Спеціальні потреби

Актуально

Експерти кажуть про контроль влади над ходом виборчого процесу в Україні

Партії-члени владної коаліції, а саме Партія регіонів, Народна партія Литвина та комуністи, отримали можливість контролювати половину складу усіх територіальних виборчих комісій в Україні. Такого висновку дійшли експерти ГО «Опора» в ході моніторингу підготовки до виборчого процесу.

Оскільки такі партії як ПРУ, КПУ та Народна партія мають самостійно сформовані депутатські фракції у Верховній Раді, то вони отримали право подати до складу кожної територіальної виборчої комісії по три кандидатури.

Натомість, партії, що входять до Блоку Юлії Тимошенко були змушені конкурувати між собою за право отримати місця в ТВК. Кожна з цих партій подавала по три кандидатури до кожної виборчої комісії, і вже сама ЦВК вибирала, представників якої з партій включити до складу відповідної комісії.

При цьому, серед представників фракції БЮТ виникали конфлікти. Наприклад, кандидатури до складу ТВК Київської та Львівської областей одночасно подали дві різні обласні організації ВО «Батьківщина». І ЦВК вже на свій розсуд визначала, кандидатури якої з організацій обирати при формуванні комісій.

Загалом, згідно рішення ЦВК в Україні було сформовано 669 ТВК для проведення місцевих виборів на всіх рівнях. Найбільшу кількість посад голів ТВК отримала Партія регіонів – 210. Другими та третіми за кількістю очільників комісій стали ВО «Батьківщина» (108) та Народна партія (99). Вдвічі меншу кількість крісел голів ТВК здобули Комуністична партія України (55), «Наша Україна» (45) та УСДП (31).

Як сказала Голосу Америки голова правління ГО «Опора» Ольга Айвазовська: «Новоутворені ТВК працюватимуть у визначеному складі найближчі 5 років під час цих та можливих дочасних місцевих виборів. Комісії відповідного рівня мають широкі повноваження: організовувати місцеві вибори, встановлювати та офіційно оголошувати результати волевиявлення, реєструвати та знімати з реєстрації кандидатів. Тож, місцеві ТВК є останньою інстанцією прийняття рішення».

Комісії, де визначально більшість за партіями влади, мають право знімати кандидатів, і для цього потрібна проста більшість голосів. «Щодо зняття з реєстрації кандидатів, то рішення ТВК приймає більшістю від присутніх. Це серйозна загроза, зважаючи на те, що більшість мають партії, що представляють парламенську коаліцію» - каже пані Айвазовська.

Теж саме стосується і підрахунку голосів. «У день голосування, під час підрахунку голосів, встановленні підсумків голосування та результатів місцевих виборів рішення ТВК приймається більшістю голосів від присутніх на засіданні членів комісії, незалежно від кількості присутніх на засіданні виборчої комісії, але не менше трьох членів комісії. Тож, цілком легітимним буде рішення, яке прийме абсолютна меншість членів комісії. Жоден кворум не потрібен».

Комітет виборців України, який також відслідковує хід виборчого процесу, зазначає, що нині ускладнений доступ до того, аби отримати можливість бути офіційним спостерігачем на виборах. Як йдеться у звіті КВУ, новий закон передбачає спостерігачів за місцевими виборами від всеукраїнських громадських організацій. Однак для реєстрації таких спостерігачів окрім інших документів потрібна копія статуту, завірена міністерством юстиції України.

КВУ звернувся до Міністерства з таким проханням, однак там повідомили, що строк виконання цієї процедури нічим не регламентований. Відтак КВУ звертається до міністерства юстиції України в найближчі терміни завірити копії статутів громадських організацій, які до них з цим звернулися, щоб вони змогли взяти участь у громадському контролі за місцевими виборами.

Також КВУ обурений тим фактом, що Міністерство закордонних справ України не направило офіційне запрошення місії спостерігачів від ОБСЄ/БДІПЛ для роботи на місцевих виборах в Україні.

Всі новини дня

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео

Українки у США друкують та продають футболки з відомою маркою Укрпошти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Українці у США вболівають за Україну та як можуть наближають перемогу у війні. Мар’яна та Аня вирішили друкувати та продавати футболки з відомою маркою Укрпошти, на якій зображений затоплений крейсер Москва. З ними спілкувалася Ірина Соломко.

Історія родини з Ірпеня: “Не боїшся, що тебе вбʼють, боїшся, що тобі знову доведеться тікати”. Відео

Однією з початкових цілей Росії було захопити Київ за декілька днів. В перші тижні повномасштабного вторгнення окупаційні війська зайшли в міста поблизу української столиці. Серед інших громад, від російської армії сильно постраждав Ірпінь. Деталі – від Анни Чернікової.

Колишній міністр закордонних справ Литви: «Для НАТО прийшов час себе показати». Відео

У Литві відзначають посилення сил НАТО на східному фланзі - про це в інтерв’ю Голосу Америки розповів колишній міністр закордонних справ цієї країни Лінас Лінкявічус. Він також порівняв НАТО з Феррарі, яка задовго стоїть у гаражі.

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Чого Україні можна очікувати від саміту НАТО – подробиці. Відео

Чого Україні можна очікувати від саміту НАТО – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:03 0:00

У Мадриді розпочався саміт НАТО. Напередодні Володимир Зеленський провів телефонну розмову з генсеком Альянсу Єнсом Столтенберґом - і наголосив на важливості потужної протиракетної оборони для України.

Більше

XS
SM
MD
LG