Спеціальні потреби

Актуально

Утопія чи московське замовлення? Експерти коментують військову ініціативу Януковича

Віктор Янукович переглядатиме військові загрози Україні. Про це президент заявив у четвер під час урочистостей із нагоди 18-ї річниці створення СБУ. До можливих загроз національній безпеці глава держави відніс, зокрема, гіпотетичний вступ України до НАТО. Він гадає, що це лише посилило б напруженість у регіоні.

Віктор Янукович візьметься за перегляд військових загроз Україні. Про це президент заявив у четвер під час урочистих заходів з нагоди 18-ї річниці створення СБУ. До можливих загроз національній безпеці глава держави відніс, зокрема, гіпотетичний вступ України до НАТО. На думку Януковича, таке рішення лише посилило б напруженість у регіоні.

«Сьогодні Україна не повинна робити вибір на користь однієї із систем колективної безпеки, що існують на континенті. Будь-яке рішення лише посилить загрози нашій національній безпеці та призведе до зростання напруженості у міжнародних відносинах», - сказав президент.

Як він пояснив, нова військова доктрина передбачатиме позаблоковий статус України. Янукович пообіцяв, що єдиним підходом України до всіх без винятку систем колективної безпеки буде, як він висловився, «максимально тісна співпраця без інтеграції».

А тим часом експерти, коментуючи нову ініціативу президента, погоджуються з ним в одному: переглядати військову доктрину України справді необхідно. Адже від часів І і ІІ доктрин - прийнятих, відповідно, у 1993 і 2004 роках - світ навколо змінився. Водночас аналітики висловлюють стурбованість змістом планованого перегляду.

Як нагадує автор першої військової доктрини, президент Атлантичної ради України, генерал-майор Вадим Гречанінов, основною відмінністю доктрини-1993 було те, що Україна тоді ще була ядерною державою. Наступна військова доктрина-2004 проголосила, що Україна йде в НАТО. Змістом же нової доктрини від Януковича, як припускає експерт, буде обґрунтування позаблоковості.

Однак забезпечити для України позаблоковий статус – нереально, наголосив Гречанінов в інтерв’ю «Голосу Америки»:

«Оголосити позаблоковість можна. Але як добитися цього? Фахівці у команді Януковича мали б підказати йому, що це неможливо».

Річ у тому, що позаблоковість для держави, яка не має кордонів, не має достатньої армії для оборони, не має засобів для удару у відповідь чи на попередження, не має ядерної зброї і її ніхто не боїться, яка має на своїй території оперативні війська іншої країни, котра тягне Україну у свій бік – явно тягне, - яка ж це позаблоковість? Тобто забезпечити в таких умовах позаблоковий статус, за всього щирого бажання, просто нереально.

Я згоден, що військову доктрину треба міняти, бо часи змінились і змінилися загрози безпеці України. Серед новітніх загроз – міжнародний тероризм, наркотрафік, техногенні катастрофи. І, очевидно, те, що Росія не хоче йти з Севастополя, позбавляючи нашу державу можливості мати позаблоковий статус, – це теж загроза. І та провокація, яка була у російсько-українських стосунках щодо Тузли, - теж загроза. Які можуть виникнути загрози для безпеки України, ми наочно побачили також під час російсько-грузинської війни у серпні 2008 року.

Тому безперечно: військову доктрину треба переглядати. Питання в тому – як. І коли президент Янукович бажає, щоб новою доктриною обгрунтували позаблоковий статус, то я цього не розумію. Я не бачу, в який спосіб Україна може сьогодні бути позаблоковою. Ми не будемо позаблокові, хай навіть десять разів проголосимо це на папері. Ми будемо знов такі ж, як були усі останні 19 років. Нас роздиратимуть направо і наліво, доки ми зрештою зробимо свій остаточний вибір і скажемо: ми вибрали, крапка. Ми йдемо у цей або в цей бік», - підкреслив військовий фахівець.

У той час як Вадим Гречанінов критикує ідею позаблоковості як утопічну, інший експерт, Володимир Горбач з Інституту євроатлантичного співробітництва, висловлюється ще різкіше. Новою доктриною «позаблоковості» президент Янукович виконує московське політичне замовлення, -- заявив політолог:

«Насправді це очікувана ініціатива президента Януковича. І розглядати її треба не саму по собі, а у контексті його фактичної відмови від проведення політики євроінтеграції. Адже «співпраця без інтеграції» не передбачає членства в НАТО. Все це стосується й військової доктрини, оскільки в нині чинній військовій доктрині від 2004 року йдеться про інтеграцію України у Євроатлантичний альянс як мету, основу політики і головний спосіб гарантувати нашу безпеку.

Президентську ініціативу переглянути доктрину я розцінюю як політичне замовлення – причому зовнішнє московське замовлення. Адже не так давно Російська Федерація змінила власну військову доктрину, і в ній росіяни визначили як загрозу для себе розширення НАТО на Схід. І сьогодні російська та українська військові доктрини в питанні розширення НАТО фактично конфліктують між собою. Росіяни розгляють Альянс як військову загрозу для себе, а українці - навпаки, як спосіб гарантувати свою безпеку.

Тому ставиться мета підпорядкувати українську оборонну доктрину - російській оборонній доктрині. Підпорядкувати українські національні інтереси - російським національним інтересам. Підпорядкувати українську зовнішню політику - російській зовнішній політиці. Фактично, мова йде про встановлення протекторату над Україною. Але оскільки протекторат як статус сучасним міжнародним правом не визнається і не передбачається, то знайдено такий ерзац, як позаблоковість. Навіть не нейтралітет, а саме позаблоковість. Визначення цього терміна ніде не існує, і на ділі це означатиме відсутність будь-яких реформ у безпековій оборонній галузі, постійну оглядку на Москву, на її позицію, на її вказівки, у тому числі кадрові: міністра оборони, міністра закордонних справ і навіть міністра освіти.

З іншого боку, українську військову доктрину, звичайно, потрібно модернізувати з огляду на нові загрози. Та ж російська набагато модерніша, ніж наша доктрина 2004 року. Проте небезпека перегляду військової доктрини полягає саме в тому, що звідти будуть вичищені, викинуті всі згадки про Північноатлантичний альянс. І коли Янукович говорить в СБУ, що Україна не повинна робити вибір на користь однієї з існуючих систем колективної безпеки, бо це, мовляв, лише посилить загрози, - то він, навпаки, цією політикою якраз і веде до того, що Україна стає відкритою для будь-яких загроз. Вона не може себе убезпечити самостійно і водночас добровільно обмежує себе в залученні зовнішніх ресурсів для гарантування національної безпеки і оборони. Це політика, як кажуть росіяни, «на авось». А раптом нас ніхто не буде чіпати. Але слабкого завжди зачіпають. І за рахунок слабкого завжди живуть сильні геополітичні гравці. А найбільшим нашим сусідом, сильним світовим гравцем, є якраз Російська Федерація», - сказав Володимир Горбач «Голосу Америки».

Всі новини дня

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Двоє українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, врятовані - посол України

Наслідки землетрусу в Туреччині, Хатай. 7 лютого, 2023. REUTERS/Umit Bektas

Двох громадян України, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай унаслідок землетрусу, було врятовано з-під руїн будинку. Про це на сторінці у Фейсбук повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар.

В інтерв'ю Українській службі Голосу Америки посол заявив, що також у посольства є інформація про 4 поранених українців, у них легкі травми та вони не потребують медичної допомоги. “Нам вдалося встановити контакт із 38 громадянами, яких розшукували родичі, зараз ще продовжується пошук контактів із 19 українцями, які, за наявною інформацією, перебували в зоні цього стихійного лиха”, - повідомив посол.

Василь Боднар розповів, що команда рятувальників з України уже у вівторок має прибути до Туреччини, також Київ надає Анкарі гуманітарну допомогу: “Вилетіли два літаки, один із них - медичний. Загалом 87 спеціалістів, рятувальників високого класу, які мають досвід проведення рятувальних робіт саме в міських умовах, частина з них вилетіла вже цими літаками. Виліт відбувся, і сьогодні літаки будуть у Туреччині. А також рухається автоколона спеціальної техніки, яка вже перейшла через кордон України… Наші експерти прибувають на своїй техніці й будуть займатися розбором завалів і допомогою постраждалим саме там на місці”.

За словами посла, термінова допомога рятувальників є критично важливою, адже наразі є шанс дістати живими людей з-під завалів. Василь Боднар розповів, що наразі в зонах лиха також є велика потреба у продуктах харчування, теплому одязі, адже більшість людей залишаються на постраждалих територіях. “Я поки не бачив хвилі евакуації, евакуюють переважно поранених та тих, хто потребує спеціальної допомоги, чи дітей, які лишилися без батьків, тому що більшість родин сподіваються, що знайдуть своїх рідних, і розташовуються там. Військо розкидає палаткове містечко, формують тимчасове житло”, - заявив Боднар.

Працівники посольства України, яке розташоване в Анкарі, теж відчули наслідки землетрусу: “Під час найбільшого піку поштовхів ми відчували певний рух посуду, але жодних евакуацій ніхто не проводить, цей регіон не є під загрозою.”

За словами посла, наразі до допомоги Туреччині вже долучилися близько 70 країн.

Кількість загиблих внаслідок землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 7200 тисяч. Відомо про принаймні 5200 загиблих у Туреччині та 1800 - у Сирії. Понад 8 тисяч людей вдалось врятувати з-під завалів у Туреччині. Пошукові роботи тривають, й кількість знайдених загиблих постійно зростає.

Історія українки Ірини Монастирної, яка зникла в Нью-Йорку майже 18 років тому. Відео

У США щороку зникає безвісти понад півмільйона людей, - це дані спеціалізованого порталу NamUS. На сьогодні невідомими лишаються місцезнаходження і доля майже 20 000 мешканців США. Серед них - українка Ірина Монастирна, яка зникла в Нью-Йорку майже 18 років тому.

Землетрус Туреччині та Сирії забрав понад 7200 життів і кількість загиблих постійно зростає

Допомогу в 10 турецьких провінціях, які найбільше постраждали від землетрусу, надають понад 2600 медичних і рятувальних служб із 45 країн світу, повідомляє влада Туреччини. REUTERS/Umit Bektas 

Кількість загиблих внаслідок землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 7200 тисяч. Відомо про принаймні 5200 загиблих у Туреччині та 1800 - у Сирії. Понад 8 тисяч людей вдалось врятувати з-під завалів. Пошукові роботи тривають, й кількість знайдених загиблих постійно зростає.

Нові підземні поштовхи ще можливі

Епіцентр землетрусу магнітудою 7,8 бала знаходився у місті Газіантеп, неподалік кордону із Сирією. Підземні поштовхи були відчутні також у Лівані та Ізраїлі. Пізніше сталося ще принаймні 125 підземних поштовхів силою 4,0 бали або вище.

Як повідомляють американські фахівці, частота та магнітуда підземних поштовхів зменшуються в міру віддалення часу від початкового землетрусу. Проте можливі нові сильні підземні поштовхи до 5 балів ще можливі, і це створює ризик додаткових пошкоджень будівель, загрозу для рятувальників та місцевого населення.

2600 рятувальних служб із 45 країн світу

Влада Туреччини повідомила, що допомогу в 10 турецьких провінціях, які найбільше постраждали від землетрусу, надають понад 2600 медичних і рятувальних служб із 45 країн станом на вівторок.

"Наші 53 317 автомобілів, аварійно-рятувальний персонал і допоміжний персонал працюють у зруйнованій зоні, додаткові команди прибувають з інших регіонів Туреччини та з-за кордону. Це число зростає з кожною годиною", - заявив президент Реджеп Тайїп Ердоган у своїй промові.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у понеділок, що США підтримують гуманітарні організації, які вже знаходяться в Сирії й реагують на кризу. Він також повідомив, що американська допомога - вже в дорозі до Туреччини.

Співчуття Туреччині висловив у понеділок президент США Джо Байден: "Я глибоко засмучений загибеллю людей і руйнуваннями, спричиненими землетрусом у Туреччині та Сирії. Я доручив своїй команді продовжувати уважно стежити за ситуацією у координації з Туреччиною та надавати всю необхідну допомогу", - мовиться в заяві президента США.

Україна оголосила про намір відправити в Туреччину пошуково-рятувальний загін із 87 людей двома літаками (Ан-32 та Ан-26) та автомобільним транспортом. Про це йдеться в указі Кабінету міністрів України.

Президент Володимир Зеленський під час розмови із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом висловив співчуття постраждалим й повідомив про українську рятувальну допомогу.

Вірменія запропонувала допомогу Сирії та Туреччині, повідомляє видання NBC, як заявив глава МЗС країни Арарат Мірзоян, "попри складні відносини між Єреваном і Анкарою". Він не уточнив, чи прийняла Туреччина цю допомогу.

Греція, яка також має напружені відносини з сусідньою Туреччиною, відправила в Туреччину в понеділок команду рятувальників, гуманітарне обладнання та пообіцяла надати більше.

"Хочу підкреслити: мова не йде про геополітику. Не про визнання якогось режиму. Це про порятунок людей, які опинилися в жахливих умовах, які відчайдушно потребують нашої допомоги", - заявив прем'єр-міністр Греції Киріакос Міцотакіс у коментарі американському виданню CNN.

У понеділок до Туреччини прибула також рятувальна група з Ізраїлю у складі майже 150 людей, які допомагатимуть у рятувальних і медичних операціях, повідомили у Твіттері ізраїльські військові на сторінці "Армії оборони Ізраїлю".

Індія у вівторок відправила на допомогу Туреччині чотири військових літаки із допомогою, спеціалізовані пошуково-рятувальні групи із загонами собак, групу мобільного військового шпиталю, повідомляє видання Hindustan Times. Один військовий літак із допомогою відправили також у Сирію.

Єгипет запропонував допомогу Сирії, повідомив речник президента країни. А єгипетське МЗС заявило, що уряд надсилає термінову допомогу обом постраждалим країнам.

Зруйновані внаслідок землетрусу дороги перешкоджають доставити вчасно допомогу тим, хто її потребує, повідомила речниця Управління ООН з координації гуманітарних питань заявила. "Деякі дороги розбиті, деякі недоступні. Є проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, які потрібно вирішити. Ми не маємо чіткого уявлення, коли це відновиться", - сказала Мадеві Сун-Суон у коментарі виданню Reuters.

Зруйнована культурна спадщина

Організація ООН, що опікується питаннями освіти, науки та культурної спадщини, ЮНЕСКО обіцяє допомогу у відновленні пошкоджених культурних об’єктів Туреччини та Сирії.

"У Сирії ЮНЕСКО особливо стурбована ситуацією в стародавньому місті Алеппо, яке внесене до Списку всесвітньої спадщини і перебуває під загрозою. У цитаделі відмічені значні пошкодження. Західна вежа старої міської стіни зруйнувалася, а кілька будівель на ринках ослаблені", - повідомила організація ООН.

У Туреччині були обвалені кілька будівель у місті Діярбакир, де знаходиться об’єкт всесвітньої спадщини "Фортеця Діярбакир і культурний ландшафт садів Хевсель, важливий центр римського, сасанідського, візантійського, ісламського та османського періодів", - повідомляє ЮНЕСКО. Організацію наразі збирає команду експертів для аналізу та оцінки збитків з метою відновлення і стабілізації пошкоджених культурних об'єктів.

На знак солідарності з Туреччиною, біля штаб-квартири НАТО у вівторок приспустили прапори країн-членів альянсу. Фото оприлюднили на Твіттер-сторінці оборонного блоку. Туреччина є членом НАТО з 1952 року.

Під завалами виявили тіло медика "Лікарів без кордонів"

До допомоги Туреччині приєдналась низка благодійних та гуманітарних організацій, повідомляє видання The Washington Post.

Зокрема, Міжнародний Червоний Хрест і Червоний Півмісяць в обох країна - в Туреччині та Сирії - допомагають гарячою їжею та напоями, доставляють в лікарні постраждалих районів кров та плазму, їхні спеціалісти надають психосоціальну підтримку.

Турецька організація "Червоний Півмісяць" заявила, що мобілізувала 77 автомобілів громадського харчування, п’ять мобільних кухонь і майже 2 тисячі наметів.

В перевантажених медичних закладах на півночі Сирії працюють фахівці організації "Лікарі без кордонів". Організація також надіслала в постраждалі медичні набори для екстреної допомоги та життєво необхідні набори.

За даними The Washington Post, одного зі медиків "Лікарів без кордонів" знайшли мертвим під уламками свого зруйнованого будинку.

Співчуття постраждалим та родичам загиблих висловив Папа Римський Франциск. Він висловив сподівання, що підтримка міжнародної спільноти допоможе людям Туреччини та Сирії.

"Продовжую молитися за тих, хто втратив життя, а також за поранених, членів їх сімей і рятувальників. Нехай наша конкретна допомога підтримає їх у розпал цієї жахливої трагедії", - мовиться на Твіттер-сторінці глави Римсько-католицької церкви.

"Дивовижний прогрес" або "невдале лідерство": що республіканці і демократи очікують від звернення Байдена до Конгресу

Зал Палати представників у Капітолії, Вашингтон. 7 лютого там відбудеться виступ президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом. Фото: AP Photo/J. Scott Applewhite

В очікуванні виступу президента США Джо Байдена "Про стан справ у країні" перед Конгресом 7 лютого республіканці і демократи розійшлись в оцінках досягнень адміністрації Білого дому.

Еліза Стефаник, конгресвумен-республіканка заявила: "Сьогодні ввечері у своїй промові Джо Байден повинен відповісти за своє невдале лідерство".

"Чи то міграційна криза, яка продовжує вирувати на нашому південному кордоні, чи то стрімка інфляція та понад 30-ть трильйонів доларів державного боргу, чи повітряна куля з комуністичного Китаю, яка порушила суверенний повітряний простір Сполучених Штатів. Джо Байден спричинив кризу в Америці, - заявила Стефаник. - Тому американці чітко висловились в листопаді. Наші сім’ї більше не можуть дозволити собі невдалу крайньоліву демократичну політику Джо Байдена".

Натомість Чак Шумер, лідер демократів у Сенаті підкреслив: "Я з нетерпінням чекаю почути від президента Байдена про дивовижний прогрес, якого ми досягли в поліпшенні життя американських сімей".

"Під керівництвом президента Байдена ми змогли зробити більше для американського народу, ніж будь-коли раніше. Усі законопроекти, які ми прийняли, зокрема: про зброю, про інфраструктуру, про вироблення чіпів та розвиток науки, а також гарантування рівних прав на шлюб - усе це ми зробили двопартійними зусиллями, - зауважив Шумер. - Люди запитують: а як ви будете все це робити цього року? Я завжди намагався робити все двопартійно. Досягнення результатів - це пріоритет у Сенаті, і для цього потрібна двопартійна підтримка. Авжеж, якщо ми не зможемо погодити щось двопартійним шляхом, ми спробуємо зробити це самостійно".

Шумер відповів також на закиди про китайську "кулю-шпигунку": "Це Китай відправив ту повітряну кулю для спостереження. Адміністрація Байдена діяла спокійно, виважено та ефективною. Вони слухали військових експертів та експертів з розвідки і вчинили правильно. Натомість деякі республіканці, ще до того, як зрозуміли що відбувається, почали критикувати президента".

Сам президент Джо Байдена напередодні виступу опублікував у Твіттері фото з минулорічної промови "Про стан справ у країні", що відбувалась після початку повномасштабної війни Росії в Україні, й написав: "Відтоді ми залишаємось пліч-о-пліч зі світом у нашій підтримці України, щоб вогонь свободи палав якомога яскравіше".

Нагадаємо, посолка України у США Оксана Маркарова стане однією з почесних гостей під час виступу Байдена перед Конгресом "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад".

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG