Спеціальні потреби

Актуально

Американські експерти: Зближення з ЄС не можливе без збереження в Україні демократичних свобод

У Києві цими днями перебуває комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Філе. Під час зустрічей з керівниками України Філе заявив, що питання зближення України з ЄС залежить від прогресу в самій країні, відданості спільним цінностям, посилення демократії та забезпечення прав людини. Він також застеріг правоохоронні органи України від вибіркового правосуддя.

Про те, що зближення України з ЄС залежить від збереження громадянських свобод та дотримання верховенства права наголошують і американські експерти. Про останні події в Україні та сценарії розвитку держави при сьогоднішніх тенденціях в інтерв’ю «Голосу Америки» розповіли віце-президент Атлантичної Ради США Деймон Вілсон та радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківський.

Експерти та урядовці у Вашингтоні стурбовані останніми кроками української влади щодо порушення кримінальних справ та затримання колишніх урядовців і громадських діячів. На думку віце-президента Атлантичної Ради США, колишнього високопосадовця адміністрації Буша Деймона Вілсона, дії української прокуратури більше нагадують політичне переслідування, ніж боротьбу з корупцією. Оскільки Україна має надзвичайно слабкі державні традиції і недосконалі принципи діяльності державних інституцій, то нові урядовці, виглядає, зловживають владою заради досягнення політичних інтересів, каже Вілсон:

Деймон Вілсон
Деймон Вілсон
«Ми бачимо сьогодні, що державні інституції використовуються для переслідування політичної опозиції. Відверто, ми знаємо, що в українській політиці немає ангелів. Мене турбує те, що відбувається сьогодні – це повторення сценарію систематичного переслідування колишніх урядовців. Це не демократія, якщо після того як тебе вибрали, ти робиш все для того, щоб якомога довше утриматися при владі. І сьогодні в Києві є люди, які намагаються це робити. Це надзвичайно небезпечна ментальність для демократичної системи. Це та те, що відбулось під час місцевих виборів в Україні, є справжнім кроком назад у здатності України проводити вільні і прозорі вибори. Випадки переслідування журналістів та інтелігенції і особливо тепер з переслідуванням колишніх посадовців – це виглядає як вибіркове переслідування тих, хто асоціюється з попереднім урядом, Помаранчевою революцією. Це створює сьогоднішній українській владі імідж команди, яка робить все, щоб утриматись при владі надовго».

Радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківських у свою чергу нагадує, що світ добре розуміє, що сьогодні відбувається в Україні:

Орест Дейчаківський
Орест Дейчаківський
«Якщо члени уряду Януковича думають, що вони можуть водити Захід за носа, то я хочу сказати, що Захід все прекрасно розуміє. Я ще не зустрів жодної особи, яка працює з Україною, хто б не думав, що останні кримінальні переслідування уряду Тимошенко є політично вмотивованими».

Це, за словами Деймона Вілсона, значно підриває довіру до української влади і ставить під сумнів її намір розвивати демократію в Україні. Це також негативно впливає на шанси України отримати статус безвізового режиму та угоду про вільну торгівлю з ЄС, що президент Янукович називає пріоритетом політики свого уряду. Експерт нагадує, що кроки української влади будуть сприйматись світом у комплексі:

«Ви не можете прикриватися адміністративним та економічними реформами та співпрацею у деяких стратегічних напрямках і при цьому розраховувати, що ваші партнери будуть ігнорувати все, що відбувається всередині країни. Ви не можете вважати, що лише тому, що ви виконуєте зобов’язання перед МВФ, чи умови щодо нерозповсюдження ядерної зброї, ніхто не звертатиме увагу на те як ви будуєте свою країну в контексті вільного ринку та демократії. Україна не може бути частиною Європи, якщо вона не зробить пріоритетом посилення демократичних інституцій та запровадження політичної культури передачі влади від уряду до уряду».

Орест Дейчаківський, у свою чергу вважає, що найважливішим фактором, від якого залежить європейська інтеграція України, є рівень громадянських свобод та збереження демократичних принципів. Експерт вважає, якщо ці основи будуть знівельовані – Україна програє:

«Якщо ситуація з демократією погіршуватиметься такими темпами як сьогодні, я не думаю що Європейський Союз захоче мати справу з Україною. Це і так важко, Європа не чекає на Україну з відкритими обіймами навіть за найкращих обставин. І тим паче тоді, коли український уряд діє всупереч європейським принципам нормальної цивілізованої держави, де поважають права людини та дотримуються верховенства права. Це не відбувається в Україні і європейці це знають».

Водночас Орест Дейчаківських переконаний, що не все ще втрачено. За його словами плюралізм української нації, коли половина населення не погоджується з політикою уряду, існування хоч і слабкого громадянського суспільства та відносно вільних медіа дає шанс Україні вистояти і уникнути запровадження повного авторитарного режиму, на зразок тих, що діють в Росії чи Білорусі.

Всі новини дня

Вбивства скоєні російськими окупантами підтверджують свідки, відео, фото і зізнання

Полонений російський солдат Вадим Шишимарін на суді у Києві визнав, що 28 лютого застрелив беззбройного українського цивільного мешканця в селі Чупахівка Сумської області. Світлина 18 травня 2022 р.

Американська газета New York Times опублікувала розслідування того, що журналісти називають одним з низки масових розстрілів російськими окупаційними військами затриманих українців у Бучі поблизу Києва.

Газета вказує, що зібрані матеріали є доказами воєнного злочину.

Українська влада каже, що Буча стала одним з багатьох місць, де після відступу росіян були виявлені докази затримань людей, знущання, тортури, зґвалтування і вбивства.

Москва, яка відмовляється називати своє вторгнення в Україну війною, беззастережно відкидає звинувачення про злочинні дії своїх військових, а президент Росії Путін навіть нагородив спеціальною відзнакою підрозділи, які наступали на Київ.

Окремо міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила 18 травня свій звіт з даними про скоєні російськими військовими страти, катування та інші злочини у контрольованих ними з кінця лютого по березень частинах Київської та Чернігівської областей.

Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця.

«У квітні дослідники Human Rights Watch відвідали 17 сіл і невеликих міст Київської та Чернігівської областей і розслідували 22 випадки сумарних страт, 9 інших випадків незаконних вбивств, 6 ймовірних насильницьких зникнень і 7 випадків катувань. Двадцять один цивільний мешканець розповів про незаконне позбавлення волі й утримання в нелюдських і принизливих умовах», - звітує організація.

Українська поліція каже, що у Київській області кількатижневої окупації зазнали 180 населених пунктів, в яких після відступу росіян виявили принаймні 900 загиблих цивільних людей, сотні з яких були вбиті зі стрілецької зброї і деякі поховані в групових могилах.

У великій публікації New York Times зібрані розповіді свідків, а також відеозаписи та фотографії, які показують випадок, коли російські солдати у перші дні березня затримали групу чоловіків у цивільному одязі, і вісьмох з них застрелили.

Відеозаписи в Бучі датовані 4 березня чітко показують, як російські військові, навівши зброю на людей, ведуть їх вулицею, потім заводять їх у двір.

Свідки розповіли журналістам, що згодом відбулися розстріли і на відеоматеріалах 5 березня й на фотографіях видно тіла вбитих у дворі будівлі номер 144 на Яблунській вулиці.

Перший суд

Українська генеральна прокуратура та інші органи збирають докази злочинів скоєних російськими військовими і вже висувають обвинувачення.

18 травня на суді в Києві полонений 21-річний російський солдат Вадим Шишимарін зізнався, що він 28 лютого у селі Чупахівка Сумської області вбив беззбройного 62-річного українця, який їхав на велосипеді, розмовляючи по телефону.

Шишимарін сказав, що застрелив його, бо росіяни, як пояснив обвинувачений, остерігалися, що той розповість про них українським військовим.

Очільниця Генеральної прокуратури України Ірина Венедіктова розповіла, що зокрема в Ірпені під Києвом є свідчення про принаймні 7 випадків розстрілів цивільних людей російськими солдатами, а загалом слідство вже обстежило 290 тіл.

Судово-медична експертиза, сказала вона, вказує, що «причиною смерті 35 осіб є осколкові, а 40 – вогнепальні поранення. Стосовно 5 осіб підтвердженою причиною смерті є закриті черепно-мозкові травми і навіть вплив голоду. У 210 випадках встановлення причини смерті потребує проведення додаткових гістологічних досліджень, що вимагає тривалого часу».

«Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця», - сказала Ірина Венедіктова 3 травня в Ірпені.

Речник російського президента Путіна заявив журналістам, що у Москві «вважають неприйнятними звинувачення російських військових у воєнних злочинах.

«Багато з тих випадків, про які говорить Україна, очевидно є фальшивими, а найбільш кричущі з них були інсценовані», - наполягав Дмитрій Песков.

Twitter впроваджує нові правила, щоб долати неправдиву інформацію щодо війни в Україні

Архівне фото:  Додаток Twitter на цифтовому пристрої  (AP Photo/Gregory Bull, File)

Соцмережева компанія Twitter додаватиме позначки до очевидно неправдивої інформації щодо війни в Україні а також обмежить поширення інформації, яка може бути неправдивою. Такі зміни компанія запровадила з 19 травня в рамках нової "Політики з подолання неправдивої інформації в часи кризи".

Ця політика покликана "допомогти захистити обговорення у Twitter, починаючи з російського вторгнення до України", вказав відповідальний за безпекову політику компанії Йол Рот.

"Особливо в часи кризи, неправдива інформація набуває вірусного поширення, поки правда ще спить, - йдеться в дописі Рота. - У відповідь на таку динаміку, ми не будемо стимулювати поширення, або рекомендувати контент, який може потенційно бути неправдивим і стосується криз, щойно ми знайдемо свідчення, що заслуговують на довіру, про можливу неправдивість такої інформації".

Користувачі не зможуть ставити "лайк", відповідати на дописи, чи поширювати дописи, які порушують нові правила. Такі обмеження, здатні зменшити розповсюдження дописів на 30-50%, вказав посадовець компанії.

Обидві сторони війни "поширювали інформацію, яка може бути неправдивою та оманливою", заявив Рот журналістам. Він пояснив, що політика однаково стосуватиметься обох сторін конфлікту.

Заступник голови Держспецвз'язку України Віктор Жора привітав нові правила соцмережі і вказав, що міжнародна спільнота має "знайти відповідні шляхи для запобігання поширенню неправдивої інформації в соцмережах", повідомляє АР.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, соцмережеві платформи запроваджували обмеження щодо поширення інформації, зокрема Twitter обмежив поширення інформації з більш ніж 300 акаунтів російських посадовців, включаючи президента Володимира Путіна.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

Більше

XS
SM
MD
LG