Актуально
Янукович простягнув руку блогерам

Історія з блогерами, які не дуже люблять президента Януковича і пишуть про це у своїх особистих щоденниках в Інтернеті, набула несподіваного повороту. Замість допиту в СБУ, куди просилися блогери на знак солідарності з викликаним колегою, їх запросив на дружню розмову сам президент.
Віктор Янукович написав блогерам листа, передавши його для оприлюднення інформагенції УНІАН. Глава держави назвав допит Олега Шинкаренка «перегином».
«Згоден з вами в тому, що викликати на допит блогера – це останнє, чим повинна займатися СБУ. Думаю, у Служби Безпеки є інші важливі проблеми», – заявив президент. При цьому він зауважив, що загалом задоволений роботою спецслужби і тим, як вона бореться з корупцією та наркомафією. «Але трапляються й такі перегини, як, наприклад, історія з блогером», – визнав Янукович і висловив сподівання, що СБУ відкоригує стиль своєї діяльності.
Він навіть похвалив блогерів за те, що допомагають владі виправляти помилки. «Я, чесно кажучи, радий, що в країні є такі активні й сміливі хлопці, які дуже швидко реагують на помилки влади», – зізнався президент.
При цьому, однак, глава держави по-батьківськи покартав їх за те, що самі напрошуються на допит. «Буду відвертий, ваші приколи щодо – «викличте мене на допит в СБУ» – викликали у мене гірку усмішку. От куди вам не слід прагнути потрапити, хлопці, так це на допити».
«Ви молоді, талановиті, стильні. Вам треба цікавою справою займатися. Чи є у вас така справа? Чи знайшли ви себе в житті, в своїй професії – ось про це я хотів би з вами поговорити – і допомогти, якщо потрібно. Країні потрібні активні, сміливі молоді люди. І владі вони потрібні в першу чергу. Отже я простягаю вам руку – давайте зустрінемося», – запропонував президент, підписавшись під листом «Віктор Янукович».
Наступ на свободу висловлювань в Інтернеті – найгарячіша нині тема для обговорень серед користувачів соціальних мереж. Початок скандалу поклав виклик на «профілактичну бесіду» в СБУ молодого журналіста Олега Шинкаренка. Причина здивувала, розсмішила, обурила волелюбну блогерську спільноту. «Органи» впритул зацікавились Шинкаренком через запис, зроблений ним в особистому інтернет-щоденнику. На сторінках Живого журналу блогер вжив неполіткоректний вислів на адресу Януковича, щось на зразок: «А хай би вони там усі повиздихали!». Сам хлопець розмови у віртуальних мережах вважає чимось рівноцінним до розмов на кухні. Натомість поважні чини зі спецслужб дотримуються іншої думки. В записі блогера СБУ побачила ознаку злочину, а саме зазіхання на життя президента України Віктора Януковича.
Своє занепокоєння інцидентом з допитом блогера висловив журналістський рух «Стоп цензурі!». В офіційній заяві до СБУ журналісти зажадали пояснень, якими міжнародними законами, чи законами України керувалися співробітники Служби безпеки та прокуратури.
У свій спосіб відреагували й блогери. На знак протесту проти спроб влади контролювати інтернет блогерська спільнота розпочала акцію: «Хочу на допит в СБУ». Її започаткував 4 серпня український журналіст Андрій Чеботарьов, закликавши блогерів розмістити пости в інтернеті з висловленням неприязні до властей.
Чи можна вважати, що після миролюбної заяви президента інцидент вичерпано, а свободі висловлювань в Інтернеті більше ніщо не загрожує?
На думку члена Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, народного депутата від БЮТ Андрія Шевченка, це покажуть не слова, а дії влади.
«Я вітаю таку реакцію президента», - сказав Шевченко Голосу Америки. – «Хоча після правильних слів хочеться і правильних дій. Я сподіваюсь, що СБУ і прокуратура підуть далі і оприлюднять дані про те, за якими принципами влада збирається моніторити Інтернет».
«Справа не в Шинкаренку, а в тому, щоб Інтернет і надалі залишався островом свободи», - наголосив народний депутат.
Нагадаємо: цього тижня із завсідником Інтернету поспілкувався також російський лідер. Прем’єр-міністр РФ Владімір Путін особисто відповів блогеру з Тверської області, який нецензурними словами розкритикував владу за недбальство до пожежної безпеки та поскаржився, що в його селищі немає навіть ринди – пожежного дзвону. У відповідь Путін похвалив блогера за щирість та пообіцяв встановити у селищі ринду.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум