Спеціальні потреби

Актуально

Газпром і Нафтогаз зробили перший крок до злиття?

Газпром і Нафтогаз зробили перший крок до злиття?

Російський Газпром і український Нафтогаз домовились про створення спільного підприємства, яке постане на початку 2011 року.

Про це повідомив у вівторок голова Газпрому Олексій Міллер по завершенні переговорів у Москві з міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойком.

Новостворене СП добуватиме вугільний газ на території України. Як підкреслив Міллер, СП сформують на паритетних засадах. За його словами, внеском російської сторони стануть газовидобувні родовища, а української – газотранспортні потужності.

При цьому очільник російського газового монополіста запевнив, що проект взаємовигідний.

«Це абсолютно взаємовигідний проект, який потрібен не лише Росії та Україні, не лише Газпрому і НАК Нафтогаз України, але й нашим європейським партнерам», – заявив Олексій Міллер.

Українська сторона також задоволена тим, що Газпром добуватиме метан в Україні. Як сказав, коментуючи досягнуту домовленість міністр Бойко, видобуток метану з вугільних пластів сприятиме безпеці українських шахт, а державу забезпечить додатковими енергетичними ресурсами.

А тим часом в Україні новину про підписаний меморандум щодо створення СП між Газпромом і Нафтогазом багато хто сприйняв з тривогою. Як кажуть експерти, згода Києва допустити Москву до контролю над своєю газотранспортною системою зрештою призведе до повної втрати Україною суверенітету у газовому секторі. Директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар в інтерв’ю Голосу Америки відкинув тезу про «взаємовигідність проекту»:

«Немає тут нічого вигідного. Якщо навіть виходити з букви підписаного документа – що спільне підприємство зорієнтоване на видобуток метано-вугільних пластів – то слід відзначити, що Газпром у цій галузі не вирізняється якимись досягненнями. Адже за логікою, подібного роду СП мали б створюватися з тими компаніями, які є лідерами. А Газпром до їх числа не належить. Це перше.

І друге. Оскільки мова йде про створення СП і формально це озвучують, як підприємство для видобутку метано-вугільних пластів, то висока вірогідність того, що це всього лише відволікаюча акція. А насправді, знову ж таки, обговорюють варіанти, як передати українську газотранспортну систему під опіку Газпрому. Не випадково, що Росія пропонувала Астраханське газове родовище, як одне з можливих, до складу СП. Але про що б не говорилось, мова все одно іде про українську ГТС. І в цьому контексті позиція української сторони виглядає просто як капітулянтська. Ведуть певний переговорний процес, але його ведуть лише для проформи. Рішення практично прийняті, – звідси така динаміка і натиск з російського боку. Тому підписання цього меморандуму є проміжним етапом, а кінцева мета вже визначена раніше», – вважає Гончар.

Влада вирішила «здати» ГТС, – переконаний експерт. На його думку, висловлена раніше незгода українського керівництва на злиття Нафтогазу з Газпромом нічого не означала:

«Це була гра на публіку, театральна постановка, де розписані ролі і темп перебігу процесу. Бо якби українська сторона відразу погодилась на пропозицію, яку озвучив у квітні російський прем’єр, щодо злиття Нафтогазу і Газпрому, то це виглядало б як повна і одномоментна здача позицій. Тому вірогідно, що завдання розбили на кілька етапів: причому імітувалася певна незгода і принциповість. А тепер ми бачимо, що гра добігає фіналу.

Звичайно, ситуація не є простою. І безперечно, що частина правлячого олігархату розуміє: якщо Газпром отримає контроль над українською ГТС, то невдовзі він отримає контроль над внутрішнім ринком газу в Україні. Україна повністю втратить суверенітет у газовому секторі. І український Нафтогаз перетвориться на технічний підрозділ Газпрому. Зрештою, НАК Нафтогаз Україна формально може зберегти своє існування, але центр прийняття рішень буде аж ніяк не в Києві на вулиці Хмельницького.

І для мене очевидно, що нинішня владна команда виторговувала для себе якісь позиції, виходячи виключно з пріоритетів власного бізнесу – не більше.

Тому що в принципі подібна ідея, подібна пропозиція російської сторони, байдуже, в якій формі вона була висловлена – чи прямо, як її сформулював російський прем’єр, про злиття Нафтогазу і Газпрому; чи в непрямій формі, про утворення спільного підприємства або міжнародного консорціуму, – подібна пропозиція мала бути відкинута негайно. Просто не обговорюватись. Натомість мали б вести переговори у тристоронньому форматі. І якщо вже комусь так хочеться створити над українською трубою якусь міжнародну «парасолькову» структуру, то це мав би бути тристоронній формат за участю не тільки і виключно російської сторони, а також інших партнерів з числа європейських компаній. Натомість у нинішній ситуації, коли українська влада загнала себе, по суті, в глухий кут, навряд чи хтось із серйозних європейських компаній захоче мати справу з такою владою, такою енергетичною командою з українського боку. Адже вони бачать, що всі питання краще вирішувати з російським партнером, аніж з недолугими українцями», – каже директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар.

Всі новини дня

Байден: “Підтримка американським народом України не похитнеться. Відео

Байден: “Підтримка американським народом України не похитнеться. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

“Підтримка американським народом України не похитнеться. Ми завжди будемо підтримувати демократії. Завжди”, - сказав президент США Джо Байден під час виступу перед випускниками Академії військово-повітряних сил США.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG