Спеціальні потреби

Актуально

Петро Матвієнко: «Слідство намагається закрити мені рота»

Петро Матвієнко: «Слідство намагається закрити мені рота»

Дивний поворот у справі Василя Климентьєва: пошуки зниклого харківського журналіста привели слідчих додому до його колеги, заступника редактора газети «Новий стиль» Петра Матвієнка. 15 жовтня правоохоронці провели обшук у помешканні Матвієнка, під час якого вилучили комп’ютер, диктофон, фотоапарати й іншу особисту журналістську техніку разом із записаною на ній професійною та приватною інформацією.

У пред’явленому ордері підстава для обшуку, як розповів Матвієнко 19 жовтня радіо «Свобода», формулювалася так: «Через те, що Матвієнко робить заяви, дає інтерв’ю, скликає прес-конференції, їздить до Києва, і невідомо, за які кошти він усе це робить, суд дає санкцію на проведення обшуку».

«Президент Янукович просив показати йому приклад утисків свободи слова? Хай йому покажуть це рішення суду», - заявив обурений журналіст в інтерв’ю «Німецькій хвилі» 20 жовтня, коментуючи обшук у себе вдома.

Матвієнко сказав також, що вважає цей обшук помстою міліції за його намагання надати справі зниклого колеги щонайширшого розголосу. Адже він пише листи до вищих державних чинів, апелює до міжнародних правозахисних організацій та провів власне розслідування. Він також не перестає наголошувати на тому, що єдина причина зникнення Климентьєва – професійна діяльність, а решта версій не витримують критики.

Саме через це – переконаний Матвієнко – його хочуть змусити мовчати. Як він заявив, його життю загрожує небезпека.

А тим часом у справі Климентьєва залишилось 4 офіційні версії. Про це повідомив перший заступник Генпрокурора України Віктор Пшонка 20 жовтня на прес-конференції в Харкові. Одна з версій, яку слідство вважає основною, пов’язана з професійною діяльністю зниклого журналіста. Водночас, як було сказано, відпрацьовується й версія інсценізації викрадення. Пшонка запевнив, що робиться «все можливе і неможливе для розкриття цього злочину».

Заступник Генпрокурора прокоментував також обшук у помешканні колеги зниклого журналіста. Відповідаючи на запитання Матвієнка, присутнього на прес-конференції, Пшонка заявив, що обшук здійснений «на законних підставах». Як пояснив Пшонка, причиною було те, що Матвієнко відмовився добровільно віддати предмет, необхідний для розслідування. Як він уточнив, ідеться про особистий фотоапарат Матвієнка, з якого робилися знімки дачі одного з фігурантів справи. «Вам запропонували видати, а ви не видали», - сказав Пшонка Матвієнку.

Своєю чергою, журналіст продовжує наполягати: обшук проводився з метою знайти компромат на нього особисто.

«Хіба ноутбук схожий на фотоапарат? Вони вилучили все – комп’ютер, обидва мої фотоапарати, диктофони, цифрові носії», - поскаржився Матвієнко Голосу Америки. Як він додав:

«Вони шукали у мене інформацію проти мене особисто – щось таке, умовно кажучи, як відеоролик про Олега Ляшка – якийсь компромат, чим мене можна було б тримати. Адже річ у тому, що я дійсно роблю заяви, проводжу прес-конференції і наводжу докази, що зникнення Климентьєва пов’язано виключно з його професійною діяльністю. А слідство завертає на манівці. Слідчі весь час мене намагаються переконати, що Климентьєв зник сам, що він причетний до якихось махінацій чи злочинів, що він погана людина, а я з цим не погоджуюсь і викриваю слідство у брехні. А їм це не вигідно. І тому я не можу поручитися, що в моєму комп’ютері не знайдуть листа від Осами Бен Ладена, чи заклик до збройного повстання. Що мене не оголосять співучасником вбивства Климентьєва і не заарештують. Тому що мета у слідства одна – закрити мені рота», - сказав заступник редактора харківської газети «Новий стиль» Петро Матвієнко Голосу Америки.

Нагадаємо: головний редактор харківського тижневика «Новий стиль» Василь Климентьєв зник 11 серпня 2010 року. Справу Климентьєва, який займався журналітськими розслідуваннями, уже охрестили «другою справою Гонгадзе».

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG