Актуально
У психлікарню за ролики в інтернеті: в окупованому Криму блогера перевіряють на осудність

Активіста об'єднання «Кримська солідарність», блогера Нарімана Мемедемінова перевели до психіатричної лікарні для проведення експертизи. Три місяці тому його заарештували в окупованому Росією українському Криму за звинуваченням у «пропаганді тероризму» за відеоролики в інтернеті. Захист активіста говорить про продовження півострові радянської практики «каральної психіатрії».
Три місяці тому активіста та блогера Нарімана Мемедемінова з села Холмівка Бахчисарайського району заарештували за звинуваченням в «публічних закликах до тероризму». Так у російському ФСБ кваліфікували вміст відеоблогу в YouTube, що Мемедемінов вів із 2013-го до 2015 року. У двох роликах він розповідає про заходи ісламської організації «Хізб ут-Тахрір», що легально діє в Україні, але визнана терористичною в Росії. За це активіст провів три місяці в СІЗО Сімферополя. 29 червня слідчий російського ФСБ ухвалив перевести його до психіатричного диспансеру «для обстеження», що триватиме щонайменше 20 днів.
Як повідомив Крим.Реалії адвокат Едем Семедляєв, Мемедемінов відмовився від амбулаторного проведення психіатричної експертизи, тому його помістили в стаціонар примусово.
«Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу Росії, обов'язкова психіатрична експертиза проводиться в тих випадках, коли людина раніше перебувала на обліку у психіатра або нарколога, а також в межах окремих кримінальних статей. У цій категорії справ експертиза не обов'язкова, але слідчі ФСБ усіх кримських татар проводять через таку експертизу ‒ чи то вони вважають їх неадекватними, чи то просто хочуть перестрахуватися. Це хлопців дуже ображає, і вони відмовляються від неї. Тому рішенням слідчого їм призначають стаціонарну експертизу, запроторюють до психлікарні, де цілодобово за ними спостерігають: як вони поводяться в палаті, як ходять їсти, приймають душ тощо. Так сталося і з Наріманом Мемедеміновим, який теж відмовився від цієї експертизи», ‒ розповів адвокат.
Адвокати ще не зустрічалися з Мемедеміновим, тому в них поки немає інформації про його стан і про те, як проходить експертиза. Вони планують відвідати його цього тижня. ФСБ цей процес публічно не коментує.
«Нормальну людину утримують серед реально хворих»
Минулого року процедуру стаціонарної психіатричної експертизи проходив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров. Слідчі ФСБ помістили його туди в рамках кримінальної справи про «публічні заклики до сепаратизму», незважаючи на похилий вік і складний стан здоров'я.
Умеров пізніше говорив, що примусове утримання в психіатричній лікарні є тортурами: «Нормальну людину утримують у психіатричній лікарні серед реально хворих людей. Побутові умови там далекі від досконалості. Їх там чекають дуже великі незручності, які дуже важко переносяться звичайними, нормальними, здоровими людьми. Хоча їхньому життю там, звісно, нічого не загрожуватиме».
Заступник голови Меджлісу також назвав такі дії поверненням до радянської практики «каральної медицини».
За останні два роки через примусову психіатричну експертизу пройшли також фігуранти «справи Хізб ут-Тахрір» Рустем Ісмаїлов, Айдер Саледінов, Муслім Алієв, Рефат Алімов, Арсен Джеппаров, Вадим Сірук, Енвер Мамутов, Сейран Салієв, член контактної групи з прав людини з Ялти Емір Усеїн-Куку та інші.
За словами російського адвоката міжнародної правозахисної групи «Агора» Олександра Попкова, який захищав Куку в суді, експертиза відбувалася з порушеннями прав його підзахисного.
«Ніхто його ніякими психотропними препаратами не колов, лікарі просто спостерігали. Але атмосфера всередині своєрідна: ти весь час на виду, в туалет не можеш сходити, щоб за тобою не стежили. Це порушує можливі права на свободу й особисту недоторканність. При цьому до Еміра-Усеїна Куку ще приставили співробітників спецслужби, які в масках і зі зброєю його охороняли. Коли я прийшов його провідати, у нас був конфлікт із цим співробітником ‒ він не хотів йти з кімнати, сів з автоматом на підвіконні в двох метрах від нас і слухав нашу розмову. До того ж, у цьому закладі й так посилений режим, там ще й була ось така охорона. Атмосфера неприємна й жорстка була», ‒ розповів він Крим.Реалії.
Контроль за їжею та поведінкою
Едем Семедляєв каже, що іноді під час проведення експертизи лікарі намагаються отримати від фігурантів інформацію, пов'язану з їхніми кримінальними справами.
«Іноді лікарі, спілкуючись з людиною, починають переважно ставити запитання, що стосуються кримінальної справи: «Вважаєте чи не вважаєте себе винним?», «Чи перебуваєте в цій групі («Хізб ут-Тахрір» ‒ КР)?», «Як ставитеся до кримського Муфтіяту, Меджлісу, Росії, України?». Ми вважаємо, що ставити такі запитання незаконно. Лікарі-психіатри можуть встановити осудність чи неосудність людини, спілкуючись із нею на різні нейтральні теми, не торкаючись кримінальної справи», ‒ пояснює він.
Не варто вживати ніяких препаратів, пігулок, погоджуватися на уколиЕдем Семедляєв
Адвокат припускає, що до цього можуть мати стосунок співробітники ФСБ, оскільки лікарі не можуть знати подробиці кримінальних справ своїх «пацієнтів». Тому тим, хто став об'єктом психіатричних експертиз, він радить не піддаватися на провокації, не відповідати на такі питання та стежити за своїм харчуванням. «Не варто вживати ніяких препаратів, пігулок, погоджуватися на уколи. Потрібно стежити за їжею та своїми відчуттями після її споживання. Якщо людина відчуває, що після їжі їй стає погано або загострюються відчуття, потрібно про це говорити та, якщо це необхідно, відмовлятися від лікарняної їжі або води», ‒ каже він.
Адвокат Олександр Попков радить тим, хто проходить психіатричну експертизу, максимально контролювати свої емоції:
Всі людські реакції там краще придушуватиОлександр Попков
«Будь-які рухи можуть бути сприйняті як ознаки агресивності та загрози самому психіатричному закладу, а також як психічне відхилення. Тому всі людські реакції там краще придушувати».
Адвокати не виключають, що будь-які емоційні прояви можуть у результаті позначитися на результатах експертизи. Але поки в практиці політичних кримінальних справ у Криму всі фігуранти цих експертиз були визнані осудними.
Передрук з "Радіо Свобода" |
Дивіться також: Україна візьме участь у саміті НАТО 11-12 липня - подробиці
Всі новини дня
Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.
“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.
Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.
"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.
З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.
У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.
США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.
Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео
Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.
- Голос Америки
Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.
«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.
Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.
«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.
«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.
Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.
Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.
Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.
Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.
Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.
- Голос Америки
США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.
За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.
Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.
Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.
Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.
Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.
Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.
Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.
Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.
Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.
Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.
Форум