Спеціальні потреби

Актуально

"Робимо все, щоб наблизити перемогу", - українські лікарі про роботу під обстрілами

На фото: Снаряд випущений російськими військовими влучив на подвір’я будинку: до "Охматдиту" привезли дитину з важкою мінно-вибуховою травмою. Фото: НДСЛ «Охматдит» - Instagram @ohmatdyt

"4-річний хлопчик повертався додому зі своїм батьком, коли почався ворожий обстріл одного з районів Києва. Російський снаряд влучив на подвір‘я, син і батько отримали осколкові поранення", - про дитину із важкою мінно-вибуховою раною поперекової ділянки повідомляє найбільша в Україні дитяча лікарня "Охматдит".

Як днями повідомив президент України Володимир Зеленський, від початку повномасштабної російської війни в Україні понад 2000 мирних жителів, серед них – 109 дітей. Ціллю російських атак стають цивільні об’єкти, де від повітряних атак ховаються люди, а також медичні установи.

УВАГА! Подальші фото й відео можуть шокувати

Хоча у Кремлі називають "абсурдними" звинувачення у цілеспрямованих ударах по цивільних, від початку російської війни в Україні ВООЗ задокументувала принаймні 44 атаки та обстріли медичних закладів. У Маріуполі росіяни захопили Обласну лікарню інтенсивного лікування, а медиків взяли у заручники.

"У будь-якому конфлікті атаки на заклади охорони здоров'я - це порушення міжнародного гуманітарного права", - підкреслив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.

УВАГА! Подальші фото й відео можуть шокувати

Зокрема, під ударом не вперше опиняється головна дитяча лікарня України "Охматдит", "Голосу Америки" розповідає лікарка-невролог Галина Федушка.

«Між п'ятою й шостою годиною ми почули вибухи, це було близько трьох вибухів недалеко від лікарні, тому було чутно всьому медперсоналу і пацієнтам, - згадує лікарка. - Тряслись шибки, двері на нашому сховищі. Наш кабінет відділення неврології відділення був зруйнований. Зараз він в неробочому стані, оскільки був обвал стелі. Але ми продовжуємо надавати допомогу, консультувати, госпіталізувати в інших приміщеннях, в інших корпусах лікарні».

УВАГА! Подальші фото й відео можуть шокувати

Іноді лікарі кажуть, що змушені брати у руки зброю, аби захистити пацієнтів. "Цієї ночі було дуже гаряче. У лікарні залишились дуже тяжкі діти, кисневезалежні... Стоїмо до останнього!!!" - таке повідомлення в Instagram написав дитячий хірург "Охматдиту" Віталій Демидов.

Він опублікував фотографію з новонародженою дитиною у руках і зброєю для самозахисту на плечі: у ту ніч він чергував у палаті, адже дитину не можна було відключати від кисню й медикаментів і переносити до бомбосховища, де, як розповіла Федушка, зараз ночують лікарі й пацієнти "Охматдиту".

Відповідно до закону України Про затвердження Інструкції про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України, "військовий медичний персонал може мати легку особисту зброю для самооборони та захисту поранених і хворих".

Положення, що дозволяє медикам використовувати зброю для самозахисту, а також для захисту хворих і поранених, існує і в Женевській конвенції щодо захисту прав людини.

В надскладних умовах лікарі працюють Маріуполя, Сум, Чернігова, Харкова та інших міст, які атакувала російська армія.

«Ми тримаємося і намагаємося також якісно виконувати свою роботу, коли працюємо в операційній та чутно вибухи, зберігаємо спокій, і молимося. Працюємо швидко, і без паніки, відкинувши всі думки про те, що відбувається!.. Круто спостерігати які у нас єдність і гуртування!» - пише в Instagram Іван Фурсов, хірург Інституту загальної та невідкладної хірургії імені Зайцева у Харкові.

Лікарі вже не відчувають страху, натомість усвідомлюють ризики і готові до всього, в інтерв'ю "Голосу Америки" каже лікарка-інтерн Уляна Кащій, яка зараз чергує у державній лікарні у Києві.

«Абсолютно кожен, хто працює лікарні, знає, на що він пішов, тому що ці обстріли були вже в багатьох містах, і дуже сильні. І всі знають, розуміють на що вони йдуть, коли ідуть в лікарню, бо знають, що лікарня може стати мішенню», - каже вона.

При цьому чимало медиків працюють по кілька діб поспіль або живуть просто в лікарнях, "Голосу Америки" розповідає лікарка-інтерн Анастасія Моісєєнко, яка працює в одній з київських приватних клінік, що зараз функціонує як воєнний шпиталь.

«В перший день початку війни я спочатку не змогла дістатись до місця роботи, а потім зранку я поїхала і добиралась три години. І тому я вирішила пожити в лікарні. Тут нас є і сховище і тут є люди, які зможуть надати допомогу. Тому я тут серед друзів працюю вдень і вночі».

Російський снаряд влучив на подвір’я будинку: до "Охматдиту" привезли дитину з важкою мінно-вибуховою травмою
Російський снаряд влучив на подвір’я будинку: до "Охматдиту" привезли дитину з важкою мінно-вибуховою травмою

Перебоїв із постачанням ліків та їжі деякі медзаклади не відчувають завдяки зусиллям волонтерів та приватних організацій.

«Постачання в лікарні налагоджено дуже добре і медикаментів, і їжі. І заклади, і волонтери надавали лікарням їжу, якісь продукти в лікарню, щоб лікарня могла готувати», - каже Кащій.

Моісєєнко додає: «Навіть пацієнти приходять і пропонують якусь їжу чи препарати. Іноді це організація, іноді домовленість з аптекою. У нас працює «швидка», і каретами «швидкої» привозиться гуманітарка. У нас є працює польова кухня, і у мікрохильовках всі навчились собі готувати сніданки і вечерю. Я б хотіла дуже подякувати звичайним людям, які просто приходять із кульочками з ліками».

Чимало гуманітарної допомоги до шпиталів надходить з-за кордону. Лікарка з Києва Іванка Небор, яка проводить дослідження в університетській клініці в Огайо, розповідає, що зараз медпрепарати до України надсилають як різноманітні громадські організації, як-то Razom for Ukraine, так і численні лікарні у США та Європі.

«Насправді, справді дуже багато є лікарів, які самі контактують і кажуть: я можу піти до свого госпіталя і попросити допомогу. Це не просто шприци і рукавички, там дуже велика кількість медикаментів, це wound vac, я знаю, що моя клініка відправила wound vac, які допомагають ранам швидше заживати. І загалом я думаю, що якщо це буде продовжуватись, тривати ще декілька місяців, і судячи з усього, це буде, то Україна буде мати дуже багато сучасної медичної допомоги у всіх лікарнях», - каже вона для "Голосу Америки".

Фото надане Анастасією Моісєєнко
Фото надане Анастасією Моісєєнко

Шість років тому Небор заснувала громадську організацію INgenius, в команді якої зараз 35 лікарів. «Ми зараз максимально намагаємося перекладати готувати різні корисні публікації різні протоколи лікування, надання першої медичної допомоги. Також ми записуємо наші нові вебінари відео про знову таки про насущні проблеми: першу медичну допомогу, про збір аптечки в домашніх умовах».

Крім того, в INgenius створили базу з даними лікарів, які готові безкоштовно проводити онлайн-консультації. «В нас вже більше шестисот контактів лікарів по самим різним спеціальностям, які готові і погоджуються консультувати онлайн, - каже Небор. - Там також є мої контакти як ЛОРа, і люди, в яких немає можливості зараз сходити на прийом, їм не потрібно інтернеті шукати ці контакти. Вони є в нас у цій базі всі лікарі дали згоду на те, що вони готові давати ці онлайн-консультації. Посилання на цю базу можна знайти в нашій сторінці в Instagram, в нашому сайті, на нашій сторінці у Facebook».

Постійні новини про людські жертви й руйнування, безумовно, накладають відбиток на стані пацієнтів і самих лікарів. «З пацієнтами працюють психологи, у нас є соціальні працівники. Тому що часто під час виклику діагностують посттравматичний стресовий розлад у пацієнтів, інколи з працівниками потрібні заняття психологу повести, - каже Федушка. - Але медперсонал продовжує надавати допомогу, ми всі в строю, налаштовані на максимальну роботу».

Фото надане Уляною Кащій
Фото надане Уляною Кащій

Але попри втому й виснаження, медики відзначають, що відчувають неймовірну єдність. «Насправді, я ніколи не думала що, ми настільки організуємось з колегами, бо ми і так як велика сім'я. Але коли спілкуєшся вже який день, розумієш, що це твої люди, будь-хто може допомогти», - каже Анастасія Моісєєнко.

Водночас, після таких атак, як авіаудар Росії по пологовому будинку у Маріуполі, внаслідок якої, зокрема, загинула вагітна жінка та її ненароджена дитина, лікарі кажуть: виконуватимуть свій обов’язок і надаватимуть допомогу російським військовикам, але не зможуть залишатись безсторонніми.

«Наразі говорити, що медицина поза політикою – це неправильно, після того як в Маріуполі зруйнували лікарню, в якій я працювала, де працювала моя сестра, взяли в полон медиків і не випускають їх. Або після того як обстріляли пологові будинки, обстріляли найбільший дитячий центр у Києві, - розповідає Уляна Кащій. - Звичайно, ми завжди говоримо словосполучення «після перемоги», «коли ми переможемо» і так далі. Ніколи я не чула «якщо». Тому що іншого варіанту ми не уявляємо».

«Медики всі дуже цілеспрямовані, дуже впевнені, - каже Кащій. - Тобто тому що вони працюють і під час тривог, і під час обстрілів, тому що пацієнти є і нікуди не діваються, деяких просто не можна спустити у сховище, то вони дуже самовіддані. Й не можна бути самовідданими настільки, якщо ти не віриш у свою перемогу».

Фото надане Анастасією Моісєєнко
Фото надане Анастасією Моісєєнко

«Медики вірять в перемогу, - розповідає й Галина Федушка. - Ми переможемо однозначно, ми чекаємо щодня на перемогу і все будемо робити для того, щоб її наблизити. Настрій у нас патріотичний, тримаємося. Дякуємо нашій армії, нашим захисникам, нашому керівництву, нашому президенту, які роблять все заради нашої безпеки, а ми будемо робити все заради наших дітей».

«Я думаю, що медики – вони як армія, адже медицина й армія завжди йдуть поряд, - каже Небор. - Коли ти дивишся на роботу цих людей, коли ти дивишся на те, з як вони з якою віддачею вони це все роблять - як солдатів, як воєнних, тебе це надихає, мотивує, це породжує сили і віру в те, що ми на 100% переможемо, що ми зможемо перемогти Росію».

Всі новини дня

У Сенаті зареєстрували резолюцію, що закликає Білий дім відреагувати на використання голоду як зброї в час війни

Колосся пшениці на полі біля села Гребені на Київщині, Україна, 17 липня 2020 року. REUTERS/Валентин Огіренко

У Сенаті США законодавці від обох партій презентували резолюцію, яка засуджує використання голоду в якості зброї війни в Україні та інших країнах.

«Навмисне морити мирних жителів голодом як знаряддя ведення війни є військовим злочином. Крапка", - заявив один з ініціаторів документу, сенатор від Демократичної партії Роберт Менендес.

“В час коли Путін продовжує демонструвати світові свою розбещеність, відрізаючи українські порти та руйнуючи сільське господарство, намагаючись морити голодом тих українців, які пережили його невибіркові бомбардування, я пишаюся тим, що приєднаюся до своїх колег у внесенні цієї резолюції, щоб підтвердити наше зобов’язання підтримувати гуманітарні зусилля та реагувати на кризу, щоб протистояти проблемам у глобальному ланцюгу поставок і притягнути до відповідальності будь-якого деспота, який наполягає на використанні голоду як зброї війни”, - додав Менендес.

Резолюція, серед іншого, закликає уряд США

  • Визначити пріоритетом дипломатичні зусилля із виявлення та вирішення випадків, коли голод і навмисне позбавлення їжі використовуються як зброя в час війни;
  • Продовжувати зусилля щодо подолання серйозної продовольчої безпеки шляхом гуманітарного реагування, зокрема надавати потребуючим країнам продовольчу допомогу;
  • Зробити так, щоб використання голоду як зброї війни підпадало під дію інструментів, що передбачають відповідальність за скоєне осіб, урядів, правоохоронних органів, організацій, наприклад, Глобального Акту Магнітського.

"Голод не повинен ставати зброєю війни, - заявив сенатор Джон Тун від Республіканської партії. - Сполучені Штати та їхні партнери мають працювати разом, щоб відновити глобальну стабільність і притягнути окремих осіб та уряди до відповідальності за конфлікти, які призводять до глобального голоду і ставлять під загрозу продовольчу безпеку”.

Його колега від демократів сенатор Джефф Мерклі додав, що ця резолюція “закликає адміністрацію Байдена засудити використання голоду як зброї в таких країнах, як Україна та Ефіопія, і зосередити гуманітарні зусилля на подоланні продовольчої безпеки та голоду”.

“Ця двопартійна резолюція засуджує тих, хто жорстоко використовує голод як зброю війни проти мирного населення. (Резолюція - ред.) закликає Сполучені Штати притягнути їх до відповідальності за ці звірства. Вона також закликає нашу країну продовжувати рішучі дипломатичні та гуманітарні зусилля, щоб зміцнити глобальні поставки продовольства та забезпечити стійкість у постачанні у випадку майбутніх потрясінь», - заявив під час представлення документу сенатор-демократ Корі Букер.

Сенатор від Республіканської партії Джеймс Ріш додав: “Ця двопартійна резолюція … заохочує адміністрацію Президента визначити пріоритетність зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки”.

CNN повідомляє про готовність Білого дому надіслати в Україну ракетні системи великої дальності. Експерти миттєво відреагували  

HIMARS - американські реактивні системи залпового вогню

Американський канал CNN із посиланням на посадовців у США повідомляє, що Білий дім наступного тижня, ймовірно, оголосить про надсилання в Україну ракетних систем великої дальності.

"Адміністрація Байдена готується надіслати в Україну новітні ракетні системи великої дальності, відомі як MLRS та HIMARS, які зараз є у найбільшому запиті від української влади. Про це розповідають багато посадовців. Про затвердження цього питання можуть оголосити вже наступного тижня”, - пише у Твітері журналістка американського каналу CNN Наташа Бертранд.

“Хвилювання щодо вимог для підготовки мінімальні — навчання українців з будь-якими ракетними системами не займе багато часу", - цитує журналістка Бертранд у статті CNN із посиланням на американських посадовців.

На прорив в питанні надання Україні цих ракетних систем сподівається американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На своїй Твітер-сторінці він запостив статтю CNN.

У наступному Твітер-повідомлення сенатор Грем написав: “Дайте Україні ракетні системи та інше озброєння, необхідне для боротьби з Росією. Я сподіваюся, що найближчим часом Пентагон матиме прорив у цьому питанні.

"Я стежитиму за цим питанням і працюватиму, щоб надати Україні ті інструменти, які необхідні для захисту та оборони їхньої батьківщини”, - додав сенатор.


Напередодні речник Пентагону заявляв, що США працюють над тим, аби допомогти Україні отримати озброєння великої дальності.

“Головна потреба, на якій продовжують наголошувати українці, це вогонь з великої відстані. І тому ми працюємо над цим і допомагаємо їм отримати системи, які допомагають їм вести вогонь на великі відстані”, - заявив Джон Кірбі.

Під час брифінгу у п’ятницю, повідомляє спеціальний кореспондент Голосу Америки Джеф Селдин, речник Пентагону Джон Кірбі заперечив, що існує будь-яка затримка у наданні систем залпового вогню великої дальності.

«Ми все ще працюємо над тим, як виглядатиме наступний пакет допомоги, - сказав він. - Ми постійно говоримо з українцями про їхні потреби та про те, що ми можемо надати».

Американський генерал, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі ​ Бен Годжес вважає, що саме це озброєння може забезпечити українську перемогу:

“Це обнадіює. Воно стріляє на велику дальність, щоб знищити російську артилерію та ракетні системи – це потужності, які необхідні для порятунку життя українців і досягнення української перемоги”, - написав у Твіттері генерал Годжес.

Американський військовий фахівець Джон Спенсер, який очолює кафедру досліджень ведення війни в умовах міста в Інституті сучасної війни, приєднався до закликів надати Україні ракетні системи великої дальності.

“Росіяни не можуть вести війну в умовах міста. Вони бояться цього. Натомість вони обрали воєнні злочини як метод ведення війни. Потрібно більше зробити, щоб допомогти. Україна потребує ракетних систем великої дальності, таких як HIMARS, Смерч, Град”, - пише у Твітері Джон Спенсер.

Андерс Аслунд, експерт “Атлантичної Ради” критикує Німеччину, Францію та Італію за їхні пропозиції до Києва поступитись територіями. Натомість, експерт закликає ці країни почати надавати Україні сильніше озброєння:

“Вони повинні замовкнути і швидко надати Україні якомога більше важкої зброї, щоб мінімізувати страждання України. Вони також мають якомога швидше посилити економічні санкції проти Росії, аби виснажити російський бюджет, щоби Путін не зміг більше дозволити собі вдатись до загарбницької війни”, - вважає американський оглядач.

Про те, що країни Заходу можуть почати постачання в Україну озброєння великої дальності, можуть також свідчити нещодавні заяви премєр-міністр Британії Бориса Джонсона.

В інтервю виданню "Блумберг" він заявив, що Україна повинна отримати ракетні системи великої дальності. Хоча не уточнив, від яких країн.

Системи MLRS, за словами Джонсона, допомогли б Україні “захистити себе проти дуже брутальної російської артилерії. І це той шлях, по якому світ має рухатись”.

Велика Британія - серед тих країн, в яких Київ просить про зброю великої дальності. Джонсон не уточнив, чи його країна надішле свої ракетні системи М270 українським збройним силам. Американське видання “Політико” 18 травня написало, що українська влада все більше здивована протидією Адміністрації Байдена надати Україні американські ракетні системи великої дальності.

20 травня речник Пентагону Джон Кірбі заявив, що США розуміють, чому Україна потребує саме цього озброєння.

«Поки ми працюємо над цими пакетами (допомоги - ред.), цими озброєннями та системами, що були відправлені в Україну, ми робимо це здебільшого з огляду на те, що потрібно Україні в боротьбі, в якій вони зараз перебувають. І послідовна відповідь, яку ми отримуємо, полягає в тому, що їм потрібен дальній вогонь, тому що вид бою, який вони ведуть в регіоні Донбасу, значною мірою залежить від місцевості», – сказав Кірбі журналістам під час брифінгу.

26 травня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відео-зверненні на Твітері заявив, що Україна сподівається отримати системи ракетного залпового вогню від США.

«Сполучені Штати раніше казали нам, що ми отримаємо РСЗВ. Зараз вони у процесі вироблення цього рішення. Принаймні це те, що вони нам кажуть. Наше єдине прохання до них у тому, щоб це рішення було схвалене якомога швидше. Бо для нас кожен день означає втрачені життя, втрачені кілометри нашої землі», - сказав Кулеба.

Українські посадовці неодноразово заявляли, що зброя великої дальності має вирішальне значення, щоб переважити російську артилерію на сході України.

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG