Спеціальні потреби

У разі дефолту України катастрофи не станеться - експерт


У разі дефолту України катастрофи не станеться - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Ситуацію в Україні коментує професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городніченко

19 травня 2015, Верховна Рада України прийняла закон, який дозволяє уряду не платити вибіркові зовнішні борги приватним кредиторам. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк звернувся до інвесторів з проханням реструктуризувати борги, тобто списати частину суми чи відтермінувати виплати. Йдеться про десятки мільярдів доларів, більшу частину з яких позичив уряд Януковича. Якщо Київ не домовиться з кредиторами і перестане платити за борговими зобов‘язаннями, країна увійде у стан дефолту. «Голос Америки» попросив прокоментувати ситуацію професора економіки Каліфорнійського університету у Берклі Юрія Городніченка.

Голос Америки: Пане Юрію, з якими саме міжнародними кредиторами домовляється Україна і про які суми йдеться?

Юрій Городніченко: За оцінками Міністерства фінансів, прямий державний зовнішній борг України зараз складає приблизно 33 мільярди доларів. Але реструктуризація торкнеться лише частини цих боргів. Йдеться про 17 мільярдів доларів, які Україна запозичила на світових фінансових ринках через випуск облігацій. Велика частина цих запозичень була зроблена за президентства Віктора Януковича. З цих 17 мільярдів, 9 мільярдів тримають 4 інвестиційні фонди. Це Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual Europe і Franklin Templeton. Franklin Templeton‎ - це великий інвестиційний фонд. Він тримаю 4 мільярди доларів в боргових зобов’язаннях України. Це звичайно звучить вражаюче, багато мільярдів доларів, але насправді для світових фінансових ринків це крапля в морі. Навіть якщо вони втратять все на цих боргових зобов’язаннях України, це для них не буде тотальною катастрофою.

Г.А.: Кілька днів тому, колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс звернувся через провідні американські видання The Financial Times і The Washington Post до західних інвесторів з проханням реструктуризувати українські борги. Які аргументи висуває Саммерс?

Ю.Г.: Ларрі Саммерс робить кілька спостережень. Перше це те, що в умовах війни аморально та економічно недоцільно вимагати від України сплати всіх боргових зобов’язань. Україна може бути фізично не здатна на величезні витрати по своїх боргах через те, що вона витрачає величезні кошти на війну.

По-друге, ті інвестори, які тримають зараз український борг, вони знали на які ризики вони йшли. За це вони отримали величезну компенсацію. До речі, велика частка боргів, які вони зараз тримають, вона була випущена за часів Януковича. Як кажуть, бачили очі що купували. Через це тут не має бути ніяких несподіванок для цих інвесторів. Вони знали, що така можливість існує, що вона велика, за це вони отримали компенсацію.

По-третє, Ларрі Саммерс каже, що інвестори та Україна, якщо вони не зможуть домовитися по реструктуризацію боргів полюбовно, тоді українська держава та уряд мають цілком серйозно розглядати можливість дефолту. Якщо це трапиться, тоді ці інвестори втратять набагато більше грошей. Загроза дефолту має допомогти українському уряду домогтися більш сприятливих умов щодо реструктуризації українських боргів.

Навіть якщо Україну виключать з фінансових ринків через дефолт, це якось кардинальним чином не вплине на стан речей в Україні
Юрій Городніченко

Г.А.: У випадку, якщо Україна оголосить дефолт, як це позначиться на економіці країни та на простих українцях?

Ю.Г.: Дефолт це погана річ і її треба уникати, наскільки це можливо. Але є кілька міркувань чому навіть, якщо дефолт відбудеться в Україні, це не матиме якихось катастрофічних наслідків для України.

Перша погана річ, яка може відбутися в процесі дефолту, це те, що банківська система може стати вразливою і Україна може мати ще одну банківську кризу. Але якщо оголосити дефолт тільки по зовнішніх зобов’язаннях, це зменшить навантаження на внутрішню банківську систему. Таким чином, негативні наслідки дефолту будуть меншими.

Друга погана річ, яка може виникнути в разі дефолту, це те, що Україну можуть виключити з зовнішніх фінансових ринків. Якщо Україна хоче виходити на приватні ринки, наприклад в Лондоні, і брати запозичення, щоб покривати свій дефіцит бюджету, то вона цього не зможе зробити. Але зараз в Україні склалася така ситуація, що якщо Україна навіть і хоче вийти на зовнішні приватні ринки, ніхто не хоче давати їй грошей під прийнятні проценти. Все, що зараз Україна бере у борг, все це йде через або міжнародні фінансові установи, як МВФ, або під гарантії інших держав. Наприклад США нещодавно дали 1 мільярд доларів кредитних гарантій для України. Таким чином, навіть якщо Україну виключать з фінансових ринків через дефолт, це якось кардинальним чином не вплине на стан речей в Україні.

В умовах війни аморально та економічно недоцільно вимагати від України сплати всіх боргових зобов’язань
Ларрі Саммерс, екс-міністр фінансів США

Третя річ, яка може відбутися в процесі дефолту, пов’язана з ситуацією, коли видатки держави перевищують доходи. Формується великий дефіцит. Якщо країна не хоче запускати друкарську машину, щоб покрити цей дефіцит, треба брати гроші в борг. Якщо немає змоги брати гроші на зовнішніх або внутрішніх ринках, треба або скорочувати видатки або піднімати податки. Це погано для слабкої економіки, це буде збільшувати падіння виробництва і так далі. Але в Україні зараз склалася ситуація таким чином, що за підсумками першого кварталу цього року доходи бюджету перевищують видатки. Тому, якщо Україну виключать з зовнішніх фінансових ринків, то це не вплине кардинально на стан речей в Україні. Держава зможе підтримувати теперішній рівень видатків і доходів. А тому їй не доведеться робити щось надзвичайно болюче для населення.

Г.А. Як Ви оцінюєте шанси уряду України домовитися з кредиторами щодо реструктуризації боргу?

Ю.Г.: Зараз ситуація досить гнучка. Йде така собі інформаційна війна між українським урядом і інвесторами, які тримають український борг. Кожна сторона каже, що ми зробили якісь там пропозиції. Звичайно, умови цих пропозицій конфіденційні. Але я налаштований досить оптимістично щодо полюбовної реструктуризації українських боргів. Якщо подивитися на ситуацію на світових ринках, то ці ринки кажуть, що кредитори спишуть приблизно 20% українських боргів. Це буде принаймні кілька мільярдів доларів.

Дивіться також: Експерти: українська економіка досягла дна. Далі лише шлях нагору

XS
SM
MD
LG