Спеціальні потреби

Актуально

Нові докази причетності Росії до збиття MH17 передають слідству – Bellingcat

Політична карикатура Євгенії Олійник

Громадянські розслідувачі кажуть, що з’ясовують дані конкретних людей, причетних до катастрофи

Міжнародна команда активістів-розслідувачів Bellingcat, яка, серед іншого, вже півтора року з’ясовує подробиці навколо збиття на Донбасі авіалайнера «Малайзійських авіаліній», нині публікує підсумок своєї діяльності на цьому напрямку. Активісти оприлюднили свій звіт напередодні запланованого на наступний тиждень офіційного звіту про одне з розслідувань катастрофи, які ведуть у Нідерландах. Їхній звіт оприлюднений також у російському перекладі. За словами активістів, усе нові знайдені ними докази причетності Росії до збиття літака вони передають слідству в Нідерландах.

Звіт, що стосується роботи команди Bellingcat про збиття малайзійського «Боїнга» рейсу MH17, в якому загинуло 298 людей, зводить разом більшу частину цього розслідування, але не всю. Про це розповів Радіо Свобода засновник цього проекту громадянських розслідувань, британський журналіст і блогер Еліот Гіґґінз.

Літак рейсу MH17 був збитий із ракетної установки, наданої бойовикам Росією, що ракету запустили з околиць Сніжного
Еліот Гіґґінз

«Що ми зробили нині – це підсумували всі результати розслідування за даними відкритих джерел, що були зроблені впродовж останніх півтора року. Вони підтверджують твердий висновок, що літак рейсу MH17 був збитий із ракетної установки, наданої бойовикам Росією, що ракету запустили з околиць Сніжного. Ми також змогли простежити, з якої конкретно російської військової частини походить саме ця установка «Бук» – із 53-ї бригади. Ми також здійснили широке розслідування щодо бійців 53-ї бригади з використанням соціальних мереж. Ми зібрали широкий обсяг матеріалу, який ми нині передаємо у правоохоронні органи, але цього матеріалу ми наразі ще не публікуємо», – розповідає Еліот Гіґґінз.

До звіту увійшли, в першу чергу, підсумки попередніх частин розслідування. Але в нинішньому документі є й нові моменти, каже один із головних авторів звіту.

Одне з головних розслідувань, яке ми здійснили останнім часом, стосувалося 53-ї бригади, і ми публікуємо частину звіту про це, але не повністю, бо це стосується людей, безпосередньо причетних до збиття літака рейсу MH17, і ми не хотіли б, щоб ці люди зникли
Еліот Гіґґінз

що за ними так ретельно стежать. І ще одне, що ми з’ясували цікавого, стосується військової колони, в якій везли той «Бук», із якого збили MH17, до кордону України з Росією. Іще в червні 2014-го, до того, як збили літак, там перевозили цілий батальйон цього зенітно-ракетного комплексу в повному складі – не якісь окремі його машини; раніше на це ніхто не звернув уваги. І вся та техніка належала до 2-го батальйону 53-ї бригади – за винятком двох машин, що належали 3-му батальйонові, і одна з цих двох і була якраз тією установкою, яку потім переправили в Україну. Ось такі нові подробиці ми з’ясували», – каже Еліот Гіґґінз.

Громадянські розслідувачі вважають критику їхньої роботи непрофесійною

Автори звіту виклали свою версію подій, яку склали на підставі загальнодоступних даних. Ідеться, зокрема, про маршрут пересування, наданої з Росії, установки зенітно-ракетного комплексу «Бук» до околиць міста Сніжного на Донеччині, звідки був здійснений пуск ракети по малайзійському літаку, про визначення місця цього пуску, про походження цієї установки саме з Росії, зі складу 53-ї бригади протиповітряної оборони з міста Курська, чи про те, що «альтернативні теорії» катастрофи, які висувало Міністерство оборони Росії чи російська компанія-виробник «Буків» «Алмаз-Антей», не відповідають даним, які є.

Але й сама робота громадянських журналістів із Bellingcat зазнає іноді критики: їх звинувачують, наприклад, у використанні хибних чи й підроблених даних. Еліот Гіґґінз знає про цю критику, але запевняє, що вона безпідставна.

Останнім часом були спроби поставити нашу роботу під сумнів
Еліот Гіґґінз

«Так, останнім часом були спроби поставити нашу роботу під сумнів. Наприклад, деякі з використаних фотографій намагалися оголосити зробленими в «Фотошопі». Багато таких спроб нагадують мені дії «шукачів істини» після 9 вересня 2001 року, коли вони хапалися за кожну деталь, перекручували її і на цьому будували свою аргументацію. Ми бачили нині такі звіти, і в них робляться елементарні помилки, яких їхні автори навіть не усвідомлюють, але саме на них розбудовують свої «теорії змов». Більшість таких робіт, які ми бачили, насправді не відповідають ніяким стандартам», – каже засновник проекту громадянської журналістики Bellingcat Еліот Гіґґінз.

У Нідерландах тривають розслідування – з допомогою Bellingcat

Наступного тижня, 13 жовтня, свій остаточний звіт має оприлюднити Рада розслідувань у справах безпеки Нідерландів – саме цій країні, яка втратила у збитому літаку найбільше своїх громадян, передала справу Україна. Цей звіт стосується тільки подробиць трагедії з погляду питань авіаційної безпеки і не має на меті встановлювати винних у катастрофі, а тільки визначити, що треба робити, щоб такого не траплялося надалі.

Інше розслідування, вже кримінальне, за фактом збиття літака веде теж у Нідерландах спільна слідча група, яку створили при прокуратурі Нідерландів п’ять країн, причетних до катастрофи, серед них і Україна. Це розслідування, на результати якого очікують, імовірно, вже на початку наступного року, має на меті визначити підозрюваних.

Ці країни – а це, крім Нідерландів і України, також Малайзія, Австралія і Бельгія – нині розглядають можливості, як оминути вето Росії, до якого вдалася Москва в Раді безпеки ООН, і все-таки створити міжнародний суд, що розглянув би справу збиття літака і покарав винних.

Хоча, як заявляли раніше обидва нідерландські розслідування, формально ще не виключена жодна версія, основною вважають збиття літака із зенітно-ракетного комплексу «Бук», який надала для сепаратистів Росія. Це викликає припущення, що серед названих винними можуть виявитися громадяни Росії.

Москва і підтримувані нею сепаратисти заперечують будь-яку причетність до цього й натомість намагаються перекласти вину на Україну.

Тим часом команда Bellingcat наголошує, що передає нідерландському слідству зібрані нею докази такої причетності Росії, зокрема й ті, які наразі не оголошуються публічно.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також («Голос Америки»): Чого чекати від пропаганди Кремля? - думки експертів

Чого чекати від пропаганди Кремля? - думки експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Всі новини дня

Байден підписав "історичний" закон про стимулювання виробництва чипів та розвитку хай-тек

Байден: «Люди, які озирнуться на цей тиждень, знатимуть, що ми гідно відповіли на виклик цього моменту»

Президент США Джо Байден підписав закон про субсидії для напівпровідникової промисловості США та фінансування наукових досліджень, щоб підвищити конкурентоспроможність країни та вирішити проблеми ланцюгів поставок.

Майбутнє індустрії мікросхем створюватиметься в Америці
Президент Байден

Закон передбачає інвестиції обсягом у 280 мільярдів доларів на посилення розвитку американських новітніх технологій на тлі глобального дефіциту мікросхем.

“Майбутнє індустрії мікросхем створюватиметься в Америці”, - заявив президент США Джо Байден.

“Я щиро перед Богом вірю, що через 50, 75, 100 років люди, які озирнуться на цей тиждень, знатимуть, що ми гідно відповіли на виклик цього моменту”, - додав Байден під час підписання законопроекту в Білому домі.

Документ, який називають “Закон про чипи та науку”, передбачає виділення 52,7 мільярдів доларів субсидій на виробництво мікросхем і будівництво заводів із виробництва напівпровідників.

Закон також передбачає новий податковий кредит у 25% для компаній, які інвестуватимуть в обладнання для виробництва напівпровідників або будівництво виробничих потужностей.

Інвестиції в наукові дослідження та розробки, передбачені в цьому законі, в американських ЗМІ називають історичними, загальною сумою в майже 170 мільярдів доларів.

Більшість цих коштів буде виділено на Національний науковий фонд та Управління науки при Міністерстві енергетики.

Близько 13 мільярдів доларів, за цим законом, спрямують на освіту в галузі технологій, інженерії, науки і математики, передбачені стипендії та розширені можливості доступу до вивчення цих галузей в сільській місцевості.

Частина інвестицій піде також на проекти НАСА.

Цей законопроект є двопартійним, сенат та Палата представників США проголосували за нього минулого тижня. Президент Байден під час підписання закону 9 серпня назвав його “інвестицією в Америку, що буває раз на покоління”.

"Абсолютно зрозуміло, що ці чипи потрібні нам не лише для ракет Javelin, а й для зброї майбутнього", - зазначив президент США Джо Байден.

Законопроект також передбачає суворі нові обмеження для компаній, які розглядають розширення діяльності в Китаї, бо у США зростає занепокоєння щодо економічних і технологічних амбіцій Китаю.

Виробники мікросхем, які хочуть отримати фінансування США, не можуть робити нові високотехнологічні інвестиції в Китаї чи інших «країнах, що викликають занепокоєння» принаймні протягом десяти років.

Дивіться також: Президент Байден: Закон про чіпи та науку - інвестиція в Америку

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

США запроваджують нові санкції проти 100 високопосадовців режиму Лукашенка в Білорусі

Державний департамент США запровадив санкції щодо двох високопоставлених білоруських чиновників «за причетність до грубих порушень прав людини, а саме - свавільного затримання мирних протестувальників».

США також запроваджують візові обмеження «для 100 офіційних осіб режиму та осіб, пов’язаних з ними, за участь у підриві демократичних інститутів» або «перешкоджанні переходу до демократії». Про це заявив держсекретар Ентоні Блінкен у вівторок.

«У другу річницю фальсифікації виборів у Білорусі США оголошують про обмеження видачі віз понад 100 особам, у тому числі, членам режиму Лукашенка. Ми підтримуємо білоруський народ, який бореться за демократичне майбутнє», – написав держсекретар Блінкен на своїй Твітер-сторінці.

Президентські вибори 2020 року в Білорусі міжнародна спільнота визнала сфальсифікованими на користь авторитарного лідера Білорусі Олександра Лукашенка. Міжнародна спільнота не визнала вільними жодні з попередніх виборів президента Білорусі. У 2020 році білоруську владу звинуватили у відвертих фальсифікаціях, що викликало масові протести по всій країні.

Майдан Незалежності в Мінську, Білорусь, 18 серпня 2020 року.
Майдан Незалежності в Мінську, Білорусь, 18 серпня 2020 року.
Білоруський народ продемонстрував надзвичайну стійкість у підтримці продемократичного руху протягом двох років, приносячи великі особисті жертви
Заява Держдепу

«Коли стало зрозуміло, що режим Лукашенка викрав вибори, білоруський народ сміливо вийшов на вулиці. За повідомленнями, сотні тисяч людей зібралися, щоб мирно вимагати вільних і чесних виборів, демократичного переходу (влади – ред.). Білоруський народ продемонстрував надзвичайну стійкість у підтримці продемократичного руху протягом двох років, приносячи великі особисті жертви. Заклики до демократії озвучують білоруси, вигнані за кордон, понад 1200 політичних в’язнів, несправедливо ув’язнених всередині країни, і незліченна кількість простих білоруських громадян», – мовиться у заяві Державного департаменту США.

У повідомленні Держдепу вказано, що під дію санкцій потрапили заступник міністра внутрішніх справ, командувач внутрішніми військами Микола Карп’янков і командир ОМОН ГУВС Мінськгоспу Дмитро Балаба «за причетність до грубих порушень прав людини, а саме - до свавільного затримання мирних протестувальників».

«Сьогоднішня дія розширює існуючі обмеження щодо Карп’янкова та Балаби, включаючи візові обмеження щодо їхніх найближчих родичів, включаючи дружину Карп’янкова Ірину та дорослого сина Ігоря, а також дружину Балаби Тетяну та дорослих синів Артема та Максима, що не дозволяє їм в’їзд до Сполучених Штатів», – сказав Блінкен.

За словами Блінкена, під дію візових санкцій потрапили «особи, які займають високі посади в Адміністрації президента, Міністерстві внутрішніх справ, Комітеті державної безпеки (КДБ), Центральній виборчій комісії, Генпрокуратурі, Центральному апараті Слідчого комітету, Мінтрансзв’язку, Головному управлінні по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією (ГУБОПіК), Національної державної телерадіокомпанії «Белтелерадіо», Другої національної телестанції, Військово-повітряних сил і військ ППО», а також «члени парламенту, окружні судді, співробітники служби безпеки, члени виконавчих комітетів і адміністратори державних університетів».

Як зазначається у повідомленні, особи, на яких поширюється дія санкцій, були причетні до тортур, насильницьких арештів мирних протестувальників, обшуків будинків і офісів журналістів, опозиціонерів та активістів. Їх також звинувачують в отриманні вимушених зізнань, фальсифікації виборів, винесенні політично мотивованих вироків політв'язням, відрахуванні студентів за участь у мирних акціях протесту та ухваленні законодавства, що впливає на користування основними свободами. Також їх звинувачують в актах «транснаціональних репресій».

Після фальсифікованих виборів 2020 року Державний департамент оголосив обмеження на загалом 297 осіб за підрив демократії в Білорусі.

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

«Сьогодні я підписую CHIPS and Science Act. Це інвестиція в Америку, що відбувається раз на покоління. Абсолютно зрозуміло, що ці напівпровідники потрібні нам не лише для ракет Javelin, а й для зброї майбутнього», - заявив президент США Джо Байден.

У Держдепі оголосили про нову допомогу Україні: $89 мільйонів на розмінування 

США виділять Україні додаткові 89 мільйонів доларів на розмінування територій. Про це заявили у Державному департаменті США у вівторок, 9 серпня.

Як повідомляє кореспондент “Голосу Америки” у Державному департаменті США із посиланням на представника цього відомства, кошти підуть на очищення українських територій від російських протипіхотних мін, мін-пасток, знешкодження вибухових пристроїв.

“Фінансування піде на створення 100 команд для боротьби з тим, що посадовець Держдепу назвав “величезною кількістю” мін і саморобних вибухових пристроїв, які засмічують 160 000 квадратних кілометрів української землі”, - пише у Твітері кореспондент “Голосу Америки” в Держдепі Джефф Селдін.

До складу груп, за словами представника Держдепу, входитиме від 2-3 до 12 осіб, вони займатимуться розмінуванням лише на суші. Укомплектування груп передбачає забезпечення їх необхідним обладнанням, зокрема, захисним спорядженням, металошукачами, землерийними машинами.

Більшість розмінувань впродовж наступного року здійснюватиметься українськими командами, які з березня цього року вже знешкодили понад 160 тисяч вибухових пристроїв, - сказав представник Держдепу, якого цитує кореспондент Джефф Селдін.

За словами представника Держдепу, ці 89 мільйонів доларів будуть “спрямовані на зміцнення та доповнення національної спроможності України”.

Посадовець Держдепу також заявив, що тактика росіян встановлювати міни та вибухові пристрої в Україні нагадує тактику ІДІЛу в Іраку та Сирії. "Терористи ІДІЛ прагнули отримати якомога більше втрат серед цивільного населення, щоб змусити людей боятися повертатися додому", - цитує Джефф Селдін представника Держдепу.

“Це виклик, з яким Україна матиме справу десятиліттями”, - сказав представник зовнішньополітичного відомства США.

Як повідомляв "Голос Америки", у травні США виділяли фінансування на створення 10 команд із розмінування в Україні.

Дивіться також: Між Москвою та Єрусалимом зростає напруга

Санкції в дії: Словаччина підтвердила зупинку транзиту російської нафти по трубопроводу "Дружба" 

Південна гілка трубопроводу "Дружба", що проходить через Україну, Словаччину, Чехію

Словаччина заявила, що транзит російської нафти через її країну по трубопроводу "Дружба" призупинений. Це сталося після того, як українська "Укртранснафта" повернула російській "Транснєфті" плату за транзит через сьомий пакет санкцій Євросоюзу.

У вівторок, 9 серпня, оператор словацької ділянки трубопроводу "Дружба", компанія Transpetrol, у коментарі виданню "Рейтерс" заявила: "На даний момент транзит нафти по трубопроводу "Дружба" через територію Словаччини припинено".

Через Словаччину по цьому трубопроводу проходить російська нафта у західному напрямку до Чехії.

За даними російської компанії "Транснефть", раніше, український державний оператор магістральних трубопроводів "Укртранснафта" припинив транзит російської нафти у бік Угорщини, Чехії та Словаччини - по південній гілці нафтопроводу "Дружба". Причиною цього назвали незмогу росіян провести оплату за транзит.

Російська компанія повідомила, що платіж за транзит був проведений, втім українці повернули кошти на рахунок. Платежі "Транснєфті" обслуговує "Газпромбанк", а там зазначили, що платіж відхилено через санкції Євросоюзу.

Україна надає послуги транзиту російського палива по трубопроводу "Дружба" на умовах стовідсоткової передоплати. Сама "Укртранснафта" ситуацію наразі не коментує.

У червні Євросоюз погодив шостий пакет санкцій щодо Росії, які передбачають відмову від російської нафти. Проте з них було виключено постачання по трубопроводу "Дружба" через неможливість швидко замінити нафту на ринку Угорщини та Словаччини.

Як повідомляв "Голос Америки", наприкінці липня ЄС затвердив сьомий пакет санкцій щодо Росії через її вторгнення в Україну.

Система магістральних нафтопроводів «Дружба» - найбільший у світі нафтопровід, побудований в радянські роки для транспортування нафти з Сибіру в країни Східної і Західної Європи.

У статті використані матеріали з видань Reuters, Радіо Свобода.

Дивіться також: США надають Україні новий пакет військової допомоги Україні на 1 мільярд доларів. Що в ньому:

Більше

XS
SM
MD
LG