Спеціальні потреби

Янукович дав старт Виборчому кодексу, аби «не змінювати правила гри»


Янукович дав старт Виборчому кодексу, аби «не змінювати правила гри»

Віктор Янукович за півтора тижні після місцевих виборів зібрав робочу групу для того, аби дати старт реформі виборчого законодавства, що обіцяв міжнародним спостерігачам напередодні виборів.

Янукович акцентував увагу на тих проблемах, щодо яких лунало чимало критики від західних інституцій та експертів: «Сучасне виборче законодавство ми зобов’язані зробити таким чином, щоб у майбутньому закони про вибори не приймалися напередодні виборів. Щоб ці закони були уніфіковані і їх можна було застосовувати під час будь-яких виборів», – сказав він.

Загалом, всі виборчі закони мають бути зведені у Виборчий кодекс – вважає Янукович. Його мають розробляти кращі національні та міжнародні фахівці. Саме тому, підкреслив Віктор Янукович, він прийняв рішення запросити на сьогоднішнє засідання робочої групи експертів міжнародного рівня: «Саме вони повинні стати невід’ємною складовою підготовки цього виборчого законодавства».

Втім, Януковича вже критикували за те, що до засідання і роботи в робочій групі щодо виборчого законодавства та його уніфікації у виборчий кодекс не запросили жодного народного депутата, окрім голови парламенту.

У відповідь на це Янукович знову заявив про важливість «зворотнього зв’язку», і сказав, що така робота має вестися не поспіхом, а прозоро і в тісному зв’язку із суспільством. Щоправда, про механізми цього зв’язку він не уточнив.

Натомість спікер парламенту Володимир Литвин вважає, що одним із механізмів має стати узгодження президентського варіанту кодексу з тими законопроектами, які є в парламенті і розроблялися депутатами. Сьогодні в Раді налічується майже 30 законопроектів, які стосуються виборів. Із них – 2 проекти виборчих кодексів, а також 10 законопроектів, які дотично стосуються цієї теми.

Він висловився за те, щоб напрацьований проект Виборчого кодексу, який буде представлений Венеціанській комісії, був узгоджений. «Нам треба вийти на один узгоджений документ. Це має бути позиція України – не позиція комітету, фракції».

Представник опозиції віце-спікер Микола Томенко натомість вважає, що для проведення чесних, а не фальсифікованих виборів, в першу чергу треба змінити три пункти у наявному виборчому законодавстві. «По-перше, не можна допустити норму відносно повноважень виборчих комісій знімати кандидатів з реєстрації, інакше знімуть всіх популярних людей». «По-друге, обов’язково потрібна норма, яка стосується більшості в комісіях для прийняття рішень», – зазначивТоменко. «І, звичайно, необхідно змінити систему формування виборчих комісій: умовно, опозиція-влада – 50 на 50», – сказав він «ЛігаБізнесІнформ».

Основною ж інтригою для влади Микола Томенко називає дату проведення наступних парламентських виборів. Водночас для опозиції питання дати проведення виборів є другорядним. «Для нас більш важливий закон», – зазначив він. На думку віце-спікера, якщо повернутися до змішаної системи, то проблемними виявляться вибори як в 2011, так і в 2012 році.

«Якщо введуть змішану систему, є лише один вихід: всі партії, які позиціонують себе як опозиція, повинні складати список з 225 найсильніших кандидатів, які зможуть конкурувати з владою в мажоритарних округах», – підкреслив віце-спікер. «Тільки так опозиція зможе зберегти свій вплив у майбутньому парламенті», – додав Микола Томенко.

XS
SM
MD
LG