Спеціальні потреби

Актуально

Тігіпко: перший транш кредиту МВФ уже в Україні

Тігіпко: перший транш кредиту МВФ уже в Україні

Україна отримала перший транш нового 15-мільярдного кредиту Міжнародного валютного фонду. Про це повідомив у понеділок віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.

«Перший транш – 1 мільярд 890 мільйонів доларів – зайшов на рахунки», – сказав Тігіпко журналістам. Як він додав, з отриманих коштів 1 мільярд доларів спрямують на покриття дефіциту держбюджету, а 890 мільйонів – на поповнення валютних резервів Нацбанку.

Урядовець повідомив також, що другого траншу слід чекати в грудні. За умови – уточнив він – якщо українська сторона впорається з наміченою на цей термін програмою співпраці з МВФ.

Рішення відкрити для України кредитну лінію розміром у 15,15 мільярда доларів Міжнародний валютний фонд ухвалив минулого тижня. Керівник місії МВФ в Україні Танос Арванітіс 29 липня заявив, що Україні виділено перший транш у розмірі 1,89 мільярда доларів. Проте досі українська сторона не підтверджувала отримання грошей на рахунки.

Коментуючи новину, експерти сходяться на тому, що новий великий кредит МВФ є сприятливим знаком для України. На психологічній стороні фінансової підтримки наголошує, зокрема, директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:

«Насамперед це добра новина загалом для економіки України. Причому не стільки для власне фінансового сектора – хоча це теж важливо, – а швидше якраз для підтримки позитивного іміджу України у світі. Тобто тепер маємо серйозний аргумент у розмовах з міжнародними інвесторами: Україна є країною, з якою можна вести справи. Адже такі солідні інститути, як Міжнародний валютний фонд, а слідом за ним – з дуже високою ймовірністю – і Світовий банк, і Європейський Союз готові нас фінансувати. Тобто це рішення МВФ дуже важливе саме як психологічний чинник. Я думаю, що це на першому місці і навіть важливіше, аніж безпосередньо оці мільярди, які, звичайно, зайві не будуть і посприяють зміцненню макроекономічної стабілізації», - сказав Юрчишин Голосу Америки.

Натомість Директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран пропонує зачекати з оцінками і подивитись, як уряд скористається з наданого шансу.

«Насправді добра це, чи погана новина – транш МВФ – говорити зарано. Тому що Фонд дає кошти під конкретні умови. Ну, скажімо, стабільний курс національних валют (що, власне, й ставили собі за основну мету засновники Міжнародного валютного фонду від самого початку своєї діяльності). Тому гроші МВФ – це насамперед шанс українського уряду для системних реформ. Адже отримавши жорсткі критерії, зокрема, з фіскальної дисципліни, уряд має можливість проводити інші реформи. Але ці реформи, аби мати успіх, мають спиратися не лише на вимоги МВФ. Я поясню. Поза сумнівом, Україні потрібна лібералізація внутрішнього ринку, потрібна боротьба з корупцією, потрібні більш прозорі правила гри в бізнесі, між бізнесом і політикою. І це не є вимоги МВФ. Але це є необхідні умови для проведення масштабних реформ. Тому насправді ті умови, які МВФ ставить Україні, не передбачають масштабних реформ. Вони передбачають лише певні показники фіскальної дисципліни в Україні. Це є лише шанс для того, щоб уряд розпочав реформи. І от коли ми побачимо, чи справді ці реформи почалися, – тоді можемо сказати, добре це, чи погано», - вважає Таран.

Нагадаємо: новий кредит Міжнародного валютного фонду розміром у 15,15 млрд. доларів строком на 29 місяців було надано Україні «на допомогу владі при проведенні реформ та економічного врегулювання».

У рамках угоди з МВФ Україна має скоротити дефіцит бюджету до 3,5% ВВП у 2011 році і до 2,5% у 2012 році. У поточному 2010 році бюджетний дефіцит, за прогнозами, становитиме не менш ніж 6% ВВП. Окрім цього, від України очікують реформ, зокрема, у газовому секторі (модернізація НАК Нафтогазу України), у банківській сфері (розробка нової монетарної політики Нацбанком з метою стабільності внутрішніх цін) і т. ін.

Нагадаємо також: раніше, анонсуючи отримання Україною нового кредиту МВФ, віце-прем’єр Сергій Тігіпко заявляв: перший транш кредиту буде спрямований на покриття дефіциту бюджету 2010 р. Але вже з наступного року, обіцяв урядовець, усі без винятку кошти спрямують не на «проїдання», а на реформування.

Водночас, як стверджує опозиція, жодних реформ нинішній уряд здійснювати не буде. Як запевняють опозиціонери, мільярди з нового кредиту МВФ влада спрямує на те, аби розрахуватися – не без власної вигоди – з державним боргом приватній компанії РосУкрЕнерго.

Всі новини дня

Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео

Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:43 0:00

В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.

Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео

Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:15 0:00

Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.

«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео

Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.

Більше

XS
SM
MD
LG