Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: Нова влада об’єктивно зацікавлена у слухняних ЗМІ

В Україні набирає обертів гучний скандал, спричинений скаргою журналістів 1+1 на запровадження цензури на телеканалі. Після колективної заяви репортерів ТСН, оприлюдненої у четвер, на канал приїхала заступник глави адміністрації президента Ганна Герман. Поспілкувавшись із підписантами, вона заявила, що цензури не знайшла. За висновком Герман, ідеться про звичайний виробничий конфлікт. Заперечив наявність цензури на каналі і гендиректор «плюсів» Олександр Ткаченко. На його думку, проблема полягає у довільному трактуванні принципів свободи слова деким із політично заангажованих журналістів.

Конфлікт загострився, коли у п’ятницю один із ТСН-івців повідомив пресі: на закритій зустрічі з колективом гендиректор 1+1 визнав випадки цензури та замовних матеріалів (так званої «джинси»). Керівник каналу негайно спростував це повідомлення. У відповідь журналісти оприлюднили конкретні факти цензури та «джинси». Перелік охоплює період з липня 2009 по травень 2010 року. Серед найостанніших випадків – сюжет про харківські домовленості, коли репортери отримали редакційне завдання не проаналізувати угоди, а знайти у них позитив, та відмова у підготовці сюжету про правову оцінку заяви президента Януковича у ПАРЄ щодо Голодомору.

А тим часом у п’ятницю вогонь конфлікту перекинувся на ще один український телеканал. Про запровадження цензури заявили журналісти СТБ. В оприлюдненій заяві репортери програми «Вікна» повідомили про системну цензуру на каналі. Як вони стверджують, після виборів «почалося зміщення акцентів у репортажах, пов’язаних з діяльністю міністра освіти Дмитра Табачника, тем УПА і Голодомору». Від журналістів «Вікон» – скаржаться вони – вимагають розповідати про політичні теми «одним рядком», уникати розлогих матеріалів, відмовитись від традиційних журналістських розслідувань, не висвітлювати теми про майно та витрати політиків. «Ми підтримуємо колег з телеканалу 1+1 і закликаємо журналістів інших видань приєднатися до спротиву новій цензурі в Україні», – мовиться у відкритому листі, під яким стоїть 17 підписів. Як і у випадку з 1+1, керівництво СТБ в особі головного редактора «Вікон» Олексія Мустафіна наявність політичної цензури на каналі заперечило.

У повітрі пахне грозою. Українські журналісти погрожують – в разі ігнорування їхніх вимог – страйком. Міжнародна організація «Репортери без кордонів» шле в Україну листи з підтримкою спротиву журналістів, закликаючи усіх прихильників вільної преси не мовчати про тиск на мас-медіа.

Своїм баченням ситуації з «Голосом Америки» поділилися політики, політичні та медіа-експерти, а також представники бунтівних телеканалів. Ми запитали у них, чи адекватно влада – яка обіцяла захищати свободу слова – реагує на скарги журналістів про запровадження цензури?

Андрій Шевченко, народний депутат від БЮТ: Шлях до «темників» і цензури, який за Кучми тривав кілька років, за Януковича може зайняти лічені тижні.

«Нам зараз будуть дуже активно подавати цю ситуацію просто як внутрішні корпоративні конфлікти. І тому важливо зрозуміти, що йдеться не про окремо взяту ТСН чи окремо взяті «Вікна». А йдеться про фрагмент загальної картини свободи слова в Україні. Тому що сьогодні тільки сліпий може не помічати, що ситуація зі свободою слова погіршується, що Україна на очах стає державою, де журналістам працювати некомфортно.

Я думаю, що позиція репортерів ТСН і журналістів СТБ заслуговує на повагу – і просто людську, і професійну. Мені здається, вони обрали дуже правильну лінію в аргументації. Вони чітко сказали, що бунтують не для того, щоб дошкулити владі або підіграти опозиції. Це говорить не політика, це говорить журналістська совість і професійний інстинкт самозбереження. І прикро бачити, що той шлях, який пройшла наша журналістика за президента Кучми, коли за кілька років вона докотилася до темників, до цензури, до масових журналістських протестів – прикро, що цей самий шлях, якщо так піде далі, журналістика за президента Януковича може пройти за лічені місяці або тижні. Дуже не хотілося б повного повернення у 2002, 2003 або 2004-й роки».

Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократії: Реакція влади була демонстративною, але неефективною.

«Реакція влади на скаргу журналістів про утиски свободи слова була демонстративною, але неефективною. Так, представники влади поїхали на телеканал, показали свою причетність до вирішення проблем свободи слова. Але ефективним це втручання було б у тому разі, якби конфлікт був вичерпаний, якби журналісти перестали заявляти про порушення їхніх професійних прав. Тому, як виглядає, ця влада буде демонструвати – візуально – відданість ідеалам свободи слова, проте коли дійде до конкретних справ, то навряд чи ми побачимо результат. Аби з’явились результати, потрібні дві речі. Перше – влада мусить запровадити більш прозорі механізми ухвалення рішень, – чого вона поки що не демонструє. Навпаки – всі важливі суперечливі рішення проводяться «втемну». А по-друге, влада повинна виступити із законодавчими ініціативами, які зроблять свободу слова не віртуальною, а справжньою. Тобто такою, яка не залежить від волі тієї чи іншої влади. І я думаю, що законодавчі ініціативи, а також прозорість у діях високих посадовців були б найкращим доказом того, що влада не лише демонструє, а й справді дотримується принципів свободи слова».

Юрій Луканов, голова Комітету Київської незалежної медіа-профспілки: Нова влада об’єктивно зацікавлена не в свободі слова, а у слухняних ЗМІ.

«Те, що Герман приїхала на канал – ну то й що, мало хто куди приїхав. Приїхала, «фейсом» поторгувала, сказала, що цензури не знайшла. Мовляв, хотіла подивитися сюжет, а сюжету нема. Так його тому й нема, що тему «зарубали»! Хоча ця тема, зрозуміло, для суспільства цікава, полемічна. І коли президент на 180 градусів змінює позицію країни по Голодомору, то, звичайно, ця тема варта того, щоб бути висвітленою, і не просто в новинах, а ще й проаналізованою з різних боків. Але журналістові не дозволили – тому що, очевидно, влада боїться. Річ у тому, що хоч Янукович і заявляв, що буде підтримувати свободу слова – але об’єктивно та політика, яку здійснює нова влада, не передбачає публічності. Влада діє рішуче і непублічно. Тобто вони в кулуарах про щось там домовляються, приймають якісь рішення, порушують закони і чхать хотіли на думку юристів, правозахисників, опонентів. Я розумію, що всім не догодиш, бо бувають точки зору абсолютно протилежні. Але все одно якась полеміка в суспільстві повинна відбуватися. А коли це ухвалюється ось таким чином, то ясна річ, що журналіст мусить поставити запитання – а чому це ось саме так відбувається, а не інакше?

Саме цього влада допустити й не може, бо тоді доведеться ж якось пояснювати свої дії. І тому що б там Янукович не заявляв – йому об’єктивно потрібні слухняні засоби масової інформації. Він об’єктивно зацікавлений у тому, щоб встановити в ЗМІ цензуру.

Журналісти, які ще пам’ятають дух 2004-2005 років, коли після журналістської революції почалась революція помаранчева, – виступили проти цього. Я думаю, що влада розгублена, вона аж ніяк не чекала, що народ так швидко почне виступати, повставати, та ще й організовано. Влада не знає, що робити, тому що Янукович – орієнтуючись на своїх російських колег-«баскетболістів» – звик діяти в режимі монологу і не звик, що його хтось не слухається. А тут виступила організована сила, і влада не знає, що робити в цій ситуації».

Жан Новосельцев, журналіст ТСН: Цензура – проблема не тільки нашого каналу.

«Якби у влади – чи цієї, чи попередньої – було сильне бажання гарантувати свободу слова, у нас взагалі не виникало б зараз причин скаржитись на цензуру.

На сьогоднішній день події розвиваються таким чином. Ми спілкувалися з гендиректором. Як нам здалося, дійшли консенсусу. Але пізніше, побачивши його інтерв’ю, зрозуміли, що це не так. Насправді під час спілкування ми порушували питання цензури, питання замовних сюжетів, і він нам відповів, що в принципі згоден, є деякі моменти. А потім, у пресі, заявив, що він цього не казав. Тому зараз ми вирішили зібрати всі матеріали, які так чи інакше підпали під цензуру, і озвучити їх у повному обсязі.

Так, переходимо до затяжної війни. А що вдієш? Інакше нема сенсу працювати – коли тобі закривають рота. Ми відстоюємо, по суті, свої професійні права.

Якщо влада не прислухається і вирішить «розібратися» з кожним із нас поодинці... Ну що ж, «розбиратися» доведеться не тільки з нами, а ще з СТБ, і думаю, найближчим часом й інші канали також розкажуть, що в них діється. Адже ми всі не сліпці, дивимось телевізор і чудово розуміємо: це проблема не тільки нашого каналу».

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG