Спеціальні потреби

Британський звіт каже про втручання Росії і критикує свій уряд за бездіяльність


Опозиція критикувала Бориса Джонсона за майже півторарічну затримку з оприлюдненням звіту

Звіт британського парламентського комітету з питань розвідки і безпеки стверджує, що Москва вважає Велику Британію однією з головних цілей російської кампанії проти Заходу.

У документі, оприлюдненому після незвичайної майже річної затримки, вказано, що причиною такої зосередженості на Британії стало те, що Лондон тісно пов’язаний зі США і, на переконання Росії, відіграє ключову роль у «західному антиросійському лобі».

Звіт критикує служби розвідки Сполученого Королівства за їхній брак інтересу до російських спроб втручання в демократичний процес...

Значна частина звіту, що базується на даних служб розвідки Mi5, Mi6 та служби електронного збору інформації GCHQ (Центр урядового зв’язку), не буде доступна громадськості.

Свідчення комітетові також давали окремі особи не пов’язані з державними органами.

Уряд Бориса Джонсона і раніше зазнав критики за те, що опозиція називала невиправданими і навіть підозрілими затримками з оприлюдненням звіту.

Але урядовці наполягали, що йшлося про суто технічні причини: приготування документа до публікації, виборча кампанія 2019 року, неможливість проведення засідань відповідного комітету у період після виборів та під час карантину тощо.

Російські представники ще до оприлюднення звіту заявили, що відкидають усі можливі підозри у втручанні Москви в Британії.

Серед перших британських реакцій у Twitter на оприлюднений звіт є зауваження британського журналіста і автора низки книг про російський вплив на Заході Люка Гардінґа, який вказує, що в документі вказано, що «уряд Терези Мей і Бориса Джонсона не шукав свідчень російського втручання Росії в британську політику під час референдуму 2016 року щодо членства в ЄС».

Для комітету незрозуміло, чи знайшов уряд і наші союзники дієвий спосіб протидіяти швидкості схвалення рішень Росією. Це дуже зашкодило здатності Заходу ефективно відповідати на російську агресію в минулому, наприклад на анексію Криму 2014 р.

«Всупереч наполяганням Давнінґ стріт, звіт стверджує, що уряд не брався за розслідування російського втручання в голосування щодо Брекзиту», - вважає Гардінґ.

Оглядач Британської телерадіомовної корпорації Марк Урбан написав, що «звіт критикує служби розвідки Сполученого Королівства за їхній брак інтересу до російських спроб втручання в демократичний процес і наголошує, що їхня “надзвичайна обережність” стосовно цього - нелогічна».

Інший британський оглядач, який спеціалізується на проблемах відмивання грошей, Олівер Баллоу, написав, що його у звіті найбільше турбують параграфи про те, що «російський вплив на бізнес та економіку так глибоко вкорінений, що “не може бути виплутаний”».

«Коротко (висновки зі звіту): Кремль бажає нам зла; це триває давно, але ми це недооцінювали; служби охорони закону не мають достатньо ресурсів, щоб цьому давати раду; нам потрібні закони, щоб протидіяти загрозі; але це в будь-якому випадку напевне запізно», - підсумовує Баллоу.

Дивіться також: Час-Тайм. Що відомо про російські хакерські атаки на дослідницькі центри?


Facebook Forum

XS
SM
MD
LG