Спеціальні потреби

Актуально

Утопія чи московське замовлення? Експерти коментують військову ініціативу Януковича

Віктор Янукович переглядатиме військові загрози Україні. Про це президент заявив у четвер під час урочистостей із нагоди 18-ї річниці створення СБУ. До можливих загроз національній безпеці глава держави відніс, зокрема, гіпотетичний вступ України до НАТО. Він гадає, що це лише посилило б напруженість у регіоні.

Віктор Янукович візьметься за перегляд військових загроз Україні. Про це президент заявив у четвер під час урочистих заходів з нагоди 18-ї річниці створення СБУ. До можливих загроз національній безпеці глава держави відніс, зокрема, гіпотетичний вступ України до НАТО. На думку Януковича, таке рішення лише посилило б напруженість у регіоні.

«Сьогодні Україна не повинна робити вибір на користь однієї із систем колективної безпеки, що існують на континенті. Будь-яке рішення лише посилить загрози нашій національній безпеці та призведе до зростання напруженості у міжнародних відносинах», - сказав президент.

Як він пояснив, нова військова доктрина передбачатиме позаблоковий статус України. Янукович пообіцяв, що єдиним підходом України до всіх без винятку систем колективної безпеки буде, як він висловився, «максимально тісна співпраця без інтеграції».

А тим часом експерти, коментуючи нову ініціативу президента, погоджуються з ним в одному: переглядати військову доктрину України справді необхідно. Адже від часів І і ІІ доктрин - прийнятих, відповідно, у 1993 і 2004 роках - світ навколо змінився. Водночас аналітики висловлюють стурбованість змістом планованого перегляду.

Як нагадує автор першої військової доктрини, президент Атлантичної ради України, генерал-майор Вадим Гречанінов, основною відмінністю доктрини-1993 було те, що Україна тоді ще була ядерною державою. Наступна військова доктрина-2004 проголосила, що Україна йде в НАТО. Змістом же нової доктрини від Януковича, як припускає експерт, буде обґрунтування позаблоковості.

Однак забезпечити для України позаблоковий статус – нереально, наголосив Гречанінов в інтерв’ю «Голосу Америки»:

«Оголосити позаблоковість можна. Але як добитися цього? Фахівці у команді Януковича мали б підказати йому, що це неможливо».

Річ у тому, що позаблоковість для держави, яка не має кордонів, не має достатньої армії для оборони, не має засобів для удару у відповідь чи на попередження, не має ядерної зброї і її ніхто не боїться, яка має на своїй території оперативні війська іншої країни, котра тягне Україну у свій бік – явно тягне, - яка ж це позаблоковість? Тобто забезпечити в таких умовах позаблоковий статус, за всього щирого бажання, просто нереально.

Я згоден, що військову доктрину треба міняти, бо часи змінились і змінилися загрози безпеці України. Серед новітніх загроз – міжнародний тероризм, наркотрафік, техногенні катастрофи. І, очевидно, те, що Росія не хоче йти з Севастополя, позбавляючи нашу державу можливості мати позаблоковий статус, – це теж загроза. І та провокація, яка була у російсько-українських стосунках щодо Тузли, - теж загроза. Які можуть виникнути загрози для безпеки України, ми наочно побачили також під час російсько-грузинської війни у серпні 2008 року.

Тому безперечно: військову доктрину треба переглядати. Питання в тому – як. І коли президент Янукович бажає, щоб новою доктриною обгрунтували позаблоковий статус, то я цього не розумію. Я не бачу, в який спосіб Україна може сьогодні бути позаблоковою. Ми не будемо позаблокові, хай навіть десять разів проголосимо це на папері. Ми будемо знов такі ж, як були усі останні 19 років. Нас роздиратимуть направо і наліво, доки ми зрештою зробимо свій остаточний вибір і скажемо: ми вибрали, крапка. Ми йдемо у цей або в цей бік», - підкреслив військовий фахівець.

У той час як Вадим Гречанінов критикує ідею позаблоковості як утопічну, інший експерт, Володимир Горбач з Інституту євроатлантичного співробітництва, висловлюється ще різкіше. Новою доктриною «позаблоковості» президент Янукович виконує московське політичне замовлення, -- заявив політолог:

«Насправді це очікувана ініціатива президента Януковича. І розглядати її треба не саму по собі, а у контексті його фактичної відмови від проведення політики євроінтеграції. Адже «співпраця без інтеграції» не передбачає членства в НАТО. Все це стосується й військової доктрини, оскільки в нині чинній військовій доктрині від 2004 року йдеться про інтеграцію України у Євроатлантичний альянс як мету, основу політики і головний спосіб гарантувати нашу безпеку.

Президентську ініціативу переглянути доктрину я розцінюю як політичне замовлення – причому зовнішнє московське замовлення. Адже не так давно Російська Федерація змінила власну військову доктрину, і в ній росіяни визначили як загрозу для себе розширення НАТО на Схід. І сьогодні російська та українська військові доктрини в питанні розширення НАТО фактично конфліктують між собою. Росіяни розгляють Альянс як військову загрозу для себе, а українці - навпаки, як спосіб гарантувати свою безпеку.

Тому ставиться мета підпорядкувати українську оборонну доктрину - російській оборонній доктрині. Підпорядкувати українські національні інтереси - російським національним інтересам. Підпорядкувати українську зовнішню політику - російській зовнішній політиці. Фактично, мова йде про встановлення протекторату над Україною. Але оскільки протекторат як статус сучасним міжнародним правом не визнається і не передбачається, то знайдено такий ерзац, як позаблоковість. Навіть не нейтралітет, а саме позаблоковість. Визначення цього терміна ніде не існує, і на ділі це означатиме відсутність будь-яких реформ у безпековій оборонній галузі, постійну оглядку на Москву, на її позицію, на її вказівки, у тому числі кадрові: міністра оборони, міністра закордонних справ і навіть міністра освіти.

З іншого боку, українську військову доктрину, звичайно, потрібно модернізувати з огляду на нові загрози. Та ж російська набагато модерніша, ніж наша доктрина 2004 року. Проте небезпека перегляду військової доктрини полягає саме в тому, що звідти будуть вичищені, викинуті всі згадки про Північноатлантичний альянс. І коли Янукович говорить в СБУ, що Україна не повинна робити вибір на користь однієї з існуючих систем колективної безпеки, бо це, мовляв, лише посилить загрози, - то він, навпаки, цією політикою якраз і веде до того, що Україна стає відкритою для будь-яких загроз. Вона не може себе убезпечити самостійно і водночас добровільно обмежує себе в залученні зовнішніх ресурсів для гарантування національної безпеки і оборони. Це політика, як кажуть росіяни, «на авось». А раптом нас ніхто не буде чіпати. Але слабкого завжди зачіпають. І за рахунок слабкого завжди живуть сильні геополітичні гравці. А найбільшим нашим сусідом, сильним світовим гравцем, є якраз Російська Федерація», - сказав Володимир Горбач «Голосу Америки».

Всі новини дня

"Я злітав на F-16 з місць на Близькому Сході, де не проїхав би машиною" – екс-пілот F-16 Ден Гемптон. Інтерв'ю

Винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують занадто складної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. Про це в інтерв’ю Марії Прус розповів "найсмертоносніший пілот F-16" американської авіації підполковник у відставці Ден Гемптон.

Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час виступу перед прибічниками, Стамбул, 28 травня. REUTERS/Murad Sezer

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.

За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.

Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.

Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".

На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.

За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.

69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.

Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Бюлетень на виборах президента Туреччини, 28 травня 2023. AP Photo/Emrah Gurel

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.

За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".

Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Охоронці Талібану у залі готелю Imperial Continental, Кабул, Афганістан, 27 травня 2023 року. AP Photo/Rodrigo Abd

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.

У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.

У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".

Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.

Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.

"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.

ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.

Більше

XS
SM
MD
LG