Спеціальні потреби

Актуально

Україна зайняла 134 місце в світі за рівнем корупції

Україна зайняла 134 місце в світі за рівнем корупції

Україна залишається однією з найкорумпованіших держав світу. Це засвідчив Індекс сприйняття корупції за 2010 рік, щойно оприлюднений міжнародною організацією Transparency International.

Згідно з цьогорічним рейтингом, Україна посіла 134 місце за рівнем корумпованості серед 178 країн світу, розділивши це місце з Того і Зімбабве. На одному рівні корумпованості з Україною, за даними Transparency International, знаходяться також Сьєрра-Ліоне, Філіппіни, Нігерія, Гондурас, Бангладеш і Азербайджан.

При цьому експерти організації відзначають певний позитив. Порівняно з минулим роком, Україна дещо поліпшила свій результат і перемістилася трохи вище у списку – з колишнього 146 на 134 місце.

Втім прогрес аж надто скромний на тлі успіхів деяких пострадянських держав. Так Естонія піднялася у рейтингу на 26, а Грузія – на 68 місце.

Результат, досягнутий Україною, дуже далекий від бажаного, – зазначають експерти Transparency International. Як мовиться у повідомленні прес-служби українського представництва організації, нинішній рівень корупції є «ганьбою для нації», яка «змушена жити в тотально корумпованій державі».

Коментуючи рейтинг сприйняття корупції за 2010 рік, представники Transparency International нагадують також, що основи для покращення ситуації з корупцією були закладені ще минулого 2009 року, коли Верховна Рада ухвалила пакет антикорупційного законодавства та запровадила посаду урядового уповноваженого з антикорупційної політики. Водночас, як вони наголошують, за нинішньої влади введення цього законодавства в дію, що мало відбутися 1 січня 2010 року, постійно відкладається.

Експерти Transparency International висловлюють також побоювання, що гасло боротьби з корупцією владна команда може використати для політичних порахунків з опонентами. Так аудит уряду Юлії Тимошенко експерти організації називають радше «полюванням на відьом», аніж реальною боротьбою з корупцією.

Усі ці мінуси можуть призвести до погіршення рейтингу України уже в наступному році, – вважає президент творчого об’єднання «ТОРО», що є контактною групою Transparency International в Україні, Олексій Хмара. Як він сказав Голосу Америки:

«Зараз позитивні тренди у подоланні корупції є. Як позитив, міжнародна спільнота оцінила прийнятий влітку минулого року пакет антикорупційного законодавства. Позитивно вплинуло і те. Що в 2009 році в уряді з’явилась посада уповноваженого з питань антикорупційної політики. Зрештою, як плюс міжнародна експертна спільнота сприйняла і те, що президент Янукович, прийшовши до влади, одразу проголосив боротьбу з корупцією своїм чи не головним пріоритетом, створив Національний антикорупційний комітет і очолив його. Все це безперечні плюси, які вплинули на певне покращення рейтингу України.

Але є й безумовні мінуси. Прийнятий пакет антикорупційного законодавства вже двічі відтерміновується, і можливо буде відкладений знову. Оголошена президентом війна корупції перетворюється радше на інструмент «з’ясування стосунків» із політичними опонентами. Такий вибірковий політично мотивований підхід експертне середовище не розцінює як реальну боротьбу з корупцією. Усі ці мінуси можуть позначитися на рейтингу України уже в наступному році», – прогнозує експерт.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG