Спеціальні потреби

Україна продовжує активну співпрацю з НАТО і не збирається в ОДКБ


До України незабаром приїде Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, про це офіційно повідомив речник МЗС України Олександр Дикусаров. Цей візит буде на запрошення української влади, зараз уточнюється дата візиту.

В МЗС кажуть про продовження стратегічної співпраці з НАТО. І це попри те, що в ході виборів команда Віктора Януковича постійно використовувала антинатовську риторику, а нещодавно президент підписав закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики, в якому затверджено позаблоковий статус України, що означає відмову від курсу на вступ до НАТО.

Після визначення власного позаблокового статусу Україна хоче налагодити контакти в НАТО вже як позаблокова держава – каже новопризначений глава місії України при НАТО Ігор Долгов.

"Немає підстав очікувати, що НАТО буде переглядати статус відносин з Україною. Більше того, є підстави говорити про те, що Україна буде фігурувати і в новій стратегічній концепції НАТО. І, безумовно, Україна залишається важливим партнером для альянсу", - сказав він.

В першу чергу йдеться про практичні результати від співпраці: «На це орієнтував президент Віктор Янукович і мене, і Міністерство закордонних справ – на практичну віддачу, як у відносинах з ЄС, так і у відносинах з НАТО. Ця практична віддача є і вона, будемо сподіватися, буде збільшуватися " – заявив Долгов.

Цікаво, що попри відмов від планів вступити до Альянсу, Україна виконуватиме відповідну Річну програму співпраці з НАТО, а в жовтні до Києва прибуде оціночна місія НАТО, аби оцінити результати реалізації програми.

Нагадаємо, що програма передбачає низку реформ як в сфері демократії, так і у військовій сфері.

За словами Ігора Долгова, Україна фігуруватиме в новій стратегічній програмі НАТО, яка зараз розробляється, як партнер із визначеним позаблоковим статусом.

Позаблоковість означає і неможливість вступу до іншої оборонної організації, ініціатором якої була Росія – це Організація Договору колективної безпеки. Окрім РФ туди входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Вірменія, Таджикистан та Узбекистан.

"Для президента та уряду питання щодо вступу в ОДКБ не стоїть", - сказав Олександр Дикусаров.

Дикусаров підкреслив, що, відповідно до закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики, Україна має позаблоковий статус, тому МЗС дотримуватиметься принципу позаблоковості нашої держави.

"Це означає неучасть України у військово-політичних організаціях, і ми будемо дотримуватися законодавства України", - сказав Дикусаров.

Раніше екс-міністр оборони, народний депутат від Партії регіонів Олександр Кузьмук заявив, що Україні необхідно на політичному рівні зафіксувати співпрацю з ОДКБ та увійти до єдиної системи протиповітряної оборони цього блоку.

XS
SM
MD
LG