Спеціальні потреби

Чи українська міліція береже своїх громадян?


Чи українська міліція береже своїх громадян?

Численні порушення та зростання кількості скарг українців на власну міліцію зібрали під одним дахом депутатів, правозахисників, адвокатів та прокурорів. Слухання, організовані комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, є однією із спроб створити діалог між громадськістю та міліцією.

Резонансні справи Ігоря Індила, загиблого студента у райвідділку міліції, Дмитра Ящука, який, за словами правоохоронців, повісився у камері, Олега Самойленка, зізнання з якого, за його словами, вибивали струмом – далеко не всі випадки жорстокого поводження української міліції.
Уповноважений Верховної ради України з прав людини Карпачова Ніна більш ніж впевнена щодо справи Ігоря Індила.

«З перших днів я заявляла про те, що це фактично є вбивство. Його смерть стала наслідком нанесення тяжких тілесних ушкоджень саме у Шевченківському райуправлінні міліції. На жаль, подібні дії вже давно стали системою. А побиття в 2007 році працівників київської міської стоматологічної поліклініки в цьому ж відділі міліції. Це все відбувається в центрі Києва», – заявила Карпачова. Також омбудсмен звернула увагу на те, що очільник цього райвідділу, замість понесення покарання, «успішно вийшов на пенсію».

Окрім катувань та жорстокого поводження, правозахисники обговорили й інші порушення. Так, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров відзначив зростання порушень свободи зібрання:

«Міліція цього року постійно використовувалась як інструмент політичної боротьби з опонентами і з громадськими організаціями. Зупиняючи автобуси, міліція порушує свободу пересування і свободу зібрання. Деякі автобуси навіть їхали не на акції протесту, а на якісь інші заходи. Наприклад, випадок, коли віруючі їхали на святкування Хрещення Русі».

Також, Харківська правозахисна група занепокоєна ініціативою нового керівництва МВС – запровадження системи «розшук-магістраль». В залізничних квитках буде зазначатися П.І.Б., рік народження, серія та номер паспорта. Правозахисники впевнені, що така система перетворить Україну на поліцейську державу, а також що така ініціатива є «брутальним порушенням права на приватність та демонструє ставлення до всіх українців як до потенційних злочинців».

Порушення міліцією стосуються і журналістів. Як зазначила голова Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань розслідування випадків цензури у ЗМІ, тиску на свободу слова в Україні та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів Ірина Геращенко, «силові структури дозволяють брутально тиснути на засоби масової інформації, а інші силові структури, зокрема генеральна прокуратура, користуючись хибною корпоративною етикою, виправдовують це. В нас вже є випадок, коли охорона президента побила журналіста Андрушка. На це не було жодної реакції влади, не було відкрито кримінальну справу. І ми бачимо, що через три місяці так само на Майдані Незалежності було розбито камеру оператора-дівчини з 5-го каналу тією самою охороною уряду».

За словами Ніни Карпачової, «такі випадки кидають тінь на МВС та мундир зокрема. Але в органах працюють і чесні та сумлінні люди». Омбудсмен нагадала про нещодавній випадок загибелі при виконанні обов’язків запорізького майора Миколи Паська.

Голова комітету Віктор Швець також погодився, що не треба всіх підводити під одну риску, проте «бідний та погано вдягнений міліціонер вже є небезпекою для українських громадян».

XS
SM
MD
LG