Спеціальні потреби

Кінець газу: Київ побоюється припинення поставок від «Газпрому»


Київ – Росія може припинити постачання газу в Україну і Євросоюз. Про це під час візиту у Брюссель заявив міністр палива й енергетики Юрій Продан. За його словами, нова ціна, яку Росія виставила Україні, є неприйнятною і, відповідно, під питанням нині спроможність «Нафтогазу» проводити таку дорогу закупівлю і належно здійснювати транзит. Експерти вважають прогнози українського міністра перебільшенням, але радять Києву виплатити «Газпрому» всі борги і працювати над зменшенням споживання російського газу.

Підстав різко підвищувати ціну на газ для України у Росії не було, заявив у Брюсселі український міністр Юрій Продан. За його словами, несправедливою, зокрема, є скасування Москвою так званої харківської знижки, адже Чорноморський флот Росії й надалі базується у Криму. Український міністр також нагадав, що у грудні Володимир Путін і Віктор Янукович домовилися про ціну у 268,5 долара за тисячу кубометрів, і вона була цілком прийнятною для обох сторін.
Юрій Продан
x
Юрій Продан


«З боку «Нафтогазу» ми зробили «Газпрому» конструктивну пропозицію щодо ціни на газ і щодо обсягів, який Україна готова закуповувати. На жаль, позитивної відповіді на нашу пропозицію ми від «Газпрому» не отримали», – зазначив міністр.

«У цій ситуації виникає загроза припинення поставок газу в Україну і, відповідно, транзиту в Європу. Адже можливості України, звісно, не безмежні щодо підтримки транзиту», – додав Юрій Продан.
У цій ситуації виникає загроза припинення поставок газу в Україну і, відповідно, транзиту в Європу

Російське паливо руйнує економіку України – експерт

Припинення Росією поставок газу Україні можливе лише у разі максимального загострення політичного протистояння між Києвом і Москвою, каже у коментарі Радіо Свобода експерт із питань енергетики Геннадій Рябцев. За його словами, газ у руках Москви лишається радше політичним, аніж економічним інструментом, й підвищення ціни є тому доказом. З цієї причини, на думку експерта, домовлятися з Росією про перегляд контрактів нині немає сенсу.
Геннадій Рябцев
x
Геннадій Рябцев

«Нам слід погасити заборгованість і зменшувати постачання російського газу до того мінімуму, на який ми здатні цього року. І далі пробувати взагалі відмовлятися від постачання російського палива, оскільки це руйнує національну економіку України», – вважає він.
Нам слід погасити заборгованість і зменшувати постачання російського газу до того мінімуму, на який ми здатні цього року

За даними «Газпрому», борг «Нафтогазу» нині складає 2,2 мільярда доларів. Прагнення Києва переглянути ціну на газ у російській компанії не розуміють. Кажуть: та, яку встановили, є ринковою, а для знижок немає підстав. За словами очільника «Газпрому» Олексія Міллера, Україна до такої ціни готова, бо заклала її у цьогорічний бюджет.
Олексій Міллер
x
Олексій Міллер

«Та інформація, яка є, щодо ціни на газ, закладеної у бюджет України, – це ціна, яка діє сьогодні, 485 доларів. Це ще раз підтверджує, що Україна визнає ціну абсолютно ринковою, визнає чинний контракт і готова за цією ціною платити за наш газ», – сказав він в інтерв’ю минулого тижня.
Україна визнає ціну абсолютно ринковою, визнає чинний контракт і готова за цією ціною платити за наш газ

Перед відрядженням українського міністра енергетики до Брюсселя прем’єр Арсеній Яценюк зазначив, що одне з його ключових завдань у столиці ЄС – конкретні домовленості про диверсифікацію поставок блакитного палива, зокрема – реверс російського газу з Європи.

«Газпром» тисне на Братиславу

У Брюсселі обіцяють із цим посприяти. Найбільше питання нині – щодо Словаччини, оскільки саме звідти Україна очікує найбільші обсяги реверсного газу.

За словами Юрія Продана, на заваді цим поставкам – не технічні причини, а тиск на Братиславу із боку «Газпрому».

Передрук з "Радіо Свобода"

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG