Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: якість теленовин в Україні різко впала і продовжує падати

Експерти: якість теленовин в Україні різко впала і продовжує падати

Про владу – тільки добре; про опозицію – або погано, або ніяк. Як твердять експерти, саме таким принципом керується нині більшість українських телеканалів, інформуючи своїх глядачів. При цьому у діях каналів експерти помітили скоординованість та запідозрили замовлення з боку представників владних інститутів, інакше кажучи – цензуру.

Моніторинг якості телевізійних новин у липні провели громадська організація «Ітерньюз», сайт «Телекритика» та Інститут масової інформації. Згідно з їхнім експертним висновком, «канали продовжують вести дві основні лінії – позитив про владу і негатив про будь-яку опозицію владі». При цьому до кола «опозиції» канали долучають будь-яких простих громадян, що виходять на протести, і всіх експертів, що висловлюють критичні думки.

Кількість замовчувань невигідних для влади тем, фактів, думок продовжує зростати. Рекорд таких замовчувань у липні, згідно з результатами дослідження, було встановлено при висвітленні візиту Московського патріарха Кирила і підвищення комунальних тарифів на газ. У першому випадку канали замовчували позицію Київського патріархату, у другому – забули надати слово експертам для оцінки цього рішення та промовчали про попередні обіцянки президента Януковича не підвищувати комунальних тарифів.

Мовчав телевізор і про всі події, пов’язані з журналістськими протестами проти згортання свободи слова. Більшість каналів ігнорують цю тему, як таку. Авторів дослідження це cтривожило найбільше, оскільки – наголошують вони – «без свободи слова суспільство стає дезінформованим».

У своєму дослідженні автори подають також антирейтинги телеканалів. У липні, за їх оцінкою, порушенням професійних журналістських стандартів найбільше відзначились Перший національний, Інтер та ІСТV. Саме ці канали, за даними моніторингу, найбільше грішать тим, що замовчують протестні акції, рідко надають слово опонентам влади та експертам, мовчать про наступ на свободу слова.

Коментуючи дані липневого моніторингу, автори дослідження кажуть, що якість теленовин різко впала в останні місяці та продовжує погіршуватись. Про це розповів Голосу Америки оглядач проекту «Телекритика» Отар Довженко.

«Погіршення почалося з початком минулої президентської виборчої кампанії. Потім, після виборів, був період затишшя. І ми думали: а може буде все гаразд; може «пронесе» з цією владою; може вони не будуть чіпати мас-медіа. Однак потім у березні, квітні, травні кількість порушень журналістських стандартів почала зростати. І в останні місяці це зростання було параболічним – різко вгору, буквально у півтора, в два рази на місяць. Тобто збільшується показник кількості підцензурних матеріалів, випадків замовчування важливої інформації і так далі. І навіть зараз влітку, незважаючи на те, що, в принципі, інформаційний простір порожній; нічого не відбувається; влітку, як правило, в новинах дуже мало політики, - показники продовжують стрімко зростати. Ось і у липні, з приїздом патріарха Кирила, було нове різке зростання «антирейтингів» каналів. Тому що з’явилась тема на яку можна багато чого замовчати і понарозказувати всяких казочок, приємних Януковичу», - каже Довженко.

Порівнюючи нинішній стан свободи слова з цензурою часів президента Кучми, експерт зауважує: тоді були «темники», тепер діють «усники».

«За Кучми була система, керована з єдиного центру. Зараз немає скоординованості певними людьми, але є єдність установок, які даються журналістам і їхнім керівникам, певний спільний напрямок, у якому вони діють. І він збігається з інтересами влади. Тобто нема якихось «сірих кардиналів», аналітиків, які надсилають на телеканали листи з проханням висвітлити подію так чи так. Натомість люди отримують певні усні ідеологічні настанови: що не варто розповідати про таке, а варто про таке. Мовляв, працюйте так, щоб не зашкодити іміджу влади. І далі вже вони працюють на власний розсуд, керуючись цією настановою. І це можливо навіть гірше, ніж «темники». Тому що «темник» дає чітку докладну інструкцію. А коли ти маєш таке завдання і свободу дій з його виконання і мусиш виконати – то ти ризикуєш дуже сильно перестаратися. Особливо в тих випадках, коли люди готові прогинатися і виконувати будь-які вказівки. А як ми бачимо зараз, на більшості телеканалів людей, готових виконувати подібні вказівки, вистачає».

Натомість порівнюючи з часами «помаранчевої» влади, Отар Довженко каже, що попри нарікання на проплачені матеріали – так звану «джинсу» – якість теленовин була на порядок вища:

«Тоді були нарікання, але тоді була ситуація, звичайно ж, на порядок краща. Тобто в нас було дуже багато претензій до «помаранчевої» влади, а зараз головна претензія до «помаранчевої» влади полягає у тому, що вона своїми діями і своєю бездіяльністю довела мас-медіа до того стану, в якому вони без бою здалися ось цьому теперішньому наступу на свободу слова і на професійні стандарти. Я впевнений: якби щось подібне до нинішньої ситуації на телеканалах намагалися створити в 2005 році, то почалася б друга революція. А зараз абсолютно без бою, спокійно всі все здають, опускають руки. Кажуть – жити якось треба, треба платню отримувати, дітей годувати. І тому професійні стандарти в теленовинах вмирають просто на очах», - сказав Голосу Америки оглядач проекту «Телекритика» Отар Довженко.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG