Спеціальні потреби

Актуально

Тимошенко оприлюднила текст рішення міжнародного суду про «газ Фірташа»

gas

В Україні нарешті розсекречено таємний документ - рішення Стокгольмського арбітражу у справі газу РосУкрЕнерго. Текст оприлюднила екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, зачитавши ключові пункти вердикту на засіданні опозиційного Кабміну.

Як заявила лідер опозиції, під час судових слухань у Стокгольмі відповідач - НАК Нафтогаз України різко поміняв свою попередню позицію на користь позивача - швейцарської компанії РосУкрЕнерго. Якщо раніше Нафтогаз стверджував, що цілком законно придбав 11 мільярдів кубометрів газу РосУкрЕнерго, то тепер визнав, що не мав правових підстав на цей газ. Під час суду українська державна компанія також добровільно взяла на себе зобов’язання сплатити позивачеві штрафні санкції.

Така кардинальна зміна позиції Нафтогазу пов’язана зі зміною влади, - вважає Тимошенко. За її словами, президент Янукович та його команда «прямо здали в арбітражному Стокгольмському суді інтереси України».

При цьому опозиціонерка переконана: рішення відмовитись від захисту і погодитись з вимогою Фірташа повернути газ не могло прийматися без прямої вказівки президента. Як вона заявила: «нема ніякого сумніву, що Янукович знаходиться «в долі», враховуючи ті гроші, які RUE хоче забрати в України».

Тимошенко сподівається призупинити реалізацію рішення Стокгольмського арбітражу, ініціювавши незалежне міжнародне розслідування щодо причетності до цього рішення президента Януковича і прем’єра Азарова. При цьому лідер БЮТ підкреслила, що в жодному разі не покладає відповідальність на суд у Стокгольмі, який, за її словами, просто не мав можливості прийняти інше рішення, зважаючи на те, як Україна представила свою позицію на процесі.

Справедливість вердикту міжнародного суду викликає сумніви у багатьох в Україні. Незгодні обурюються: чому держава має захищати інтереси приватної структури у непрозорій оборудці, виплачуючи тій космічну суму з бюджету? Голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко підрахував, що аби сплатити 4 мільярди доларів, які суд зобов’язав державу Україна відшкодувати компанії РосУкрЕнерго, кожна українська сім’я має «скинутись» по 3 тисячі гривень. Висловлюються також сподівання на те, що рішення суду не остаточне; лунають голоси, що його можна й не виконувати.

Натомість частина експертів переконані, що виконувати рішення Стокгольмського арбітражу доведеться. Таку думку поділяє, зокрема, екс-представник президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський:

«Я переконаний, що рішення Стокгольмського суду необхідно виконувати. На жаль, у нинішньому уряді є такі міністри, які мають досвід невиконання рішень українських судів. Але міжнародні суди - це трошки інша справа. У нас уже був досвід, коли в Україні несправедливо повелися з канадською компанією, а потім в Канаді арештовують літак «Руслан». Повторення нам ні до чого», - сказав експерт для Голосу Америки.

Водночас, на його думку, є інший, законний шлях уникнути виплат, непосильних для бюджету:

«Мені видається, що сьогодні єдиний законний шлях уникнути отих 4-мільйонних витрат – це досягти домовленості з позивачем, а це насамперед Газпром та РосУкрЕнерго, щоб оформити згоду про відмову російської сторони - і зокрема пана Фірташа - від цього вердикту Стокгольмського суду».

Соколовський вважає, що це реально:

«Ну послухайте, якщо сьогодні такі «обійми й поцілунки», що навіть у власне свято їдуть у гості до Москви, то я думаю, що сам Бог велів стратегічному партнеру відреагувати на прохання з українського боку, що давайте по-мирному розійдемося, без незаслуженого покарання України. Я думаю, що це в силах нової української влади», - зауважив експерт.

Нагадаємо: 8 червня Стокгольмський арбітражний суд ухвалив рішення, за яким НАК Нафтогаз України зобов’язаний повернути швейцарській компанії РосУкрЕнерго вилучені в неї у 2009 році 11 млрд. кубів газу, а також сплатити грошову компенсацію. Пізніше Служба безпеки України порушила кримінальну справу про завдання колишнім урядом матеріальної шкоди державі та заарештувала екс-главу митниці Анатолія Макаренка. Очільник СБУ Валерій Хорошковський пригрозив також викликати на допит екс-прем’єра Юлію Тимошенко.

Опозиція, своєю чергою, звинуватила владу в лобіюванні інтересів «газової мафії» та у політичних репресіях.

Всі новини дня

Британські й німецькі танки в Україні «скоро виконуватимуть бойові завдання»

Навчання українських військових на танках Леопард-2 в Іспанії. 13 березня 2023 р.

В Україну прибули перші партії німецьких і британських танків та інша західна важка бронетехніка, яку українські представники назвали необхідною для визволення захоплених Росією територій на сході й півдні України.

США також зобов’язалися надати українцям свої важкі танки Абрамс, але першочергово Україна отримує американські бойові машини піхоти Бредлі та інші бронемашини.

Я впевнений, що вони зможуть сприяти важливим досягненням на фронті.

Український міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що британські танки Челленджер-2 вже в Україні, після того, як Велика Британія оголосила, що на Батьківщину після навчання на британських танкових полігонах повернулися українські танкісти.

«Ці чудові машини скоро почнуть виконувати бойові завдання», - написав Олексій Резніков у Twitter 28 березня, з подякою британському прем'єр-міністру Ріші Сунаку та міністру оборони Бену Воллесу.

«Обіцяно - доставлено», - похвалися німецький міністр оборони Борис Пісторіус, повідомивши 27 березня, що 18 сучасних танків Леопард-2 A6 вже в Україні разом з наборами боєприпасів і запчастин.

Німецький урядовець висловив впевненість, що ті танки разом з навченими українськими танкістами «зможуть сприяти важливим досягненням».

За словами Бориса Пісторіуса Німеччина знайшла можливість збільшити свою партію Леопардів ще на чотири одиниці, і що разом з постачаннями зі Швеції та Португалії це створить повноцінну танкову бойову групу.

Першою про рішення надати Україні свої важкі танки заявила Велика Британія.

Провідним ініціатором постачання українцям танків Леопард-2 стала Польща, підштовхнувши німецько-американську домовленість про постачання Україні Леопардів та американських Абрамсів.

До так званої «танкової коаліції» згодом долучилися також такі країни як Іспанія, Канада й інші.

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG