Спеціальні потреби

Переважна більшість православних українців відносять себе до ПЦУ - опитування


На фото: Митрополит Епіфаній, 2019-й рік

Кількість таких вірян за останній рік зросла на 10%

Серед православних українців переважна більшість вважають себе належними до Православної церкви України. Як засвідчили результати опитування КМІС, таких в Україні зараз понад 58% .

Причому порівняно з даними минулорічного опитування, прихильників ПЦУ за рік побільшало на 10%.

Водночас трохи зросла і кількість православних, які вважають себе належними до Української православної церкви Московського патріархату. Цю церкву сьогодні називають своєю 25%, тоді як торік було 21.5%.

Лави прихильників однієї й другої церков виросли за рахунок зменшення кількості вірян, які раніше називали себе "просто православними", без конкретизації патріархату. Цього року таких виявилося 12%, торік було 23%.

Як пояснив "Голосу Америки" заступник директора КМІС Антон Грушецький, в опитуванні не випадково йшлося про самоідентифікацію віруючих. Вона не завжди збігається з тим, до якої церкви людина ходить (адже в маленькому містечку або селі вибір церков часто відсутній). Мова йде радше про політичний вибір.

людина робить політичний вибір, яка церква йому ближче

"Коли ми запитуємо, з ким себе респондент більше асоціює, якщо він вважає себе православним – з Українською церквою Московського патріархату чи Православною церквою України, - то людина значною мірою робить політичний вибір, яка церква йому ближче", - зауважив Грушецький.

Як він додав, "За цей рік приріст тих, хто ідентифікує себе з ПЦУ, відбувся саме за рахунок тих респондентів, які минулого року ще відповідали, що вони «просто православні» і ні з ким себе не ідентифікують".

Значною мірою це реакція на ситуацію в країні і поведінку церков, - вважає соціолог. За його словами, за останній рік церква мала значний вплив в умовах пандемії Covid-19, і позиція ПЦУ виглядала більш зваженою, ніж позиція УПЦ.

На думку керівника КМІС, свою роль відіграло також загострення російської агресії проти України.

значна частина респондентів, які торік сповідували позицію «какая разніца», «я просто православний», тепер вирішили ідентифікувати себе з ПЦУ

"У квітні сталося розгортання військ РФ на кордоні з Україною. І тому значна частина респондентів, які торік сповідували позицію «над сутичкою» або «какая разніца», «я просто православний», тепер в силу цих подій вирішили ідентифікувати себе з ПЦУ", - припускає соціолог.

"Знаєте, як кажуть: я атеїст, але атеїст Київського патріархату", - жартує Грушецький.

За останній рік зросло позитивне ставлення до Православної церкви України. Натомість до УПЦ Московського патріархату ставляться значно гірше, ніж до інших церков.

до Московського патріархату ставляться значно гірше, ніж до інших церков

За даними опитування, до УПЦ Московського патріархату негативно ставляться 35% вірян.

"Це немало, але й не катастрофічно багато. Відторгнення є, але загалом ставлення спокійне. Бо якщо у тебе в містечку тільки церква Московського патріархату, то люди йдуть туди. Ситуація аж ніяк не схожа на релігійний розбрат і ворожнечу", - наголосив соціолог.

Опитування засвідчило також, як віряни різних церков сприймають візит Константинопольського патріарха Варфоломія, який має приїхати в Україну на святкування 30-ї річниці Незалежності.

Як відомо, публічні прихильники УПЦ-МП виступають категорично проти цього візиту. Відтак може скластися враження, що вся громада Московського патріархату проти.

навіть серед вірян Московського патріархату 49% позитивно ставляться до візиту Константипольського патріарха

Однак опитування показує, що навіть серед вірян Московського патріархату 49% позитивно ставляться до візиту Константипольського патріарха в Україну. Ще 34% - нейтрально. І лише 15% вороже налаштовані.

"Тобто переважна більшість має позитивно-нейтральне ставлення. І якщо хтось стверджує протилежне - це дезінформація. Населення достатньо толерантно сприймає майбутній візит Константинопольського патріарха, і цей візит теж не буде подією, яка б розколювала суспільство", - сказав соціолог "Голосу Америки".

Дивіться також: Чому літні школи у США переживають справжній бум – розповіді батьків та освітян

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG