Спеціальні потреби

Тігіпко: перший транш кредиту МВФ уже в Україні


Тігіпко: перший транш кредиту МВФ уже в Україні

Україна отримала перший транш нового 15-мільярдного кредиту Міжнародного валютного фонду. Про це повідомив у понеділок віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.

«Перший транш – 1 мільярд 890 мільйонів доларів – зайшов на рахунки», – сказав Тігіпко журналістам. Як він додав, з отриманих коштів 1 мільярд доларів спрямують на покриття дефіциту держбюджету, а 890 мільйонів – на поповнення валютних резервів Нацбанку.

Урядовець повідомив також, що другого траншу слід чекати в грудні. За умови – уточнив він – якщо українська сторона впорається з наміченою на цей термін програмою співпраці з МВФ.

Рішення відкрити для України кредитну лінію розміром у 15,15 мільярда доларів Міжнародний валютний фонд ухвалив минулого тижня. Керівник місії МВФ в Україні Танос Арванітіс 29 липня заявив, що Україні виділено перший транш у розмірі 1,89 мільярда доларів. Проте досі українська сторона не підтверджувала отримання грошей на рахунки.

Коментуючи новину, експерти сходяться на тому, що новий великий кредит МВФ є сприятливим знаком для України. На психологічній стороні фінансової підтримки наголошує, зокрема, директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:

«Насамперед це добра новина загалом для економіки України. Причому не стільки для власне фінансового сектора – хоча це теж важливо, – а швидше якраз для підтримки позитивного іміджу України у світі. Тобто тепер маємо серйозний аргумент у розмовах з міжнародними інвесторами: Україна є країною, з якою можна вести справи. Адже такі солідні інститути, як Міжнародний валютний фонд, а слідом за ним – з дуже високою ймовірністю – і Світовий банк, і Європейський Союз готові нас фінансувати. Тобто це рішення МВФ дуже важливе саме як психологічний чинник. Я думаю, що це на першому місці і навіть важливіше, аніж безпосередньо оці мільярди, які, звичайно, зайві не будуть і посприяють зміцненню макроекономічної стабілізації», - сказав Юрчишин Голосу Америки.

Натомість Директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран пропонує зачекати з оцінками і подивитись, як уряд скористається з наданого шансу.

«Насправді добра це, чи погана новина – транш МВФ – говорити зарано. Тому що Фонд дає кошти під конкретні умови. Ну, скажімо, стабільний курс національних валют (що, власне, й ставили собі за основну мету засновники Міжнародного валютного фонду від самого початку своєї діяльності). Тому гроші МВФ – це насамперед шанс українського уряду для системних реформ. Адже отримавши жорсткі критерії, зокрема, з фіскальної дисципліни, уряд має можливість проводити інші реформи. Але ці реформи, аби мати успіх, мають спиратися не лише на вимоги МВФ. Я поясню. Поза сумнівом, Україні потрібна лібералізація внутрішнього ринку, потрібна боротьба з корупцією, потрібні більш прозорі правила гри в бізнесі, між бізнесом і політикою. І це не є вимоги МВФ. Але це є необхідні умови для проведення масштабних реформ. Тому насправді ті умови, які МВФ ставить Україні, не передбачають масштабних реформ. Вони передбачають лише певні показники фіскальної дисципліни в Україні. Це є лише шанс для того, щоб уряд розпочав реформи. І от коли ми побачимо, чи справді ці реформи почалися, – тоді можемо сказати, добре це, чи погано», - вважає Таран.

Нагадаємо: новий кредит Міжнародного валютного фонду розміром у 15,15 млрд. доларів строком на 29 місяців було надано Україні «на допомогу владі при проведенні реформ та економічного врегулювання».

У рамках угоди з МВФ Україна має скоротити дефіцит бюджету до 3,5% ВВП у 2011 році і до 2,5% у 2012 році. У поточному 2010 році бюджетний дефіцит, за прогнозами, становитиме не менш ніж 6% ВВП. Окрім цього, від України очікують реформ, зокрема, у газовому секторі (модернізація НАК Нафтогазу України), у банківській сфері (розробка нової монетарної політики Нацбанком з метою стабільності внутрішніх цін) і т. ін.

Нагадаємо також: раніше, анонсуючи отримання Україною нового кредиту МВФ, віце-прем’єр Сергій Тігіпко заявляв: перший транш кредиту буде спрямований на покриття дефіциту бюджету 2010 р. Але вже з наступного року, обіцяв урядовець, усі без винятку кошти спрямують не на «проїдання», а на реформування.

Водночас, як стверджує опозиція, жодних реформ нинішній уряд здійснювати не буде. Як запевняють опозиціонери, мільярди з нового кредиту МВФ влада спрямує на те, аби розрахуватися – не без власної вигоди – з державним боргом приватній компанії РосУкрЕнерго.

XS
SM
MD
LG