Спеціальні потреби

Актуально

Янукович затвердив нові правила гри на місцевих виборах

Місцеві вибори 31 жовтня пройдуть за новими правилами. Президент України Віктор Янукович підписав закон «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», прийнятий Верховною Радою 10 липня. Повідомлення про це з’явилося у вівторок на сайті глави держави.

Новий виборчий закон запроваджує змішану мажоритарно-пропорційну систему виборів на місцях. Згідно з нею, депутатів до сільських і селищних рад обиратимуть за мажоритарним принципом. На рівні ж районів, міст, областей половину депутатів до місцевих рад обиратимуть за списками політичних партій, а половину – від мажоритарного виборчого округу.

При цьому партійним блокам участь у виборах брати не дозволяється, самовисування кандидатів заборонено, а висунути свого кандидата може лише такий місцевий партійний осередок, який зареєструвався не пізніш як за рік до дня виборів.

Нові виборчі правила, ініціатором яких виступила Партія регіонів, ще на етапі законопроекту викликали зливу критики. Як стверджували опоненти, виборчі новації запроваджені з єдиною метою: знищити опозицію та створити владі штучні умови для самовідтворення на всіх рівнях.

Щойно Верховна Рада 10 липня ухвалила закон, оскаржити його у Конституційному суді пообіцяла низка опозиційних політичних сил, зокрема Блок Юлії Тимошенко, «Наша Україна», «За Україну!» В’ячеслава Кириленка, «Фронт змін» Арсенія Яценюка та УДАР Віталія Кличка.

Свій намір оскаржити підписаний президентом закон уже підтвердив у вівторок лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Як він стверджує, президент Янукович порушив Конституцію, коли своїм підписом під законом «позбавив мільйони людей права обирати і бути обраними». За словами політика, заборона самовисування закриває дорогу до місцевої влади новим політичним силам, таким як «Фронт змін». «За цією логікою наступним кроком має стати внесення змін до Конституції стосовно того, що Партія регіонів є єдиною керівною і спрямовуючою політичною партією в Україні», - обурився Яценюк, якого цитує прес-служба партії.

Неконституційним новий закон про місцеві вибори вважає також голова Комітету виборців України Олександр Черненко. В інтерв’ю Голосу Америки експерт прокоментував вади закону та перспективи його оскарження в Конституційному Суді.

Голос Америки: Чим, на вашу думку, пояснюється затримка з підписанням цього закону президентом? Верховна Рада ухвалила документ ще 10 липня, а підпис Януковича під ним з’явився лише 27-го, - і це при тому, що «регіонали» все звикли робити швидко? Чи Ви згодні з тими, хто вважає це навмисним затягуванням, задля неможливості оскарження в КСУ?

Олександр Черненко: Затримка з підписанням закону зумовлена тим, що майже 15 днів після прийняття документ знаходився у Верховній Раді, де і профільний комітет, і юридичне управління намагалися якимось чином залагодити ті відверті «ляпи» та явні суперечності, за які депутати проголосували. І спікер Володимир Литвин дуже довго не підписував цей закон, бо й фізично було багато роботи з удосконалення, і, очевидно, не хотів брати на себе відповідальність, підписавши настільки «сирий» закон.

Тому оце безпрецедентне для нинішньої коаліції затягування, вже потім і з підписом Януковича, свідчить про те, що самі ініціатори закону бачать певні проблеми. І навіть сьогоднішня заява Литвина, в якій він сказав, що закон, очевидно, ще будуть доопрацьовувати, свідчить про те, що депутати самі здивувалися з того, що вони прийняли.

Голос Америки: Якими, з вашого погляду, є основні вади закону, і наскільки реальна перспектива оскарження його в Конституційному Суді?

Олександр Черненко: В законі є кілька відверто антиконституційних норм – це і відмова в праві на самовисування, і норма щодо проведення чергових виборів там, де були позачергові вибори, крім Київської міської ради, міського голови і Тернопільської обласної ради (незважаючи на те, що є рішення КС: скрізь, де були позачергові вибори, обрані на них особи мають відбути відведений їм термін повноважень). Тому очевидно, що найближчим часом ми побачимо подання до Конституційного Суду. Однак знаючи, як цей суд працює, не варто сподіватися на рішення до дня голосування 31 жовтня. Тому що суд може півроку і більше розглядати подання. І навіть якщо після виборів певні норми закону будуть визнані неконституційними, то це нічого не змінить. Адже закон зворотної сили не має, і вибори вже відбудуться. Тому тут маємо замкнене коло. І на жаль, доведеться проводити вибори за цим законом. Бо навіть якщо, як сказав Литвин, будуть внесені певні зміни, то не забуваймо, що навряд чи буде позачергова сесія. А чергова розпочнеться 7 вересня, а 10 вересня вже розпочнеться виборча кампанія.

Голос Америки: Для чого взагалі в «пожежному порядку» приймалися нові правила? Чи ви поділяєте думку про те, що Партія регіонів міняла виборчий закон «під себе»?

Олександр Черненко: Попередній закон справді був багато в чому недосконалий – це стосувалося і закритих списків, і певних виборчих процедур. Новий закон приймався з метою – нібито – вдосконалення, повернення мажоритарної складової, яка наближає депутата до місцевих потреб. Але за фактом ми отримали ще гірший закон, ніж був. Тому що «мажоритарка» з висуванням лише від партій повністю дискредитує саме поняття мажоритарної системи. Плюс оці обмеження для партійних блоки, для самовисуванців. Усе це, очевидно, робилося саме з політичною метою – максимально обмежити кількість конкурентів для політичної сили, яка ініціювала цей закон: для Партії регіонів.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG