Спеціальні потреби

Україна не знижуватиме рівень стосунків із НАТО


Україна не знижуватиме рівень стосунків із НАТО

Керівництво України і Північноатлантичного Альянсу обіцяють підтримувати рівень співпраці на нинішньому рівні. Заяви про це сторони зробили під час засідання спільної робочої групи з оборонної реформи Україна-НАТО в Києві. Про намір не відмовлятися від виконання запланованих заходів заявив заступник міністра закордонних справ Костянтин Єлісєєв:

«Україна не має намірів знижувати рівень відносин з НАТО. Ми зацікавлені в підтримці політичного діалогу з НАТО. Україна й надалі виконуватиме раніше взяті на себе зобов'язання у відносинах з Альянсом. Ми маємо намір продовжувати всебічні внутрішні реформи, і цінуємо допомогу НАТО в цьому напрямку», - сказав урядовець.

МЗС запевняє, що відносини України з Альянсом розвиватимуться зокрема й на принципах, окреслених в раніше підписаних документах, а саме Хартії про особливе партнерство.

Багато огрядачів побоювалися, що нова українська влада почне обмежувати співпрацю з НАТО. Проте, політичне керівництво країни поки що не згорнуло жодного зі спільних проектів з Альянсом, хоча й заявило, що членство в блоці тепер не є серед завдань країни. Українські посадовці підтверджують намір залучити військові підрозділи до Сил швидкого реагування НАТО. Київ і далі розраховує на співробітництво з НАТО у сфері стратегічних авіаперевезень та проводитиме спільні військові навчання, зокрема й на території України. Посадовці запевняють, що розраховують на кооперацію з Брюсселем у протидії терористичним загрозам та кіберзлочинності.

Перший заступник секретаря Ради національної безпеки й оборони Степан Гавриш наголошує, що українська влада хоче, щоб співробітництво з Альянсом не несло загроз для стосунків з іншими країнами.

«Як і Росія, Україна буде робити все для того, щоб наше співробітництво з НАТО носило абсолютно відкритий, неконфліктний характер, що не створює проблем для третіх країн», - сказав він.

Гавриш нагадує, що нове політичне керівництво країни заявило про намір зберегти позаблоковий статус, а тому не порушуватиме питання про членство в Альянсі.

В НАТО з повагою ставляться до права України самостійно вирішувати, чи приєднуватися до Блоку, і обіцяють продовжувати співпрацю незалежно від цього. Хоча заступник Генесека НАТО з питань оборонної політики і планування Іржі Шедіві під час візиту до Києва і назвав унікальною ситуацію коли країна виконує річну програму підготовки до вступу в НАТО і одночасно заявляє про відсутність плану стати членом Альянсу. В Брюсселі також із розумінням поставилися до пропозицій Києва переглянути договірну базу, яка регулює стосунки сторін.

У Партії регіонів називають зміни в зовнішній політиці країни поверненням до багатовекторної політики. Мовляв, саме вона найбільше відповідає національним інтересам країни і дозволить відновити зіпсовані раніше стосунки з Росією. Заступник керівника парламентського комітету з закордонних справ «регіонал» Леонід Кожара наголошує, що вона відрізнятиметься від підходів попередників:

«Сьогодні ми спостерігаємо реконструкцію фундамента стосунків України з Російською Федерацією. Для України перезавантаження відносин з РФ є частиною більш глобальних змін. Нині ми бачимо, що наша зовнішня політика набула ознак багатовекторності, але не в розумінні президента Леоніда Кучми. Тоді зв'язки будувалися переважно на особистих стосунках з лідерами європейських країн і РФ. Сьогодні ж багатовекторність базується на прагматичних принципах» - заявив депутат.

XS
SM
MD
LG