Спеціальні потреби

Викресливши Бандеру і Шухевича зі ЗНО, влада перетворює Україну на УРСР – В’ятрович


Київ – Українська влада просуває у суспільство ідею «русского міра». Про це заявляють в опозиції, коментуючи повідомлення ЗМІ про те, що Міносвіти викреслило з програми зовнішнього незалежного оцінювання знань школярів імена Степана Бандери, Романа Шухевича, а також низки дисидентів-шістдесятників. У Партії регіонів стверджують, що таким чином реалізували резолюцію Ради Європи щодо неможливості героїзації фашистів та їхніх поплічників. Водночас, експерти відзначають, що рішення європейських інституцій ніколи не стосувалися заборони на імена Бандери та Шухевича в підручниках з історії і, тим паче, українських дисидентів.

З ініціативи Міносвіти з розділу «Україна у 1929-1938 роках» програми зовнішнього незалежного оцінювання знань школярів зникли згадки про Степана Бандеру і Романа Шухевича. Замість цього були додані пункти про радянських воєначальників та партійних активістів.

Таким чином Міністерство освіти реалізувало положення резолюції Ради Європи, щодо героїзації фашистів та їхніх поплічників, заявив член парламентської фракції Партію регіонів Вадим Колесніченко.

Ми реалізували таким чином резолюцію Ради Європи
Вадим Колесніченко

«Що стосується Бандери і Шухевича, то в нас є євроінтеграційні намагання нашої держави і зобов’язання, – каже він. – Ми маємо резолюцію конкретну від 25 лютого 2010 року, де Європа засмутилася з приводу героїзації в нас Бандери та Шухевича. Тому, якщо ми хочемо і надалі співпрацювати з Європою, то маємо принаймні дослухатися. Я вважаю, що це дуже об’єктивно і правильно, коли ми реалізували таким чином резолюцію Ради Європи».

Вадим Колесніченко не уточнив, що згадана резолюція Європейського Парламенту засуджувала лише посмертне нагородження Президентом Віктором Ющенком Степана Бандери званням «Герой України», і крім того, пропонувала провести «серію міжнародних наукових конференцій з метою встановлення історичної правди і розробки рекомендацій щодо спільної оцінки країнами-членами Ради Європи діяльності ОУН­-УПА у Другій світовій війні». Утім, конференцій так і не провели.

Табачник в Україні себе веде як агент впливу іншої держави – Парубій

Відтак, цього року на зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО) школярі мусять знати про подвиги червоного командира часів Громадянської війни Миколи Щорса та діяльність одного з перших урядовців радянської України Георгія П’ятакова.

Таким чином, Міносвіти замінює факти з української історії на міфи радянської доби, заявив Радіо Свобода член парламентського комітету з питань науки і освіти, депутат від «Батьківщини» Андрій Парубій.
Це один з елементів наступу «русского міра»
Андрій Парубій

«Триває процес «чапаїзації» української історії. З іншого боку – це один з елементів наступу «русского міра». Табачник в Україні себе веде як агент впливу іншої держави. Табачник і його команда намагаються поетапно знищувати українську історію. Що стосується Бандери і Шухевича, я весь час наголошував і наголошую: ОУН-УПА, як воююча армія, ніколи, ні у яких міжнародних діях не була обвинувачена у колаборації з нацистською Німеччиною та Вермахтом» – наголосив у розмові з Радіо Свобода Парубій.

Влада намагається перетворити Україну на УРСР – В’ятрович

Заява про реалізацію положень резолюції Ради Європи жодним чином не може пояснити того, що Міністерство освіти виключило з програми також питання про діяльність дисидентів і шістдесятників, зокрема письменника і політв’язня Євгена Сверстюка, художниці Алли Горської, літературознавця Івана Дзюби, поета Івана Світличного, зауважив у коментарі для Радіо Свобода директор Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович.
З історії вилучаються усі особи, які боролися проти радянської влади
Володимир В’ятрович

«На жаль, ці дії вписуються в загальну політику перетворення сучасної України в УРСР, яку здійснює теперішня влада. А Дмитро Табачник займається, власне, перетворенням історії України в історію Української РСР. Відповідно, з цієї історії вилучаються усі особи, які боролися проти радянської влади. Щодо виконання якось резолюції, то жодна європейська структура не може вказувати тій чи іншій країні вилучати інформацію про боротьбу її народу за незалежність», – зазначив В’ятрович.

Радіо Свобода звернулося до Міністерства освіти з інформаційним запитом щодо підтвердження чи спростування інформації про виключення з програми зовнішнього незалежного оцінювання питань про видатних українських діячів та, у разі підтвердження, щодо мотивації такого рішення. Наразі відповідь не надійшла.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG