Спеціальні потреби

Житомирських правозахисників тримали 3 доби під вартою в повній ізоляції


Житомирських правозахисників тримали 3 доби під вартою в повній ізоляції

Шістьох осіб, включаючи активістів Amnesty International в Україні, утримували під вартою в повній ізоляції протягом трьох днів. За повідомленням Amnesty International, двох із них піддавали побиттю, а затримання всіх відбувалося за дуже поганих умов без ордеру на обшук, доступу адвоката, чи будь-якої можливості зв’язку із зовнішнім світом.

Представниця Amnesty International в Лондоні Гезер МакГіл в інтерв’ю Голосу Америки зазначила, що таких випадків в Україні стає все більше:

«У нас доволі багато порушень щодо правозахисників в Україні. Це був один із останніх. Ми були дуже занепокоєні тим, що їх тримали 3 дні без зв’язку із зовнішнім світом. Це свідчить про те, що могло мати місце й погане поводження, і тортури», – каже Гезер.

Серед затриманих був білоруський опозиціонер Ігор Коктиш, який зараз представляє Міжнародну Амністію в Житомирі. Ігор утримувався під вартою в Україні більш ніж 3,5 роки внаслідок запиту на екстрадицію з боку сторони Білорусі через звинувачення у вбивстві. Взимку 2010 його звільнили згідно із рішенням Європейського суду з прав людини.

На думку Ігоря, арешт міг бути спровокованим білоруським агентом, який знаходиться в Україні. Проте доказів в Ігоря щодо цього припущення не має.

«Очевидно, це була спланована провокація, яка намагалась нас дискредитувати як правозахисників, також це зачепило і Міжнародну Амністію. Спочатку я подумав, що це бандитський напад, що це діють білоруси», – розповів Ігор Коктиш Голосу Америки.

Працівники житомирської міліції причиною затримання називають знайдені наркотики в квартирі, де перебували активісти. Проте Ігор Коктиш вважає, що ці дані було сфальсифіковано. До того ж затримані не підписували жодних довідок про невиїзд, їм не висували звинувачень.

«Ми відмовились від свідчень, так як тут очевидне їх перекручування, брехня та провокаційні дії з боку міліції. На нашу адресу була маса погроз, і ми не знаємо, чим все це закінчиться насправді», – зазначає Ігор Коктиш.

Представниця Amnesty International в Лондоні Гезер МакГіл висловила занепокоєність становищем правозахисників та активістів в Україні. Прикладом перешкоджання діяльності Гезер називає історію із вінницьким активістом Андрієм Бондаренком. «Суд потребував зробити для нього психіатричну експертизу. На питання – в чому висловлюються його психіатричні проблеми – була відповідь, що він писав дуже багато скарг на захист робітників Вінниці. Всього було 80 таких скарг. І через це хочуть зробити експертизу для нього. Схоже на те, що просто хочуть припинити його діяльність», – каже Гезер МакГіл.

XS
SM
MD
LG