Спеціальні потреби

Актуально

Янукович затвердив нові правила гри на місцевих виборах

Місцеві вибори 31 жовтня пройдуть за новими правилами. Президент України Віктор Янукович підписав закон «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», прийнятий Верховною Радою 10 липня. Повідомлення про це з’явилося у вівторок на сайті глави держави.

Новий виборчий закон запроваджує змішану мажоритарно-пропорційну систему виборів на місцях. Згідно з нею, депутатів до сільських і селищних рад обиратимуть за мажоритарним принципом. На рівні ж районів, міст, областей половину депутатів до місцевих рад обиратимуть за списками політичних партій, а половину – від мажоритарного виборчого округу.

При цьому партійним блокам участь у виборах брати не дозволяється, самовисування кандидатів заборонено, а висунути свого кандидата може лише такий місцевий партійний осередок, який зареєструвався не пізніш як за рік до дня виборів.

Нові виборчі правила, ініціатором яких виступила Партія регіонів, ще на етапі законопроекту викликали зливу критики. Як стверджували опоненти, виборчі новації запроваджені з єдиною метою: знищити опозицію та створити владі штучні умови для самовідтворення на всіх рівнях.

Щойно Верховна Рада 10 липня ухвалила закон, оскаржити його у Конституційному суді пообіцяла низка опозиційних політичних сил, зокрема Блок Юлії Тимошенко, «Наша Україна», «За Україну!» В’ячеслава Кириленка, «Фронт змін» Арсенія Яценюка та УДАР Віталія Кличка.

Свій намір оскаржити підписаний президентом закон уже підтвердив у вівторок лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Як він стверджує, президент Янукович порушив Конституцію, коли своїм підписом під законом «позбавив мільйони людей права обирати і бути обраними». За словами політика, заборона самовисування закриває дорогу до місцевої влади новим політичним силам, таким як «Фронт змін». «За цією логікою наступним кроком має стати внесення змін до Конституції стосовно того, що Партія регіонів є єдиною керівною і спрямовуючою політичною партією в Україні», - обурився Яценюк, якого цитує прес-служба партії.

Неконституційним новий закон про місцеві вибори вважає також голова Комітету виборців України Олександр Черненко. В інтерв’ю Голосу Америки експерт прокоментував вади закону та перспективи його оскарження в Конституційному Суді.

Голос Америки: Чим, на вашу думку, пояснюється затримка з підписанням цього закону президентом? Верховна Рада ухвалила документ ще 10 липня, а підпис Януковича під ним з’явився лише 27-го, - і це при тому, що «регіонали» все звикли робити швидко? Чи Ви згодні з тими, хто вважає це навмисним затягуванням, задля неможливості оскарження в КСУ?

Олександр Черненко: Затримка з підписанням закону зумовлена тим, що майже 15 днів після прийняття документ знаходився у Верховній Раді, де і профільний комітет, і юридичне управління намагалися якимось чином залагодити ті відверті «ляпи» та явні суперечності, за які депутати проголосували. І спікер Володимир Литвин дуже довго не підписував цей закон, бо й фізично було багато роботи з удосконалення, і, очевидно, не хотів брати на себе відповідальність, підписавши настільки «сирий» закон.

Тому оце безпрецедентне для нинішньої коаліції затягування, вже потім і з підписом Януковича, свідчить про те, що самі ініціатори закону бачать певні проблеми. І навіть сьогоднішня заява Литвина, в якій він сказав, що закон, очевидно, ще будуть доопрацьовувати, свідчить про те, що депутати самі здивувалися з того, що вони прийняли.

Голос Америки: Якими, з вашого погляду, є основні вади закону, і наскільки реальна перспектива оскарження його в Конституційному Суді?

Олександр Черненко: В законі є кілька відверто антиконституційних норм – це і відмова в праві на самовисування, і норма щодо проведення чергових виборів там, де були позачергові вибори, крім Київської міської ради, міського голови і Тернопільської обласної ради (незважаючи на те, що є рішення КС: скрізь, де були позачергові вибори, обрані на них особи мають відбути відведений їм термін повноважень). Тому очевидно, що найближчим часом ми побачимо подання до Конституційного Суду. Однак знаючи, як цей суд працює, не варто сподіватися на рішення до дня голосування 31 жовтня. Тому що суд може півроку і більше розглядати подання. І навіть якщо після виборів певні норми закону будуть визнані неконституційними, то це нічого не змінить. Адже закон зворотної сили не має, і вибори вже відбудуться. Тому тут маємо замкнене коло. І на жаль, доведеться проводити вибори за цим законом. Бо навіть якщо, як сказав Литвин, будуть внесені певні зміни, то не забуваймо, що навряд чи буде позачергова сесія. А чергова розпочнеться 7 вересня, а 10 вересня вже розпочнеться виборча кампанія.

Голос Америки: Для чого взагалі в «пожежному порядку» приймалися нові правила? Чи ви поділяєте думку про те, що Партія регіонів міняла виборчий закон «під себе»?

Олександр Черненко: Попередній закон справді був багато в чому недосконалий – це стосувалося і закритих списків, і певних виборчих процедур. Новий закон приймався з метою – нібито – вдосконалення, повернення мажоритарної складової, яка наближає депутата до місцевих потреб. Але за фактом ми отримали ще гірший закон, ніж був. Тому що «мажоритарка» з висуванням лише від партій повністю дискредитує саме поняття мажоритарної системи. Плюс оці обмеження для партійних блоки, для самовисуванців. Усе це, очевидно, робилося саме з політичною метою – максимально обмежити кількість конкурентів для політичної сили, яка ініціювала цей закон: для Партії регіонів.

Всі новини дня

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

"План Маршалла" для України має врахувати екологію - комісар ЄС

Комісар ЄС Віргіліус Сінкевічус в Брюселі, 22 червня 2022 року. (Photo Джонс Тис / AFP) 

У планах відновлення України потрібно буде звернути увагу на відновлення зруйнованих війною екосистем країни, заявив комісар ЄС з навколишнього середовища.

Віргініус Сінкявічюс попередив, що екологічні втрати від конфлікту "зростають щодня" — і сказав, що на відновлення екології можуть знадобитися "покоління".

Наступного тижня лідери десятків країн і міжнародних організацій зберуться в швейцарському місті Лугано, щоб обговорити відбудову України, сподіваючись розробити "план Маршалла" для відбудови країни, попри те, що напади Росії на Україну все ще тривають.

План "безсумнівно" повинен включати екологічний компонент, сказав Сінкявічюс в інтерв’ю AFP у середу.

Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року
Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року

Він вказав на масштабне знищення лісів, землі, вкриті мінами та траншеями, хімічне забруднення, яке поширюється через боєприпаси і забруднені водні шляхи та ґрунт.

"Витрати (екологічні) зростають з кожним днем, тому що ми бачимо, як варварські дії російської сторони не припиняються", - сказав Сінкявічус.

"Вони бомблять хімічні об'єкти" і поставили під загрозу атомні електростанції, сказав він, додавши, що "сотні тисяч тонн" знищеної російської військової техніки потрібно буде знищити.

Він сказав, що збиток навколишньому середовищу, особливо той, що завдано великим лісам, є "злочином найбільшого масштабу", з яким "потрібно буде розбиратися поколіннями".

Він додав, що зараз є "унікальна можливість" створити "чистішу" Україну, але попередив: "Ми можемо відновити дороги, ми можемо відновити інфраструктуру, але щоб ліси росли, потрібні сотні років. На це знадобиться час".

Україна отримає NASAMS, системи, які захищають і Пентагон. Що це означатиме?

Фото системи NASAMS. (PRNewsFoto/Raytheon Company) 

США планують надати Україні NASAMS, просунуті системи "земля-повітря", розроблені спільно норвезькою Kongsberg Defence and Aerospace та американською Raytheon Technologies. В Пентагоні в п'ятницю оголосили про початок перемовин щодо поставок двох систем NASAMS Україні.

Очікується, що перемовини триватимуть кілька тижнів, повідомляють ЗМІ. Також, перед поставкою, зазначив посадовець Пентагону, українські військові мають пройти навчання з управління цими системами.

Системи NASAMS використовуються в НАТО, і, за даними АР та Defense News, застосовуються для захисту Білого дому та Пентагону у Вашингтоні. Нещодавно ці системи також придбала Індія та Угорщина, повідомляє видання.

Іспанія надала системи NASAMS Латвії з метою укріплення східного флангу НАТО. Про це ВПС Латвії оголосили 26 червня. "Сьогодні, 26 червня, у відповідь на необхідність зміцнити оборонні спроможності Балтійського регіону після російського вторгнення в Україну, батарея "земля-повітря" NASAMS з Іспанії була розміщена на базі ВПС Lielvārde”, - йдеться в повідомленні латвійських ВПС у Twitter.

Україні можуть бути надані системи NASAMS-1 з запасів Норвегії, припускає оглядач Томас Нюдік в статті для The Drive, вказуючи на коментар Пентагону в якому відомство висловлює подяку Норвегії за співпрацю впередачі цих систем Україні. NASAMS-1 наразі не використовуються, їх замінили більш сучасні NASAMS 2 та 3, зауважує оглядач і припускає, що одну з двох систем Україна використає для захисту Києва. Інші ж оглядачі припускають, що Україна може отримати найсучасніший NASAMS-3.

Ракети NASAMS можуть стріляти по 72 цілях одночасно, повідомляє видання Army Recognition. Здебільшого в цих системах, як пише видання, застосовуються ракети AIM-120 AMRAAM, які можуть стріляти на відстань до 40 км і на висоту до 14 км.

Надання цих систем означатиме, що українські збройні сили переходитимуть із застосування систем радянського зразка (на кшталт С-300), на системи НАТО, вказали в американському оборонному відомстві.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Більше

XS
SM
MD
LG