Спеціальні потреби

Актуально

Валерій Бебик: Громадське телебачення має бути демократичним опонентом влади

Валерій Бебик: Громадське телебачення має бути демократичним опонентом влади

Наприкінці вересня Гуманітарна рада при президентові затвердила концепцію в Україні громадського мовлення. Документ передбачає створення суспільного телебачення і радіо на базі державних теле-радіокомпаній. В інтерв'ю Голосу Америки керівник робочої групи, яка працювала над документом, доктор політичних наук Валерій Бебик розповів про те, як має виглядати громадське мовлення в Україні.

В Україні вже не один рік точаться дискусії навколо того, як має виглядати громадське мовлення і чи потрібне воно взагалі. Як ви ввжаєте, чи вдалося вашій групі обрати оптимальний варіант?

Бебик: Концепція вийшла непогана. І я кажу це не тому, що ми цим займалися, а тому, що вона дійсно враховує інтереси найбільших соціальних, етнічних і релігійних груп.

Чому вирішили створювати громадське мовлення на базі вже існуючого державного? Чи не боїтеся, що воно забере на себе весь той негатив, який люди пов'язують із Першим національним телеканалом?

Бебик: Державне телебачення і радіомовлення, обласні ТРК мають значну матеріально-технічну базу. Це – величезні кошти. Якби ми почали створювати громадське телебачення з нуля, то таких коштів в бюджеті немає. По-друге, це частоти. Це теж серйозне питання. Для нас це принципово. Якщо залишиться державне телебачення, все одно хтось захоче використати його в своїх політичних цілях. Тому що і губернатори тиснуть, і обласні ради. Ми хочемо мінімізувати цей тиск.

Багато експертів були здивовані вашою заявою, що громадське телебачення передусім має бути освітнім каналом. Чи означає це, що на ньому не буде місця для дискусій на гострі політичні теми?

Бебик: Що стосується освітнього компоненту, то я на ньому просто наполягаю. Журналісти чомусь вважають, що ідея громадського мовлення це лише їхня прерогатива. Вони чомусь думають, що там має бути лише політична інформація. Ми виступаємо за те, щоб громадське мовлення мало потужний освітньо-культурний сегмент. Нам треба виховувати свідомого громадянина – а без знання історії, суспільних дисциплін, соціології, політології цього не можна зробити. Науково технічний прогрес неможливий без розвитку природничих дисциплін – важливо привернути увагу дітей до вивчення фізики і математики. В США, наприклад, громадське мовлення в багатьох речах побудовано на освітніх функціях. Ми хочемо, щоб у нас також проводили уроки найкращі вчителі України, щоб там проволили відкриті лекції найкращі професори і доценти. Я думаю, що від цього виграють усі. Але засади редакційної політики громадського телебачення має формувати наглядова рада, де будуть представники громадськості

Хто і як, на вашу думку, має оплачувати діяльність суспільного ТБ і радіо?

Бебик: Робоча група передбачила перехідний період у два роки від фінансування з бюджету (а його проект подає уряд. А уряду може не сподобатися робота громадського телебачення). Протягом двох років ми плануємо перехід на абоненстську плату за громадське телебачення. Я думаю, це буде запорукою того, що це буде незалежне фінансування з боку громадян, буде незалежне формування команди, яка буде працювати на каналі.

Чи матиме право канал отрмувати доходи від реклами?

Бебик: Що стосується рекламного ринку, то громадське телебачення буде поступово зменшувати кількість реклами і в ідеалі ми бачимо, щоб на цьому каналі була тільки соціальна реклама – пропаганда здорового способу життя, національних культурних цінностей, культ освіти і інтелекту. Тобто на каналі повинна бути соціально розвиваюча реклама, а не медпрепарати чи алкоголь.

Чи ваші ідеї і пропозиції знайшли розуміння у владних коридорах? Адже і в уряді і в парламенті немало людей, яких вважають власниками комерційних телеканалів і радіостанцій. Громадське мовлення буде з ними конкурувати і фактично заважати їхньому бізнесу.

Бебик: Було б наївним думати, що і в уряді і в середовищі великого бізнесу усі із захватом поставилися до цієї концепції. На рівні її підготовки, намагалися протиснути якісь ідеї, які б знівелювали суть громадського мовлення. Ясно, що наближені до влади чиновники хотіли б цією «кнопкою» керувати.

Представники громадських організацій і опозиція побоюються, що влада все ж не втримається від спокуси мати контроль над громадським мовником. Які гарантії незалежності його редакційної політики?

Бебик: В концепції виписана схема контролю громадськістю за діяльністю і керівництвом громадського теле- і радіомовлення. Наглядова рада буде формуватися із 22 осіб і лише семеро осіб буде від влади – одна людина від президента, одна від Кабміну, п'ять людей від кожної фракції в парламенті. Решта – це представники громадських, освітніх, культурних, правозахисних, релігійних, спортивних, ветеранських організацій. Тобто контрольний пакет буде у громадськості. Ця громадська рада буде затверджувати правління національної громадської телерадіокомпанії. Не буде такої кон'юнктури як зараз, коли змінився уряд і він своєю постановою призначає свого голову радіо, свого голову телебачення. Ми повинні розуміти, що уряди змінюються часто, парламенти змінюються, президенти, а громадське телебачення повинно виконувати свою функцію справжньої четвертої влади. Громадське телебачення повинно бути демократичним опонентом влади. І через канали мас-медіа, радіо і телебачення громадськість повинна мати можливість висловлювати свою думку про діяльність влади і про розвиток суспільства.

Громадська рада розробила концепцію громадського ТБ і радіо. Але закон, за яким вони будуть працювати, має ухвалити парламент. Чи не побоюєтесь ви, що депутати Верховної Ради можуть змінити ідею до невпізнаваності?

Бебик: Безумовно завджи знайдуться люди, які захочуть знівелювати цю ідею і перетворити її на фікцію. Зараз є політична воля створити громадське мовлення у президента, у нього є можливість впливати на більшість у парламенті. Президент перед камерами заявив, що він зацікавлений у створенні громадського телерадіомовлення і він обов'язково підпише цей закон. Я думаю, якщо Верховна Рада спотворить ідею, то президент не підпише такий закон. Ми говорили про те, що Громадська рада проведе експертизу закону, який ухвалить парламент. І ми зможемо вплинути на ситуацію. Крайній варіант – це вето (президента). Але я думаю, що до цього не дійде. Звичайно, якісь шліфовки будуть – це право народних депутатів. Може вони якісь цікаві пропозиції внесуть – ми будемо це тільки вітати. Ми ж просто допомагаємо парламенту і президенту. Головне, щоб цей закон був працюючий.

За вашими розрахунками, коли громадське мовлення може запрацювати?

Бебик: До 1 грудня ми маємо подати проект закону і президент має внести його до парламенту. Він буде внесений як невідкладний законопроект і буде розглядатися в першу чергу. На другий день після того як Рада ухвалить закон і президент його підпише почнеться реформування Національної і обласних телерадіокомпаній в єдину структуру громадського мовлення. Це буде зроблено дуже швидко. Президент аболютно чітко і однозначно сказав, що не буде затримувати підписання закону.

Всі новини дня

Обмеження ціни й імпорту в ЄС - загострення нафтової війни Заходу з Росією

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що повна заборона на морський імпорт російської нафти до ЄС набирає чинності 5 грудня разом з узгодженим з іншими західними партнерами рішенням про обмеження світових цін на нафту з Росії.

У понеділок 5 грудня набрала чинності домовленість країн Групи 7 (G7), ЄС та Австралії про встановлення верхньої межі на ціну російської нафти, що транспортується морськими шляхами.

Цього ж дня набирає чинності заборона Європейського Союзу на імпорт російської нафти за винятком тієї, що постачається трубопроводами.

Західні країни вважають, що санкції, зокрема обмеження ціни російської нафти на рівні $60 за барель «не дадуть Росії заробляти на своїй агресивній війні проти України».

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн раніше висловила сподівання, що встановлення цінової межі «значно зменшить доходи Росії», а також «допоможе нам стабілізувати світові ціни на енергію з користю для економік, що розвиваються».

Але дієвість нафтових санкцій щодо Росії залишається непевною зокрема через позицію групи країн експортерів нафти ОПЕК, які заявили, що намагатимуться тримати міжнародні ціни на нафту високими і для цього зменшуватимуть обсяги видобування.

Росія, яка є другим найбільшим експортером нафти у світі, заявила, що не визнаватиме обмежень і також готова зменшити продаж, щоб тримати ціни на вищому рівні.

Напередодні початку дії цінових обмежень ціна нафти марки URL-E трималася на рівні приблизно $67, в той час як нафта марки Brent - приблизно $86.

Західні країни сподіваються, що санкції будуть впроваджуватися, оскільки значна частина міжнародного морського транспортування нафти забезпечується компаніями, банками і страховими фірмами на Заході.

Тим часом Китай заявив, що буде продовжувати енергетичну співпрацю з Росією.

Іншим великим покупцем російської нафти стала Індія.

ЄС і G7 кожних два місяці переглядатимуть верхню межу на ціну російської нафти і наступний такий перегляд запланований на середину січня.

Дивіться також:

США не бачать зацікавленості Росії в змістовній дипломатії - Блінкен

державний секретар Ентоні Блінкен

США не спостерігають інтересу Росії до змістовної дипломатії, щоб закінчити війну в Україні, сказав в програмі "Обличчям до нації" на каналі CBS державний секретар Ентоні Блінкен.

«Дипломатія завжди має вартість, якщо задіяні сторони, і в цьому випадку Росія, дійсно зацікавлені у змістовній дипломатії. І те, що ми бачили, принаймні нещодавно, є рівно протилежним», - сказав головний американський дипломат.

Він зазначив, що, у той час, як президент Зеленський звернувся до країн G-20, провідних економік світу, і висунув пропозицію щодо того, як рухатися вперед до миру, «Володимир Путін подвоїв і потроїв усе, що робив, а тепер намагається зробити зиму зброєю".

«Він не зміг перемогти на полі бою, тому він направляє свій гнів і вогонь на українських цивільних, нападаючи на енергетичну інфраструктуру, намагаючись вимкнути світло, вимкнути опалення, вимкнути електрику», - заявив Блінкен.

Поки Путін не продемонструє, що він дійсно зацікавлений у змістовній дипломатії, навряд чи щось вийде, додав він.

В неділю ж в іншому інтерв’ю, у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

Президент США Джо Байден заявив, що міг би вести переговори з Путіним у разі, якби той показав готовність завершити війну. Одним із критеріїв такої готовності могло би бути виведення російських військ з України. Речник Кремля Дмитро Пєсков 2 грудня заявив, що для Москви це неприйнятно.

В матеріалі використані джерела CBS та CNN

Путін "значно переоцінив" можливості своєї армії, а Китаю варто зробити висновки з війни Росії в Україні - посадовець Пентагону

China Russia Energy Ties

Президент Росії Володимир Путін "очевидно сильно переоцінив" можливості своєї армії. Про це секретар з питань Повітряних сил США Френк Кендалл заявив під час Форуму Рейгана з національної безпеки.

Він також заявив, що Китаю варто винести уроки з російської війни в Україні, що акт агресії може бути зустріти у відповідь потужні санкції, а військо може виявитись не таким сильним, як здається.

"По-перше, економічні наслідки агресивних дій можуть бути набагато серйознішими, ніж ви хотіли б", - сказав Кендалл. Другий урок, за його словами, полягає у тому, що "військові можуть бути не зовсім точними, коли говорять вам, наскільки вони хороші… [і третє], що коротка війна, яку ви очікуєте, може виявитись не тією, яку ви отримаєте".

Як пише Breaking Defense, від початку війни Росії в Україні 24 лютого існувало чимало побоювань, що Китай використає можливість для вторгнення на Тайвань. Раніше цього тижня Пентагон оприлюднив звіт про військову потужність Китаю, в якому сказано, що немає негайних ознак того, що Пекін готується розпочати вторгнення найближчим часом, але Китай посилив військову активність навколо острова.

Тим часом, на форумі міністр оборони США Ллойд Остін звинуватив Росію у "навмисній жорстокості" у війні проти України, заявивши, що Москва навмисно цілить у цивільних жителів: "Від російських нападів гинуть діти, руйнуються школи і лікарні", – сказав Остін. Водночас, він наголосив, що Пентагон стурбований можливою ескалацією конфлікту у війну США з Росією, пише Радіо Свобода: "Ми не будемо втягнуті у війну Путіна".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Форуму Рейгана з нацбезпеки директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс заявила, що розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру.

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Більше

XS
SM
MD
LG