаніям забороняється надавати Росії IT- та юридичні послуги, розробляти архітектурні та інжинірингові проєкти, йдеться на сайті Ради Європи.

У Росію буде заборонено експорт цивільної зброї та військового транспорту та розширеного списку продукції, що використовується в авіаційній галузі.

Зазначається, що санкції позбавляють російську армію та її постачальників додаткових конкретних товарів та обладнання, які необхідні для ведення війни на території України. Пакет також закладає основу необхідної правової бази реалізації обмеження ціни на нафту, передбаченого G7.

Єврокомісія 28 вересня запропонувала новий пакет санкцій проти Росії через проведені нею псевдореферендуми на окупованих українських територіях.

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Більше

XS
SM
MD
LG