Спеціальні потреби

Бюджет – заради кредиту. Чи встигнуть депутати до Нового року?


Ухвалення збалансованого бюджету України є головною умовою продовження міжнародної фінансової допомоги, наголошують в МВФ та в уряді США

Київ – 24 та 25 грудня парламент має розглядати урядовий проект державного бюджету на 2016 рік, який вже викликав чимало застережень в депутатів, а то й відмову частини представників коаліції голосувати за його нинішню версію. Тим часом США та МВФ наполягають на тому, що своєчасний та збалансований бюджет є головною умовою продовження міжнародної фінансової допомоги Україні. Економісти прогнозують негативні наслідки для української економіки в разі припинення допомоги МВФ, відтак більшість з них очікують, що депутати зважать на ці ризики і ухвалять головний фінансовий документ на 2016 рік. Політологи не виключають, що існують непублічні домовленості між політичними силами, в яких умовою голосування за бюджет є призначення їхніх представників на окремі посади у Кабміні.

Міністерство фінансів США закликало український парламент і уряд не зволікати з виконанням вимог Міжнародного валютного фонду для того щоби продовжити отримувати його допомогу. Міністр фінансів США Джейкоб Лью, обговорюючи з українським прем’єром Арсенієм Яценюком ситуацію з прийняттям проекту бюджету на 2016 рік, наголосив на «терміновості виконання Україною своїх зобов’язань перед МВФ» і нагадав про ризики зриву міжнародної фінансової підтримки, якщо Верховна Рада відкладе роботу над бюджетом до наступного року. Про це повідомляє прес-служба Мінфіну США.

Міністр фінансів Сполучених Штатів заявив, що ухвалення збалансованого бюджету має вирішальне значення для підтримки економічної стабільності та для подальшого надання фінансової допомоги з боку МВФ та інших міжнародних партнерів України. Такі ж аргументи наводять в українському уряді.

Верховна Рада має розглядати проект бюджету 24 або 25 грудня. Урядовий законопроект про бюджет ставили на голосування 22 грудня, але він не набрав достатньої кількості голосів у парламенті. Законопроект про бюджет планують розглянути 24 грудня, йдеться на сайті Верховної Ради, однак частина експертів сумнівається, що депутати встигнуть ухвалити цей документ у запланований термін. Ще два законопроекти, пов’язані з бюджетом, парламент не зміг ухвалити 23 грудня.

Бюджет-2016 не став винятком, адже довкола кожного річного кошторису тривають публічні суперечки між політиками, це є такою собі українською традицією, наголошує в коментарі Радіо Свобода політолог Олеся Яхно.

В умовах загострення соціальних проблем, коли, до того ж, імовірними є дострокові парламентські вибори у наступному році – це природно, що ухвалення бюджету стає більш конфліктним
Олеся Яхно

«Соціально-економічна ситуація в Україні є дуже складною. І через це політики спекулюють на темах соціальних виплат і тарифів. Навіть раніше, коли Україна перебувала в набагато кращій ситуації, бюджет був гостро дискусійним: політики використовували його як привід для того, щоб продемонструвати свою позицію виборцям. В умовах загострення соціальних проблем, коли, до того ж, імовірними є дострокові парламентські вибори у наступному році – це природно, що ухвалення бюджету стає більш конфліктним. Скажемо прямо: політичні сили використовують цю тему для піару», – стверджує політолог.

До того ж, наголошує Олеся Яхно, є непублічні домовленості щодо певних призначень на окремі вакантні посади в уряді до Нового року, які пов’язані з готовністю фракцій коаліції голосувати за бюджет. Це, на думку політолога, може бути додатковою причиною зволікання з ухваленням головного фінансового документа держави.

Попри суперечки та зволікання з ухваленням бюджету, уряд і парламент зацікавлені в тому, щоб ухвалити його до кінця нинішнього року, визнає економіст Дмитро Власов.

Зрештою депутати мали б дійти спільної думки і проголосувати. Бо інакше буде під сумнівом дієздатність як нинішнього уряду, так і держави в цілому
Дмитро Власов

«Уряд зробить все можливе, щоб виконати вимоги МВФ. Без нових кредитів Україна стане банкрутом. Адже потрібно віддавати старі кредити, а зайвих коштів у бюджеті немає. Але враховуючи політичну ситуацію навколо ухвалення бюджету – невідомо, чи за нього проголосують 24 грудня. Але зрештою депутати мали б дійти спільної думки і проголосувати. Бо інакше буде під сумнівом дієздатність як нинішнього уряду, так і держави в цілому», – каже Власов.

За словами Дмитра Власова, до урядового проекту бюджету, який готували за участі експертів МВФ, є чимало запитань. На думку економіста, частину видатків можна було би скоротити, і зменшити дефіцит бюджету навіть більше, ніж того вимагають міжнародні фінансові донори. Водночас частина фракцій парламенту, зокрема «Батьківщина» та «Опозиційний блок», вимагають збільшення видатків у соціальній сфері. Фракція «Самопоміч» критикувала проект змін до Податкового кодексу як «неякісний», тож за бюджет, написаний на основі такого податкового законодавства, депутати фракції відмовляються голосувати.

Не варто переоцінювати економічні ризики від затримки бюджету – ​економіст

Затримка з ухваленням бюджету може відбутися, але її вплив не буде катастрофічним, і аж ніяк не означатиме припинення співпраці з МВФ, пояснив у коментарі Радіо Свобода економічний експерт Олександр Жолудь.

Якщо бюджет на наступний рік не ухвалюють – продовжує діяти бюджет минулого року, з таким самим обсягом видатків на місяць, як і торік. Головна вимога – щоб Україна отримала бюджет з певним рівнем дефіциту
Олександр Жолудь

«Якщо бюджет на наступний рік не ухвалюють – продовжує діяти бюджет минулого року, з таким самим обсягом видатків на місяць, як і торік. Таке вже траплялося, і ухвалення нового бюджету навряд чи зсунеться більш ніж на місяць. А це – некритично для позиції МВФ щодо подальшої підтримки України. Головна вимога – щоб Україна отримала бюджет з певним рівнем дефіциту. Депутати обговорюють, але поза сумнівом ухвалять урядовий проект бюджету. Дружно голосували за головний фінансовий документ лише в часи більшості Партії регіонів. Українцям слід звикнути до того, що демократія – це постійні дискусії. Тому суперечки різних політичних сил, які тривають нині щодо бюджету – це нормально»,– стверджує Жолудь.

Негативних наслідків для економіки місячна затримка з бюджетом не матиме, впевнений економіст. Але, за його словами, нині можна спостерігати ослаблення національних валют держав, що розвиваються, зокрема – на пострадянському просторі. Це, за словами Жолудя, відбувається внаслідок кризових тенденцій на світових сировинних ринках: дешевшають і азербайджанський манат, і російський рубль, і гривня. У цих умовах Україні потрібні достатні золотовалютні резерви, щоб збалансовувати валютні коливання, а кредити МВФ передовсім поповнюють ці резерви, пояснює Жолудь. Відтак він не виключає, що девальвація гривні посилиться в разі затримок із цією міжнародною фінансовою допомогою.

Проект бюджету, який раніше оприлюднило міністерство фінансів, передбачає максимальний дефіцит обсягом понад 80 мільярдів гривень, він розрахований на темпи інфляції 12% на рік, і передбачає поступове підвищення соціальних стандартів на такий же відсоток.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також «Голос Америки»: Як агресія Росії вплине на рішення суду по "боргу Януковича" - пояснює західний фінансист

Як агресія Росії вплине на рішення суду по "боргу Януковича" - пояснює західний фінансист. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00

XS
SM
MD
LG