Спеціальні потреби

Вибори 2012: Підрахунок голосів супроводжується конфліктами


Підрахунок поданих на парламентських виборах голосів супроводжується конфліктами провладних і опозиційних партій та звинуваченнями у фальсифікаціях. В окружних виборчих комісіях, де пораховано найменше голосів, нарікають на проблеми з комп’ютерним обладнанням. Однак спостерігачі звертають увагу, що проблеми виникають в округах, де кандидати опозиції і влади мають однакові шанси на перемогу.

Найбільше таких округів у столиці та в Київській області. Члени ОВК в декількох округах відмовляються приймати протоколи. В деяких з них порахували лише третину, в той час як на інших підрахунок завершили ще минулого дня. За його словами, напружена боротьба відбувається на київському окрузі 215, де перемагає представник партії «Свобода». Згідно з протоколами з мокрими печатками, свободівець Іллєнко перемагає секретаря Київради Галину Герегу на 800 голосів, однак оголошення результатів всіляко затягується. Десятки членів дільничних комісій провели ніч в чергах під кабінетами.

Така ж ситуація на Черкащині, в окрузі де кандидатом від влади називають Богдана Губського. Підрахунок голосів тут невиправдано затягується, каже народний депутат із партії «Батьківщина» Андрій Шевченко – другу добу опоненти намагаються спотворити результат голосування, каже він.

«В нас вже є 100% протоколів з дільниць з печатками. За ними наш кандидат має більш ніж переконливу перевагу у 5 тисяч голосів. Але на рівні окружної комісії робляться відчайдушні спроби саботувати оголошення переможця в окрузі. На трьох дільницях ми вже виявили факт явної фальсифікації, коли дані затверджені ОВК не співпадають із даними, переданими на сервер ЦВК. Нам вдалося виправити ситуацію і внести коректні дані».

Політолог Сергій Таран звертає увагу, що конфлікти здебільшого відбуваються в округах, де за перемогу змагаються найбільш одіозні представники влади, яких ще впродовж виборчої кампанії звинувачували у застосуванні адмінресурсу і підкупі виборців. Експерт ставить під сумнів пояснення затримок технічними проблемами.

«Відбувається спроба затримати підрахунок голосів. За цей час сторона, яка програла, намагається або якимось чином сфальсифікувати результати виборів, наприклад, підписавши протоколи на дільничних комісіях, або просто зірвати вибори і оголосити їх недійсними. В будь-якому разі, мені здається, що мета цих затримок – дати можливість провладним кандидатам спотворити результати голосування», – каже Таран.

Експерт зазначає, що визначення переможців на цих округах вже не змінить принципово балансу сил у складі майбутнього парламенту. Однак може вплинути на оцінку виборів міжнародними спостерігачами.
Відбувається спроба затримати підрахунок голосів. За цей час сторона, яка програла, намагається або якимось чином сфальсифікувати результати виборів, наприклад, підписавши протоколи на дільничних комісіях, або просто зірвати вибори і оголосити їх недійсними.
Сергій Таран

«Захід і спостерігачі вже робили перші заяви, що вибори достатньо прозорі. Але як тільки почався підрахунок голосів, оцінки стали достатньо обережними, а в останні години взагалі надзвичайно критичними. Це пов’язано саме з тим, що в київських округах буквально на очах спостерігачів відбувається фальсифікація. Може так статися, що через ці резонансні округи, які по суті не впливають на формування більшості в парламенті, можуть бути визнані недемократичними», – заявив Таран Голосу Америки.

Тим часом у процесі підрахунку голосів сталися зміни в першій трійці лідерів перегонів за партійними списками. Партія Віталія Кличка УДАР обійшла КПУ і поки що посідає третю позицію з понад 13% голосів. Скоріше за все партії, лідером якої є відомий боксер, після закінчення підрахунку вдасться трохи покращити свій результат – найбільше протоколів ще очікується із столиці та Київської області, де УДАР має більшу за комуністів підтримку. Більшість оглядачів вважають, що правляча Партія регіонів, яка отримає близько 190 мандатів, зможе сформувати більшість, залучивши до неї депутатів-самовисуванців.
XS
SM
MD
LG