Спеціальні потреби

ЄС сподівається, що Росія і Україна скоро досягнуть угоди щодо газу


Ґюнтер Еттінґер

ПАРИЖ – На переговорах в Брюсселі Росія і Україна не досягли тимчасової угоди про постачання газу.

Сторони вимагають один від одного гарантій, що стосуються оплати та ціни. Тим не менш, переговорники Євросоюзу сподіваються, що угода буде досягнута на наступному тижні.

Незважаючи на багатогодинні переговори у вівторок угоду про врегулювання розбіжностей між Росією і Україною, що стосуються цін на газ, так і не укладено, але принаймні було розроблено її проект.

Єврокомісар з питань енергетики Ґюнтер Еттінґер в розмові з журналістами висловив надію на досягнення тимчасової угоди в Брюсселі наступного тижня.

«Ми досягли серйозного прогресу і, завдяки добрій волі всіх партнерів, сподіваємося досягти угоди з тимчасового пакету для України, - сказав Еттінґер. - Нам потрібно рішення, яке забезпечило б безпеку Європейського Союзу, Західних Балкан і, звичайно ж, України».

Раніше цього року російський «Газпром» припинив поставки газу в Україну, посилаючись на суперечки про ціни і борги за поставлене паливо. Все це відбувалося на тлі повстання проросійських сепаратистів на сході країни. Зіткнення привели до погіршення відносин між Росією і Європою до небаченого за багато років рівня. При цьому Москва заперечує свою причетність до повстання.

Приблизно третина газу, який Європа отримує від Росії, проходить через Україну, і ЄС побоюється, що розбіжності, що зберігаються можуть призвести до припинення поставок в зимовий період.

Минулого тижня в Мілані президенти України і Росії опрацювали базові положення угоди, але їх міністри енергетики загрузли в узгодженні деталей на переговорах у вівторок.

Російський міністр Олександр Новак заявив, що Україна і ЄС не надали гарантії оплати рахунків за листопадові і грудневі поставки, а також вже існуючих боргів.

За словами Новака, Україна повинна погасити заборгованість в обсязі як мінімум 1,45 мільярда доларів, а також внести передоплату за листопад. Тільки після цього поставки відновляться.

Україна звернулася до ЄС з проханням про надання додаткового кредиту в 2,5 мільярда доларів, понад пакету в 14 мільярдів доларів, які цей блок вже погодив. Це має допомогти Києву виконати вимоги «Газпрому» і виплатити всі борги на суму більше 3 мільярдів доларів до кінця року.

XS
SM
MD
LG