Спеціальні потреби

Актуально

Чи вплине скандал з WikiLeaks на взаємини України і США?

Чи вплине скандал з WikiLeaks на взаємини України і США?

Дипломатичний скандал усіх часів і народів - витік секретної інформації з посольств Сполучених Штатів - з минулого тижня тримає у напрузі світ. «Скриньку Пандори» відкрито, і політики усіх країн, затамувавши подих, очікують – яка чергова інформаційна бомба вибухне завтра? І чи не зачепить ударною хвилею?

Із 250 тисяч документів, що є в розпорядженні WikiLeaks, 1 тисяча стосуються України. І хоч наразі встигли оприлюднити лише невелику частину - кількадесят файлів - це вже спричинило до бурхливих «обговорень прочитаного».

Якими можуть бути наслідки скандалу для світових міжнародних відносин, а також для відносин України і Сполучених Штатів? Думками з цього приводу з Голосом Америки поділилися Володимир Горбач, Євген Жеребецький та Олександр Сушко.

Володимир Горбач, політаналітик Інституту євроатлантичного співробітництва: «Скандал з WikiLeaks змінив світовий контекст українсько-американських відносин».

«Хоч скандал стосується витоку з американського дипломатичного відомства, він матиме глобальний світовий ефект. Цей витік спричинить ерозію довіри у міжнародних відносинах, ерозію самих міжнародних відносин і, можливо, навіть потягне за собою зміну міжнародного устрою. Але це відбуватиметься повільно. Тобто не вибух і негайна руйнація усталеного, а постійна системна інформаційна дія, коли інформація по краплі «камінь точить», і це все більше й більше змінює контекст міжнародних відносин.

Зміни першими відчують на собі фігуранти скандалу - я маю на увазі американських дипломатів, які вели це листування, та їхні співрозмовники у країнах перебування. Проте зміни так само заторкнуть і майбутніх дипломатів, які з’являться на зміну нинішнім. І не буде вже таких довірливих розмов, обмінів думками та інформацією. Не буде одкровень під час офіційних чи неофіційних зустрічей. Усі стануть максимально обережними і триматимуть язик за зубами. І в принципі, цей скандал вписується у глобальний контекст повернення країн до пріоритету національних інтересів і національної безпеки перш за все і понад усе. Різного роду кооперативні формати - чи то під егідою Сполучених Штатів, чи то ООН, чи НАТО, чи Євросоюзу – відійдуть на другий план. Національні держави все більше ставатимуть, сказати б, «інтровертами». Принаймні у безпековій та оборонній сфері, бо економіку в цей бік уже повернула економічна криза.

Тобто скандал з WikiLeaks поглиблює недовіру держав одна до одної і «атомізує» світ. Союзники починають розуміти, що про них думають їхні союзники, і що це насправді не зовсім щирі взаємини. І країни будуть замикатися в собі. Це може виявитись найбільшою і найглибшою видозміною в міжнародних відносинах.

Що ж до впливу на українсько-американські відносини... Очевидно, що видимим наслідком може стати дострокова зміна американського посла у Києві. Я не кажу, що його відкличуть одразу і демонстративно, але це може статися трохи згодом. Адже посол до певної міри дискредитований цим оприлюдненням. Оскільки ті люди, які з ним спілкувалися, не розраховували на витік інформації і потрапляння її в українські медіа. А оскільки це сталося – зовсім не з вини посла, звичайно, – то тепер йому вести дипломатичну роботу буде складніше. З другого боку – навіть якщо замінити посла, то і його наступник все одно не матиме колишньої довіри в очах співрозмовників.

Загалом же інформація про те, з ким зустрічалися і що про кого писали американські дипломати, на мою думку, матиме більший вплив на українську внутрішню політику, ніж на відносини між Україною і США. Українсько-американські відносини залишаться важливими і стратегічними для України. На жаль, не такими важливими і стратегічними для Сполученими Штатів, як вони колись були, - але тут WikiLeaks ні до чого. Ця зміна відбулася раніше, ще при «перезавантаженні» стосунків Росії і США.

До речі, саме ці, ще не оприлюднені епізоди «перезавантаження» здатні реально вплинути на відносини України і Сполучених Штатів. Ми можемо ще багато чого нового дізнатися про російсько-американський діалог, який безпосередньо стосується України. І це може або посприяти, або зашкодити нашому стратегічному партнерству зі Сполученими Штатами».

Євген Жеребецький, експерт з проблем міжнародної безпеки: «Для українсько-американських стосунків наслідків не буде. Ці стосунки зараз все одно ніякі».

«Цей скандал як чотириголосна фуга Баха з «Добре темперованого клавіру». Твір багатоголосний, і його не можна оцінювати в термінах «добро» чи «зло».

Якщо дивитися з точки зору Держдепартаменту, Міністерства оборони і ЦРУ, то цей інформаційний витік безумовне зло. І удар американська дипломатія дістала колосальний. Бо хоч усі й знали, що американці шпигують – так само як і росіяни, і наші українські дипломати, і дипломати усіх інших країн займаються тими самими речами – але ніхто раніше не зустрічався з таким колосальним викидом інформації.

Проте якщо поглянути з іншої точки зору – наскільки серйозна ця інформація? – то справа виглядає зовсім не так драматично. Я на 100% упевнений, що ніяких «топ-сікрет» там нема. Державні таємниці високого рівня передаються зовсім іншими каналами, їх знає обмежене коло осіб. А всі оці листи дипломатів, що потрапили в розпорядження WikiLeaks, страшенно цікаві для істориків, політологів, журналістів, істориків дипломатії, просто для читачів. Такі документи зближують політологію та історію. І те, що ми від них отримали, - лише документальне підтвердження того, що давно було на слуху.

Я давно говорив, що американці приторговують інтересами України і Польщі при полагодженні своїх глобальних інтересів. Ну і зараз стало зрозуміло, що в обмін на підтримку Росією санкцій проти Ірану Сполучені Штати «здали» протиракетну оборону в Польщі.

Світ отримав підтвердження багатьох речей, про які здогадувався раніше. Ну що ж, тепер будемо жити в такому світі.

Натомість реакція Заходу вразила. Захід кинувся переслідувати засновника WikiLeaks Джуліана Ассанджа. Це якесь божевілля! Адже він лише роздав інформацію в газети, він її не крав, йому дали. От і шукайте тих, хто дав, розбирайтеся з ними. Я вважаю, що ця реакція неадекватна.

Що ж до того, які наслідки цього скандалу для українсько-американських відносин... Я думаю, жодних наслідків не буде. Українсько-американські стосунки зараз все одно ніякі. Після того як прийшов президент Обама, нас відсунуто на периферію американських інтересів. Американці дивляться на нас крізь російські окуляри. І це не тільки вина американців – хоча вона колосальна. Обама кардинально поміняв геополітику. Там стало більше статистики, ніж реальної геополітики. Вони прораховують, що вигідніше, незважаючи на свої попередні зобов»язання, взагалі на американські традиції попередніх президентів.

Взагалі, на мою думку, цей скандал нічого не змінить у світі. І якщо ми вважаємо, що після того як випливуть оці всі 250 тисяч листів, дипломати перестануть шпигувати, шпигуни вимкнуть свої магнітофони і викинуть фотокамери, а спецслужби позбивають усі свої розвідувальні супутники, то ми помиляємося. Буде так, як було.

І насправді небезпека не в тому, що світ прочитає ці листи. Небезпека у тому, що в світі існують подвійні стандарти, подвійна мораль, а політики і дипломати не завжди роблять те, що вони декларують.

Світ став би безпечнішим, якби країни, що декларують демократичні цінності, не закривали очі на те, що робиться в тоталітарних державах, таких як Китай, Північна Корея чи та ж Росія, яка відновлює російську імперію і діє брутально по відношенню до свого народу, до свободи слова. Натомість усі вже забули про війну в Грузії і нагородили Росію футбольним чемпіонатом у 2018 році! Тому погано не те, що є такі люди, як Путін. Далеко гірше, що є такі люди, як Саркозі, Меркель, Берлусконі і взагалі вся «гнила Європа», яка хоче мати теплу воду в крані і ладна продати за це усі свої демократичні ідеали. Ось де справжній цинізм. Відвертий і без грифів "секретно"».

Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва: «Кримінальне переслідування Ассанджа стане козирем в руках авторитарних режимів».

«Я не бачу, які можуть бути наслідки цього скандалу для українсько-американських відносин. Інша справа, якби витік інформації відбувся з посольств усіх країн, - тоді можна було аналізувати. Мені, наприклад, дуже цікаво було б довідатись, що українські дипломати думають про ситуацію в країнах перебування, які вони депеші шлють у вітчизняний МЗС. Взагалі у цій ситуації бракує симетричності доступу. Нам відкрили таємниці лише однієї держави. А це насправді створює сильний інформаційний перекіс. Виходить, що одна держава виявилася більш беззахисною, ніж інші. А ці інші можуть бути не менш цікавими з погляду того, як вони збирають інформацію. Тому для мене це найбільший недолік ситуації з WikiLeaks – що оприлюднено секретні матеріали лише однієї держави, однієї дипломатичної служби. І поки що немає підстав очікувати, що колись з’являться також витоки щодо діяльності інших держав та їхніх дипломатичних служб.

Мене не здивувало те, що міститься у розсекречених депешах. Здебільшого ці речі відомі. Що здивувало насправді, так це переслідування власника-засновник сайту. Причому переслідування здійснюється за кримінальними мотивами – і це мені дуже нагадує те, яким чином переслідують дисидентів в авторитарних країнах. У нас, до речі, теж за часів СССР дисидентів саджали в тюрму за згвалтування. І те, що відбувається з Ассанджем, мені дуже не подобається – значно більше за все, що пов’язано з самим витоком інформації. Бо це чудовий козир в руки авторитарних режимів, які борються з поширенням інформації про свою діяльність. І ось тепер вони побачать, що в західному світі таким же чином активна фаза переслідування певної людини почалася після того, як вона оприлюднила певну інформацію. Причому цій людині інкримінують кримінальні злочини, не пов’язані з цим оприлюдненням. Я насправді не знаю, в чому там його вина, але інформаційний фон і загальна картинка виглядає надзвичайно тривожно. Тому що створено прецедент. І щось дуже мало віриться у дивний збіг, коли дії шведських і британських правоохоронців щодо якихось сексуальних злочинів Ассанджа збіглися у часі зі скандалом через оприлюднені його сайтом матеріали.

Я просто не уявляю собі, як за цієї ситуації британській чи шведській феміді вдасться хоч когось переконати у цьому світі, що вони переслідують його саме за те, за що вони формально його переслідують».

Всі новини дня

Як доводять воєнні злочини – очільник американської групи слідчих, які працюють в Україні

Місцевий житель проходить вулицею повз згорілі автобуси в Маріуполs, Україна, 19 квітня 2022 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко.

Стаття є перекладом матеріалу Російської служби Голосу Америки.

В Україні під егідою Міжнародного Кримінального суду ООН працює Трансатлантична спільна слідча комісія, у складі якої – криміналісти зі США, Великобританії, Євросоюзу та України. Вони зайняті збором доказів та свідчень про ймовірні воєнні злочини російських військових на українській території.

Клінт Вільямсон, старший науковий співробітник Інституту Маккейна при Університеті штату Арізона, упевнений, що можливо висунути звинувачення проти президента Путіна та його генералів у причетності до військових злочинів в Україні. Проте побачити їх на лаві підсудних у Гаазькому трибуналі буде непросто:

«Очевидно, Путін відчував, що він всесильний і досить захищений, і ніколи не зіткнеться з якоюсь формою правосуддя. Можливо, що в довгостроковій перспективі це так, але, зрештою, він набуде статусу парії, який приліпиться до нього ще сильніше, якщо йому висунуть звинувачення».

Вільямсон очолює американську групу у складі Трансатлантичної спільної слідчої комісії. «Ми залучили до розслідування когорту людей, які мають досвід роботи в трибуналах у аналогічних справах у рамках Міжнародного кримінального суду з Югославії, Руанди, Сьєрра-Леоне», – каже він. На думку Вільямсона, «зараз масштаби злочинів набагато більші».

За словами Вільямсона, збір доказів та створення загальної бази даних щодо розслідування кожного окремого злочину має важливе значення – зрештою, це дозволить вибудувати доказову базу для звинувачення вищого командного складу ЗС РФ, від якого виходили злочинні накази.

«Зв'язування доказів по всьому ланцюжку командування - це майже окремий процес, але він пов'язує ці злочини або групи злочинів з людьми, які знаходяться на вершині. І, зрештою, це може дійти до найвищого політичного та військового керівництва. Я думаю про це, коли чую заяви, які походять від Кремля - коли, наприклад, президент Путін вручає медалі тієї самої частини, яка була у Бучі».

Саме Вільямсон розслідував злочини проти людяності в Косово, внаслідок чого екс-президент Югославії Слободан Мілошевич опинився на лаві підсудних у Гаазькому трибуналі: «Коли я розпочав роботу в трибуналі з Югославії у 1994 році, цей суд був абсолютно новим. Мало хто вірив, що в нас щось вийде. Більшість вважала, що у кращому разі суд засудить кількох таборових охоронців, а потім зникне. Але ми побачили, що суд зміг притягти до відповідальності Ратка Младіча, Радована Караджича, Слободана Мілошевича. Ми стали свідками таких процесів у всьому світі. На них судили колишніх глав держав, що колись вважалися недоторканними – Чарльза Тейлора, Саддама Хусейна, Хіссена Хабре, Омара аль-Башира».

Вільямсон резюмував, що головне завдання Міжнародного кримінального суду – не допускати злочинів проти людяності: «Я вірю в міжнародну систему правосуддя, і, очевидно, одна з цілей, якої ми сподіваємося досягти за допомогою цих процесів, щоб вони мали стримуючий ефект».

ДивітьсяЖ Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

також:

Чи вдасться розблокувати українські порти невійськовим чином?

Архівне фото уряду України: 9 травня 2022 року президент Ради Європи Шарль Мішель та прем'єр-міністр україни Денис Шмигаль відвідали прорт Одеси. Ukrainian Governmental Press Service/Handout via REUTERS

США та західні союзники обговорюють можливості організації "коридорів безпеки" для експорту зерна з України. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс закликав міжнародну спільноту провести гуманітарну операцію з деблокади чорноморських портів.

"Це буде невійськова гуманітарна місія, що не можна порівняти з безпольотною зоною", - заявив Ландсбергіс журналістам під час свого візиту до Лондона у вівторок. Він також вказав, що обговорював це питання з міністеркою закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс.

Росія заявляє про готовність надати гуманітарний коридор для вивезення зерна з України. Про це сказав заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко. Він, однак, пов'язав це із послабленням режиму західних санкцій.

"Потрібно скасувати рестриктивні заходи, запроваджені проти російського експорту", - наводить Інтерфакс слова Руденка. Російський посадовець зокрема зауважив, що хоча санкції прямо не стосуються продуктів харчування та добрив, виникають складнощі з оплатою поставок, страхуванням, доступу російських кораблів до іноземних портів.

В Україні ж скептично ставляться до можливості домовленості з Росією щодо деблокади. У своєму виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав "шантажем" такі заяви Росії і з жалем відзначив, що деякі країни допускають такий підхід. Кулеба також заявив, що Росії не можна довіряти, навіть якщо вона підпише гарантії безперешкодного проходження зерна через Чорне море.

Україна та Росія здійснюють третину світових поставок пшениці, Україна також є великим експортером кукурудзи, насіння соняшника та олії. Згідно з даними українського уряду, через блокування портів, в країні заблоковано більше 22 мільйонів тонн зерна.

"Бойові дії вже чинять опосередкований тиск на світові поставки зерна, - повідомляє Міністерство оборони Великої Британії. - Хоча загроза морської блокади продовжує обмежувати доступ торгових кораблів до українських портів, дефіцит поставок, що виник в результаті, збільшить ціну багатьох важливих товарів".

На необхідності швидко розв'язати питання вивезення зерна наголошують у Великій Британії, Європі та США. Трасс заявила у вівторок пресі, що Велика Британія "працює над нагальним рішенням, щоб вивезти зерно з України".

Попри достатню увагу до проблеми, "остаточно глибину трагедії" ще не усвідомлено, сказав у коментарі Голосу Америки представник України в ООН Сергій Кислиця. Він закликав вирішити проблему розблокування українських портів впродовж наступних двох місяців, "щоб уникнути трагедії".

Про важливість забезпечити поставки зерна на світові ринки говорять і у США. "Вимога вирішити це надходить з усього світу. Ця їжа має потрапити на ринки. І Росія має це чути голосно і чітко. Тому ми шукаємо засоби та механізми, за допомогою яких це можна зробити. Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй дуже задіяний у цьому процесі", - заявляв держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Українського інституту Америки в Нью-Йорку минулого тижня.

Європейські країни прагнуть розширити можливості вивезення зерна з України залізницею, автомобільними та внутрішніми водними шляхами, але цього недостатньо для вивезення необхідних обсягів продовольства. Про це в інтерв'ю Голосу Америки сказала депутатка Верховної Ради України Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка наразі перебуває в Давосі. Вона закликала надати Україні зброю для розблокування портів, адже, зауважила політикиня, дипломатичний шлях деблокади залежатиме від Росії і тому довіра до нього є невеликою.

В понеділок приблизно 20 країн оголосили про нову оборонну допомогу Україні під час засідання Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2". Серед нової допомоги - поставки Україні протикорабельних установок "гарпун" та ракет від Данії. Це має "допомогти Україні захистити узбережжя", заявив в понеділок очільник Пентагону США Ллойд Остін.

Дивіться також: Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Як конференц-зал у Німеччині став координаційним центром поставок зброї в Україну

На цьому роздатковому фото, наданому Корпусом морської піхоти США, показано, як морські піхотинці США завантажують буксировану 155-мм гаубицю M777 у вантажний відсік C-17 Globemaster III ВПС США на базі March Air Reserve, Каліфорнія, 21 квітня, 2022.

У німецькому місті Штутгарт за два квартали від казино і ресторану швидкого харчування Burger King знаходиться кімната середнього розміру, вкрита синім килимом, яка ще чотири місяці тому час від часу використовувалася для професійної орієнтації персоналу, який розпочинає свою роботу в штаб-квартирі Європейського командування США.

Кімната на четвертому поверсі Конференц-центру імені генерала Бернарда Роджерса на базі армії США в Німеччині стала центром зусиль заходу надати зброю та нелетальну допомогу українським силам на мільярди доларів, щоб допомогти Києву відбити вторгнення Росії в країну.

Двоє журналістів, без камер, які супроводжували заступницю міністра оборони США Кетлін Хікс, у вівторок, 24 травня, вперше отримали доступ до центру передачі зброї під керівництвом США та Великобританії.

Приміщення, яке працює 24 години на добу і вміщує близько 100 військових із двох десятків країн, обставлене телевізійними моніторами, прикріпленими до стелі. Тут працюють невеликі команди над різними частинами величезної операції з перевезення зброї до Європи та зрештою – на фронт в Україні.

Тільки Сполучені Штати передали Україні озброєння на 3,9 мільярда доларів після вторгнення Росії 24 лютого. Раніше цього місяця президент Джо Байден підписав законопроект про надання Києву додаткової військової, економічної та гуманітарної допомоги на 40 мільярдів доларів.

Жодна зі зброї фізично не знаходиться в казармах у Штутгарті; приміщення виконує роль логістичного центру для координації потоків зброї.

Одна група солдатів, що сидять біля британських, американських та українських прапорів, відповідає за розвідку про операції Росії в Україні.

Інша група - поруч із табличкою "Секретно" на стіні - відстежує зброю та нелетальну допомогу, що переміщуються в Європу та навколо неї з більш ніж 40 країн.

Інші військові працюють у новоствореній комп’ютерній системі, яка дозволяє українським силам надсилати запити на зброю.

На випадок тривалого конфлікту нещодавно було створено нову команду, щоб спробувати передбачити майбутні потреби України.

Менше п’яти українських військовослужбовців працюють у центрі зв’язковими, повідомив американський чиновник на умовах анонімності.

"(Це), ймовірно, почалося як проста деконфліктність, але тепер я думаю, виконує завдання оптимізації можливостей, які може задіяти міжнародна спільнота", - сказала Хікс журналістам після відвідування координаційної кімнати.

Коли в листопаді стало очевидним, що Росія вводить війська для потенційного вторгнення в Україну, високопоставлений чиновник з оборони США намагався надати Києву швидкісні катери.

"(Мені) довелося зробити 5000 телефонних дзвінків", - сказав чиновник. "Відтоді процес краще організований."

Коли координаційний центр вперше почав свою роботу в березні, за словами британських та американських чиновників, було відносно легко переміщувати меншу зброю, як-от протитанкові ракети Javelin.

Із розвитком воєнних дій і переміщенням боїв, в основному, на схід України, основним акцентом стало озброєння більшої дальності та важкості, як-от гаубиці.

"Це стало складнішим. Спочатку це було "дайте нам будь-що", а тепер ми більше зосереджені на можливостях", - сказав британський чиновник.

Дивіться також: Єнс Столтеберґ в Давосі: "Росія в Україні своїх цілей не досягла". Відео

Єнс Столтеберґ в Давосі: "Росія в Україні своїх цілей не досягла". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

США надали $4 млн на розмінування в Україні

Архівне фото: Знак "Стій! Міни" в Донецькій області, 2014 рік (AP Photo/Дмітрій Ловецький)

Цього тижня Сполучені Штати надали 4 млн доларів нової підтримки британській неурядовій організації Halo Trust, щоб допомогти Україні в розмінуванні території. Про це повідомило Посольство США в Україні з посиланням на інформацію Управління з політичних та військових справ Державного департаменту США.

Для очищення територій від російських наземних мін і нерозірваних бомб буде задіяно 10 команд, йдеться в повідомленні.

Раніше міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс заявляла про надання до 2 мільйонив фунтів на підтримку Halo Trust. "Це допоможе розчистити міни, які залишили російські сили, позначити на картах небезпечні зони, щоб люди могли повертатись до регіонів, які постраждали", - додає посадовиця.

Половина території України потребує розмінування, заявила очільниця Агенції з міжнародного розвитку США Саманта Пауер цього місяця.

В своєму твіті вона зауважила, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) щодня знешкоджує 2-6 тис. мін, щоб захистити мирне населення та забезпечити доступ до невідкладної допомоги.

Україні знадобиться щонайменше 5-7 років для розмінування всієї території, згідно з оцінками заступниці міністра внутрішніх справ України Мері Акопян, повідомляє сайт Кабінету міністрів України.

"Якщо ми говоримо про Україну, то наразі ми оцінюємо, що забруднено територію близько 300 тис. квадратних кілометрів. Це в десятки разів більша кількість ніж має міжнародний досвід. Виходячи з того, що один день активних бойових дій дорівнює до 30 днів розмінування, за найоптимістичнішими прогнозами нам необхідно 5-7 років до повного розмінування", – зазначила Мері Акопян.

19 дітей і 2 дорослих загинули під час стрілянини в школі Техасу

Фото: Дівчинка плаче біля Громадського центру Віллі де Леона, де буде надаватися психологічна допомога в Увальді, штат Техас, 24 травня 2022 року. Фото Allison dinner / AFP

Стаття є перекладом англомовного матеріалу Центрального відділу Голосу Америки.

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

Сержант Департаменту громадської безпеки Техасу Ерік Естрада повідомив CNN, що офіцери бачили, як стрілець, який був одягнений в бронежилет, покинув автомобіль, що розбився, з гвинтівкою, і що офіцери вступили у контакт із підозрюваним, але він все ще зміг зайти до школи.

Протягом хаотичних хвилин і годин після нападу масштаби втрат були неясними, деякі жертви стрілянини були доставлені до місцевих лікарень, а кількість убитих і поранених було важко підтвердити.

Мене вразило те, що подібні масові розстріли рідко трапляються де-небудь ще в світі. Чому? У них теж є проблеми з психічним здоров'ям. У них є побутові суперечки в інших країнах.

Лідія Мартінес Дельгадо написала у Facebook, що її племінниця Єва Мірелес, вчителька у школі, загинула.

"Я в гніві, що ці стрілянини тривають", - сказала Мартінес Дельгадо в заяві. "Ці діти невинні. Гвинтівки не повинні бути легко доступними для всіх. Це моє рідне місто, невелика громада, де проживає менше 20 тисяч людей. Я ніколи не думала, що це станеться з особливо близькими людьми".

Керівник шкільного округу Хел Харрелл повідомив журналістам, що учням надається психологічна допомога, а кілька днів навчального року, що залишилися, скасовано.

"Моє серце розбите сьогодні, - сказав Харрелл. - Ми невелика спільнота, і нам знадобляться ваші молитви, щоб подолати це".

Люди біля громадського центру Ssgt Willie de Leon, куди учнів перевезли з початкової школи Робба після стрілянини, в Увальді, штат Техас, США, 24 травня 2022 року. REUTERS/Marco Bello
Люди біля громадського центру Ssgt Willie de Leon, куди учнів перевезли з початкової школи Робба після стрілянини, в Увальді, штат Техас, США, 24 травня 2022 року. REUTERS/Marco Bello

Прес-секретар сказав, що Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш "глибоко шокований і засмучений страшною масовою стріляниною в початковій школі в Увальді, штат Техас. Особливо жахливо, що більшість жертв - діти".

Президент США Джо Байден звернувся до нації пізно у вівторок, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

"Я втомився від цього, - сказав він. - Ми повинні діяти".

Байден сказав, що дізнався про стрілянину, коли повертався з поїздки до Азії.

"Мене вразило те, що подібні масові розстріли рідко трапляються де-небудь ще в світі, – сказав Байден. - Чому? У них теж є проблеми з психічним здоров'ям. У них є побутові суперечки в інших країнах. У них є люди, які розгублені. Але такі масові розстріли ніколи не відбуваються з такою частотою, як вони відбуваються в Америці. Чому? Чому ми хочемо жити з цією бійнею? Чому ми продовжуємо допускати це?"

Своє співчуття у зв’язку із трагедію висловив президент України Володимир Зеленський.

«Глибоко засмучений новиною про вбивство невинних дітей у Техасі. Щирі співчуття родинам загиблих, жителям США та @POTUS (президент Сполучених Штатів Америки – ред.) з приводу цієї трагедії. Народ України поділяє біль рідних і близьких загиблих та всіх американців», - написав він у Твіттері.

Напад у вівторок став найбільш смертоносною стріляниною в школі в Техасі та найсмертоноснішою стріляниною в початковій школі з моменту нападу 2012 року на початкову школу Сенді-Гук у Ньютауні, штат Коннектикут, у результаті якої загинули 26 людей, 20 з них школярі.

Губернатор Техасу Грег Ебботт ідентифікував озброєного як Сальвадора Рамоса.

"Техасці по всьому штату сумують за жертвами цього безглуздого злочину та за громадою Увальді", - йдеться в заяві Ебботта.

Ебботт сказав, що він і його дружина Сесілія "скорбіємо через цю жахливу втрату, і ми закликаємо всіх техасців об'єднатися, щоб показати нашу непохитну підтримку всім, хто страждає".

Сенатор від штату Техас Тед Круз зробив подібну заяву. "Сьогодні темний день. Нам всім боляче і наші серця розбиті, - сказав він у повідомленні. - Ми бачили забагато таких випадків стрілянини. Жоден з батьків не мусить терпіти біль від поховання своєї дитини. Нам потрібно об'єднатися як одна нація, і підтримати Увальд, коли вони намагаються вилікуватися від цієї нищівної втрати".

І Еббот, і Круз входили до групи республіканських діячів, які мали з’явитися в п’ятницю в Х’юстоні на щорічному з’їзді Національної стрілецької асоціації, групи, яка виступає проти заходів контролю над зброєю.

Школа налічує близько 600 учнів у другому, третьому та четвертому класах і розташована в переважно житловому районі зі скромними будинками. У місті, яке знаходиться приблизно 120 кілометрів від кордону з Мексикою, проживає близько 16 тисяч людей.

Техас був ареною кількох масових розстрілів за останні п’ять років. У 2017-му році озброєний чоловік у церкві Техасу вбив більше двох десятків людей під час недільної служби в маленькому містечку Сазерленд-Спрінгс. Наступного року сталася стрілянина у школі в місті Санта-Фе, а у 2019 - озброєний чоловік у мережевій крамниці Walmart в Ель-Пасо вбив 23 людини в результаті расистського нападу.

У статті використано інформацію з Associated Press і Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG