Спеціальні потреби

Україна зайняла 134 місце в світі за рівнем корупції


Україна зайняла 134 місце в світі за рівнем корупції

Україна залишається однією з найкорумпованіших держав світу. Це засвідчив Індекс сприйняття корупції за 2010 рік, щойно оприлюднений міжнародною організацією Transparency International.

Згідно з цьогорічним рейтингом, Україна посіла 134 місце за рівнем корумпованості серед 178 країн світу, розділивши це місце з Того і Зімбабве. На одному рівні корумпованості з Україною, за даними Transparency International, знаходяться також Сьєрра-Ліоне, Філіппіни, Нігерія, Гондурас, Бангладеш і Азербайджан.

При цьому експерти організації відзначають певний позитив. Порівняно з минулим роком, Україна дещо поліпшила свій результат і перемістилася трохи вище у списку – з колишнього 146 на 134 місце.

Втім прогрес аж надто скромний на тлі успіхів деяких пострадянських держав. Так Естонія піднялася у рейтингу на 26, а Грузія – на 68 місце.

Результат, досягнутий Україною, дуже далекий від бажаного, – зазначають експерти Transparency International. Як мовиться у повідомленні прес-служби українського представництва організації, нинішній рівень корупції є «ганьбою для нації», яка «змушена жити в тотально корумпованій державі».

Коментуючи рейтинг сприйняття корупції за 2010 рік, представники Transparency International нагадують також, що основи для покращення ситуації з корупцією були закладені ще минулого 2009 року, коли Верховна Рада ухвалила пакет антикорупційного законодавства та запровадила посаду урядового уповноваженого з антикорупційної політики. Водночас, як вони наголошують, за нинішньої влади введення цього законодавства в дію, що мало відбутися 1 січня 2010 року, постійно відкладається.

Експерти Transparency International висловлюють також побоювання, що гасло боротьби з корупцією владна команда може використати для політичних порахунків з опонентами. Так аудит уряду Юлії Тимошенко експерти організації називають радше «полюванням на відьом», аніж реальною боротьбою з корупцією.

Усі ці мінуси можуть призвести до погіршення рейтингу України уже в наступному році, – вважає президент творчого об’єднання «ТОРО», що є контактною групою Transparency International в Україні, Олексій Хмара. Як він сказав Голосу Америки:

«Зараз позитивні тренди у подоланні корупції є. Як позитив, міжнародна спільнота оцінила прийнятий влітку минулого року пакет антикорупційного законодавства. Позитивно вплинуло і те. Що в 2009 році в уряді з’явилась посада уповноваженого з питань антикорупційної політики. Зрештою, як плюс міжнародна експертна спільнота сприйняла і те, що президент Янукович, прийшовши до влади, одразу проголосив боротьбу з корупцією своїм чи не головним пріоритетом, створив Національний антикорупційний комітет і очолив його. Все це безперечні плюси, які вплинули на певне покращення рейтингу України.

Але є й безумовні мінуси. Прийнятий пакет антикорупційного законодавства вже двічі відтерміновується, і можливо буде відкладений знову. Оголошена президентом війна корупції перетворюється радше на інструмент «з’ясування стосунків» із політичними опонентами. Такий вибірковий політично мотивований підхід експертне середовище не розцінює як реальну боротьбу з корупцією. Усі ці мінуси можуть позначитися на рейтингу України уже в наступному році», – прогнозує експерт.

XS
SM
MD
LG