Спеціальні потреби

Актуально

Валерій Бебик: Громадське телебачення має бути демократичним опонентом влади

Валерій Бебик: Громадське телебачення має бути демократичним опонентом влади

Наприкінці вересня Гуманітарна рада при президентові затвердила концепцію в Україні громадського мовлення. Документ передбачає створення суспільного телебачення і радіо на базі державних теле-радіокомпаній. В інтерв'ю Голосу Америки керівник робочої групи, яка працювала над документом, доктор політичних наук Валерій Бебик розповів про те, як має виглядати громадське мовлення в Україні.

В Україні вже не один рік точаться дискусії навколо того, як має виглядати громадське мовлення і чи потрібне воно взагалі. Як ви ввжаєте, чи вдалося вашій групі обрати оптимальний варіант?

Бебик: Концепція вийшла непогана. І я кажу це не тому, що ми цим займалися, а тому, що вона дійсно враховує інтереси найбільших соціальних, етнічних і релігійних груп.

Чому вирішили створювати громадське мовлення на базі вже існуючого державного? Чи не боїтеся, що воно забере на себе весь той негатив, який люди пов'язують із Першим національним телеканалом?

Бебик: Державне телебачення і радіомовлення, обласні ТРК мають значну матеріально-технічну базу. Це – величезні кошти. Якби ми почали створювати громадське телебачення з нуля, то таких коштів в бюджеті немає. По-друге, це частоти. Це теж серйозне питання. Для нас це принципово. Якщо залишиться державне телебачення, все одно хтось захоче використати його в своїх політичних цілях. Тому що і губернатори тиснуть, і обласні ради. Ми хочемо мінімізувати цей тиск.

Багато експертів були здивовані вашою заявою, що громадське телебачення передусім має бути освітнім каналом. Чи означає це, що на ньому не буде місця для дискусій на гострі політичні теми?

Бебик: Що стосується освітнього компоненту, то я на ньому просто наполягаю. Журналісти чомусь вважають, що ідея громадського мовлення це лише їхня прерогатива. Вони чомусь думають, що там має бути лише політична інформація. Ми виступаємо за те, щоб громадське мовлення мало потужний освітньо-культурний сегмент. Нам треба виховувати свідомого громадянина – а без знання історії, суспільних дисциплін, соціології, політології цього не можна зробити. Науково технічний прогрес неможливий без розвитку природничих дисциплін – важливо привернути увагу дітей до вивчення фізики і математики. В США, наприклад, громадське мовлення в багатьох речах побудовано на освітніх функціях. Ми хочемо, щоб у нас також проводили уроки найкращі вчителі України, щоб там проволили відкриті лекції найкращі професори і доценти. Я думаю, що від цього виграють усі. Але засади редакційної політики громадського телебачення має формувати наглядова рада, де будуть представники громадськості

Хто і як, на вашу думку, має оплачувати діяльність суспільного ТБ і радіо?

Бебик: Робоча група передбачила перехідний період у два роки від фінансування з бюджету (а його проект подає уряд. А уряду може не сподобатися робота громадського телебачення). Протягом двох років ми плануємо перехід на абоненстську плату за громадське телебачення. Я думаю, це буде запорукою того, що це буде незалежне фінансування з боку громадян, буде незалежне формування команди, яка буде працювати на каналі.

Чи матиме право канал отрмувати доходи від реклами?

Бебик: Що стосується рекламного ринку, то громадське телебачення буде поступово зменшувати кількість реклами і в ідеалі ми бачимо, щоб на цьому каналі була тільки соціальна реклама – пропаганда здорового способу життя, національних культурних цінностей, культ освіти і інтелекту. Тобто на каналі повинна бути соціально розвиваюча реклама, а не медпрепарати чи алкоголь.

Чи ваші ідеї і пропозиції знайшли розуміння у владних коридорах? Адже і в уряді і в парламенті немало людей, яких вважають власниками комерційних телеканалів і радіостанцій. Громадське мовлення буде з ними конкурувати і фактично заважати їхньому бізнесу.

Бебик: Було б наївним думати, що і в уряді і в середовищі великого бізнесу усі із захватом поставилися до цієї концепції. На рівні її підготовки, намагалися протиснути якісь ідеї, які б знівелювали суть громадського мовлення. Ясно, що наближені до влади чиновники хотіли б цією «кнопкою» керувати.

Представники громадських організацій і опозиція побоюються, що влада все ж не втримається від спокуси мати контроль над громадським мовником. Які гарантії незалежності його редакційної політики?

Бебик: В концепції виписана схема контролю громадськістю за діяльністю і керівництвом громадського теле- і радіомовлення. Наглядова рада буде формуватися із 22 осіб і лише семеро осіб буде від влади – одна людина від президента, одна від Кабміну, п'ять людей від кожної фракції в парламенті. Решта – це представники громадських, освітніх, культурних, правозахисних, релігійних, спортивних, ветеранських організацій. Тобто контрольний пакет буде у громадськості. Ця громадська рада буде затверджувати правління національної громадської телерадіокомпанії. Не буде такої кон'юнктури як зараз, коли змінився уряд і він своєю постановою призначає свого голову радіо, свого голову телебачення. Ми повинні розуміти, що уряди змінюються часто, парламенти змінюються, президенти, а громадське телебачення повинно виконувати свою функцію справжньої четвертої влади. Громадське телебачення повинно бути демократичним опонентом влади. І через канали мас-медіа, радіо і телебачення громадськість повинна мати можливість висловлювати свою думку про діяльність влади і про розвиток суспільства.

Громадська рада розробила концепцію громадського ТБ і радіо. Але закон, за яким вони будуть працювати, має ухвалити парламент. Чи не побоюєтесь ви, що депутати Верховної Ради можуть змінити ідею до невпізнаваності?

Бебик: Безумовно завджи знайдуться люди, які захочуть знівелювати цю ідею і перетворити її на фікцію. Зараз є політична воля створити громадське мовлення у президента, у нього є можливість впливати на більшість у парламенті. Президент перед камерами заявив, що він зацікавлений у створенні громадського телерадіомовлення і він обов'язково підпише цей закон. Я думаю, якщо Верховна Рада спотворить ідею, то президент не підпише такий закон. Ми говорили про те, що Громадська рада проведе експертизу закону, який ухвалить парламент. І ми зможемо вплинути на ситуацію. Крайній варіант – це вето (президента). Але я думаю, що до цього не дійде. Звичайно, якісь шліфовки будуть – це право народних депутатів. Може вони якісь цікаві пропозиції внесуть – ми будемо це тільки вітати. Ми ж просто допомагаємо парламенту і президенту. Головне, щоб цей закон був працюючий.

За вашими розрахунками, коли громадське мовлення може запрацювати?

Бебик: До 1 грудня ми маємо подати проект закону і президент має внести його до парламенту. Він буде внесений як невідкладний законопроект і буде розглядатися в першу чергу. На другий день після того як Рада ухвалить закон і президент його підпише почнеться реформування Національної і обласних телерадіокомпаній в єдину структуру громадського мовлення. Це буде зроблено дуже швидко. Президент аболютно чітко і однозначно сказав, що не буде затримувати підписання закону.

Всі новини дня

Злість, розгубленість, безпорадність. Жителі прикордонного російського Шебекіна «розчаровані тим, що до такого дійшло» – NYT

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року, як стверджується, результат обстрілу українських військ в місті Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Джерело: Губернатор Бєлгородської області Росії В’ячеслав Гладков через Telegram/ REUTERS

Внаслідок обстрілів у прикордонних з Україною районах Бєлгородщини загинули щонайменше сім людей. CNN з посиланням на російських офіційних осіб повідомляє про атаки зі смертельними наслідками щонайменше в чотирьох місцях Бєлгородської області.

Двоє чоловіків і жінка загинули під час обстрілу села Соболівка із 18 ракет, повідомив Гладков у серії дописів у своєму Telegram-каналі. Також в результаті удару були пошкоджені газопровід і лінія електропередач.

Через Соболівку проходить залізнична лінія, яка сполучає Росію з окупованиси нею частинами Украни, що свідчить про те, що ціллю могли бути російські лінії постачання - пише CNN.

Мешканці Бєлгородської області Росії унаслідок останніх обстрілів “починають розуміти жахи війни, що точиться на їхньому порозі”. А також висловлюють обурення у соцмережах про те, що “Москва не турбується про їхню долю”.

Такі свідчення мешканців, зокрема евакуйованих з прикордонного міста Шебекіно, публікує видання New York Times.

Вони почали використовувати у соцмережах хештег “Shebekino Is Russia”, а в інтерв’ю журналістам чимало з них висловлювало обурення через те, що ведучі державного телебачення неправильно вимовляли назву їхнього міста.

“Таке враження, що в Москві не розуміють, що у нас тут відбувається. Коли безпілотники прилетіли до Москви, відразу з’явилися великі історії, це було в усіх новинах. А тут люди під обстрілами місяцями і нічого”, — цитує NYT місцевого вчителя англійської мови.

Водночас видання свідчить, що завдяки обстрілам на російській території “через 15 місяців після того, як російські ракети вперше впали на Київ, мешканці прикордонного з Росією Бєлгорода починають розуміти жах війни на їхньому порозі”.

Газета New York Times опитала мешканців прикордонного регіону Росії, більшість із них, як і вчитель, наполягали на тому, щоб їх називали лише іменами, посилаючись на страх розплати за розмови про війну.

Незважаючи на зростання кількості нападів на російській території, лише кожен четвертий росіянин уважно стежить за війною і, ймовірно, виходить за межі державних ЗМІ, щоб отримати інформацію про неї, – такими є висновки травневого опитування російських соціологів з недержавного “Левада-центру”. Майже половина респондентів заявили, що не стежать за конфліктом взагалі або лише побіжно.

Директор “Левади” Денис Волков сказав, що російське суспільство “не цікавиться далі власного носа”.

Але останні події змушують принаймні мешканців Шебекіно переоцінити свою апатію чи підтримку війни, а ще – породжують обурення проти влади, яка, на їхню думку, не змогла їх захистити, пише NYT.

Дивіться також:

Рейд у Бєлгородську область: нові коментарі у Пентагоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Росія святкує День російської мови в ООН і цитує Пушкіна про «незаперечну перевагу» російської «над усіма європейськими мовами»

Росія підтримує багатомовність в ООН, але сприяє зменшенню кількості мовців іншими мовами на своїй території та на окупованих треиторіях України.

Росія в ООН святкує День російської мови у понеділок, 6 червня, у день народження російського поета початку ХІХ століття Олександра Пушкіна. Його цитату про «перевагу» російської мови над усіма європейськими мовами було обрано як епіграф до статті про значення російської мови для ООН.

Як зазначається на сайті ООН, цей день відзначається у рамках програми підтримки та розвитку багатомовності та культурного різноманіття. Однією з цілей цієї програми є «підтримка рівноправності всіх шести офіційних мов ООН: англійської, арабської, іспанської, китайської, російської та французької».

«Багатомовність, яка є важливим фактором гармонійного спілкування між народами, має особливе значення для Організації Об'єднаних Націй», – мовиться на сайті ООН.

Разом з тим, на думку правозахисників у самій Росії влада проводить активну політику асиміляції, що веде до зменшення кількості мовців та зникання мов національних меншин.

Результати перепису 2021 року показують, що кількість носіїв майже всіх російських мов національних меншин зменшилася за десятиліття з часу попереднього підрахунку населення.

Російська англомовна газета Moscow Times писала у березні цього року, що хоча дані перепису, оприлюднені в грудні минулого року, засвідчують картину зникнення інших мов у Росії, активісти та експерти, з якими спілкувалися журналісти, вважають, що ситуація є ще гіршою.

Наприклад, кількість носіїв чуваської, тюркської мови, якою розмовляють в основному в Республіці Чувашія в Поволжі Росії, скоротилася з понад 1 мільйона носіїв у 2010 році до трохи більше ніж 700 000 у 2021 році, мовиться у публікації.

У 2002-2010 роках кількість людей, які володіють татарською мовою в Росії скоротилася на понад мільйон осіб, у Казані, столиці Татарстану, де живе понад мільйон осіб з майже 4-мільйонного населення республіки залишилося тільки кілька шкіл з татарською мовою навчання, повідомляють татарські активісти.

Олександр Болькін, старійшина народу ерзя, який живе в Україні, в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що за останні 30 років чисельність його народу знизилася приблизно вдвічі: з мільйона до 400-500 тисяч осіб.

У січні 2019 року Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи розкритикував Росію за національну політику. Експерти були стурбовані «зростанням домінування російської мови» при одночасній «відсутності ефективної підтримки мов національних меншин».

Захист прав російськомовного наслення – одна з «офіційних причин» війни, яку Росія розв'язала проти України. Заступник голови МЗС Росії Михайло Галузін наприкінці травня заявив, що серед умов для миру з Україною є ухвалення статусу російської мови як державної.

При цьому на окупованих Росією територіях окупаційна влада виводить українську мову з навчального процесу та вилучає україномовні книжки з бібліотек.

Цього року російська мова вперше почала втрачати популярність у світі. У 2023 рооці вона не увійшла у список 10-ти найпопулярніших мов, які вивчають у всьому світі за допомогою платформи Duolingo.

З моменту заснування платформи в 2015 році, «це перший рік, коли російська мова так драматично втратила свою популярність, незважаючи на те, що нею спілкуються 282 мільйони людей в світі», повідомили в компанії.

Падіння інтересу учнів до вивчення російської мови у компанії безпосередньо пов’язали з російським вторгненням в Україну у 2022 році та подальшим зростанням інтересу до вивчення української мови.

Українські тенісистки відмовляються тиснути руки російським суперницям

Українка Еліна Світоліна під час матчу із росіянкою Анною Блінковою у Парижі, 2 червня 2023 р. REUTERS/Lisi Niesner

Українська тенісистка Еліна Світоліна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Анні Блінковій після перемоги у п’ятницю в Парижі.

За інформацією Reuters, Світоліна пояснила, що зробила це з поваги до чоловіків і жінок, які захищають Україну від вторгнення Росії.

“Що б подумали українські солдати, якби я потиснула руку росіянам?” – цитує Світоліну інформаційна агенція.

Російська спортсменка, як і білоруські тенісистки, допущені до змагань лише в нейтральному статусі - через повномасштабне вторгнення РФ до України.

Напередодні ще одна українська тенісистка, Марта Костюк, вирішила не обмінюватися традиційними післяматчевими вітаннями із суперницями з Росії чи Білорусі та уникала рукостискань.

Як пише агенція Associated Press, Костюк сказала, що перед матчем проти Аріни Соболенко з Білорусі вона не могла спати, переглядаючи онлайн тривожні новини з Києва, де тієї ночі від російських бомбардувань загинула щонайменше одна людина.

«Я намагаюся відкинути свої емоції щоразу, коли виходжу на корт”, - цитує АР спортсменку. Водночас її суперниця з Білорусі поділилася з журналістами, що їй важко виступати проти українок.

“Ви граєте проти українки і ніколи не знаєте, що трапиться. Ніколи не знаєш, як люди — підтримають чи ні?” - сказала Аріна Соболенко агентству.

Соболенко також днями потрапила на сторінки міжнародних ЗМІ через відмову від прес-конференції у зв'язку з питаннями журналістки з України.

“У мене немає коментарів для вас”, - повторювала Соболенко, коли кореспондентка запитувала її про відкриту підтримку спортсменкою авторитарного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Соболенко підписала відповідний відкритий лист у 2020 році, коли на вулицях Мінська тривали жорстокі затримані мирних протестувальників.

Соболенко заявила, що на останній прес-конференції "не почувалася в безпеці", - пише CNN.

Своєю чергою Костюк відкинула припущення, що російським і білоруським спортсменам буде небезпечно повертатися додому у разі відкритого засудження війни.

“Я не знаю, чого бояться інші гравці. Я повертаюся в Україну, де можу померти будь-якої секунди від безпілотників, чи ракет, чи чогось іншого”, – зауважила Костюк.

Раніше Марта Костюк відмовилася потиснути руку і російській суперниці Анатастасії Потаповій на змаганнях Miami Open. Таких випадків у спорті було чимало з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Українець Іван Чупринко відмовився потиснути руку іранцю під час нагородження на чемпіонаті світу з жиму лежачи – на знак протесту проти постачання Іраном дронів для війни Росії проти України. Українська тенісистка Ангеліна Калініна відмовилася потиснути руку своїй російській суперниці Вероніці Кудерметовій в Італії, - інформувало видання CNN.

"Український спорт - це про честь і гідність"

“Український спорт - це про честь і гідність. Про відчуття честі і гідності як найважливіших цінностей”, - сказав президент Спортивного комітету України Ілля Шевляк в ефірі телеканалу “Київ”.

Він також розповів, що Спортивний комітет України торік розпочав проект, присвячений загиблими на війні українським спортсменам – “Янголи спорту”.

Загалом через повномасштабне вторгнення Росії в Україну загинуло понад 250 спортсменів, - інформувало Міністерство молоді та спорту у березні цього року.

Як відомо, цього літа російські і білоруські тенінсти зможуть брати участь у Вімблдонському турнірі. Для участі (забороненої торік) їм поставлено низку умов.

Зокрема, як інформує видання New York Times – дотримуватися нейтралітету під час виступу на турнірі, не висловлювати підтримку повномасштабного вторгнення РФ до України за підтримки Білорусі.

"Він пообіцяв мені, що повернеться". Анна Зайцева пережила блокаду "Азовсталі" і розшукує чоловіка-Азовця. Відео

Анна разом із тримісячним сином понад 60 днів ховалася від обстрілів на “Азовсталі” під час облоги Маріуполя. 30 квітня її та ще 156 цивільних евакуювали з Маріуполя гуманітарним коридором. Чоловік дівчини Кирило Зайцев залишився захищати місто та потрапив у полон.

Міністерка оборони Нідерландів відповіла представнику Китаю про причину війни в Україні

Цуй Тянькай, колишній заступник міністра закордонних справ і колишній посол Китаю в Сполучених Штатах, на форумі під назвою «Модернізація Китаю та світ», який відбувся у The Grand Halls у Шанхаї, 21 квітня 2023 року. ( AP Photo/Ng Han Guan)

Міністерка оборони Нідерландів відкинула заяву Китаю про те, що війна Росії проти України пов’язана з «невдалою архітектурою безпеки» в Європі.

У суботу на головній щорічній оборонній конференції Азії досвідчений китайський дипломат заявив, що Європа «неправильно керувала» власною безпекою, і їй слід брати приклад з Азійсько-Тихоокеанського регіону.

«Я не думаю, що ви ефективно та конструктивно керуєте ситуацією з безпекою», — сказав Цуй Тянькай під час панельної дискусії в рамках Shangri-La Dialogue у Сінгапурі, повідомляє South China Morning Post, англомовне видання, що базується у Гонконгу.

«Нам не потрібне азійське НАТО. Ми не хочемо бачити розширення ролі НАТО в нашому регіоні», – сказав колишній посол Китаю у Вашингтоні.

На панелі з питань управління безпекою в євроатлантичному та азійсько-тихоокеанському регіонах він сидів поруч з міністром оборони України Олексієм Резніковим, але той уникав критики Пекіна. За повідомленням часопису Politico, він сказав лише, що Україні потрібно виграти війну, а не вести переговори.

Натомість на захист НАТО як ключового елементу європейської безпеки виступила його колега з Нідерландів Кайса Оллонгрен. Вона сказала, що слова представника Китаю є «велика-велика неправда».

«Було припущення посла, що Європі не вдалося дуже добре керувати своєю безпекою через війну в Україні. Звичайно, я розумію, що в Україні йде війна, але я вважаю, що це не результат неправильного управління ситуацією з безпекою в Європі. Це результат неповаги до того, як ми хочемо керувати безпекою в Європі», – сказала Оллонгрен.

«Не можна звинувачувати Європу чи європейські країни в незаконному вторгненні Росії в Україну», – сказала Оллонгрен в інтерв’ю виданню Politico через кілька хвилин після свого виступу.

Оллонгрен, чия країна займає все більш критичну позицію щодо Китаю через зв’язки з Росією та технічний прогрес у військовій сфері, додала, що оскільки Цуй більше не є послом, вона чекатиме, поки міністр оборони Китаю Лі Шанфу викладе офіційну позицію у своїй програмній промові в неділю.

Китай намагається зіграти роль посередника у досягненні миру між Росією та Україною, однак Пекін не визнає факту російської агресії і вважає, що однією з причин війни було «розширення НАТО».

Як повідомляв Голос Америки, днями спеціальний посланець Китаю закликав західних партнерів України припинити постачати їй зброю, бо це «розпалює конфлікт».

Більше

XS
SM
MD
LG