Спеціальні потреби

В Україні різко подорожчало зерно


В Україні різко подорожчало зерно

Експерти кажуть, що українські аграрії можуть отримати вигоду із обмеження експорту російського зерна. Складні погодні умови і тривала засуха змусили владу РФ до кінця року заборонити вивіз збіжжя із країни. Повідомлення викликали черговий стрибок на світових товарних біржах, де зернові і так протягом минулого місяця подорожчали майже вдвічі. Практично миттєво збіжжя подорожчало і в Україні. За даними президента Української арграрної конфедерації Леоніда Козаченка, за день аграрії підняли ціни майже на 10%. За розрахунками експерта, протягом тижня продовольча пшениця підніметься в ціні з 1600 до 1800 гривень за тонну.

Попри негоду українським аграріям вдалося зібрати непоганий врожай. Він хоч і менше на 20% за минулорічний, але може забезпечити не тільки потреби країни, а й дає змогу продати значні обсяги зерна на зовнішніх ринках. Оглядачі вважають, що українські зернотрейдери можуть продати за кордон 16-17 мільйонів тонн збіжжя і отримати дотатковий прибуток та значні валютні надходження до країни.

Втім, внаслідок подорожчання зерна, майже безсумнівно зростуть й ціни на хліб на внутрішньому ринку, попереджають аналітики. Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що в умовах відктитості української економіки, уряд не зможе втримати ціни на борошно та вироби з нього: «До жовтня він подорожчає десь мінімум на 50%. А ціна на «соціальні сорти» хліба в Києві має піднятися мінімум на 70%. І це треба очікувати десь до кінця вересня» - цитує експерта сайт інституту. Такий сценарій Соскін називає небажаним для української влади, адже в кінці жовтня в Україні відбудуться регіональні вибори на яких правляча Партія регіонів планує отримати владу в місцевих органах влади.

Урядовці не мають достатньо важелів щоб вплинути на ситуацію, зазначають експерти. Україна як член СОТ має обмежені можливості щоб заборонити вивіз зерна з країни. Наприкінці липня митниця на декілька днів фактично заблокувала експорт українського збіжжя, пояснюючи це боротьбою із контрабандою. Втім нині, кажуть в Українській аграрній конфедерації, після протестів зернотрейдерів відвантаження за кордон зернових практично розблоковано. Збитки від дій українських чиновників експерти оцінили в один мільйон доларів. У минулі роки українська влада неодноразово вдавалася до адміністративного обмеження експорту зерна щоб не допустити зростання цін на хліб в країні.

XS
SM
MD
LG