Спеціальні потреби

Актуально

Спостерігачі очікують конфліктів у день виборів

Спостерігачі очікують конфліктів у день виборів

У п’ятницю в Україні завершується виборча кампанія до місцевих органів влади. Голосування відбудеться у неділю, 31 жовтня. Протягом двохмісячних перегонів, спостерігачі зафіксували чимало порушень виборчого законодавства, серед яких – зловживання службовими обов’язками чиновників, що беруть участь у виборах, свідчення про підкуп виборців, відмови у реєстрації кандидатів, тощо.

Опозиція твердить про масові фальсифікації в ході виборчої кампанії. Дев’ять партій, серед яких «Батьківщина» Юлії Тимошенко та НУНС об’єдналися в рух «Стоп фальсифікаціям», який має на меті захистити результати виборів.

Новацією цих виборів для опозиції стали факти нереєстрації списків кандидатів від опозиційної «Батьківщини» у низці регіонів України, зокрема у Львівській та Київських областях. Там були зареєстровані списки, подані особами, що виключені із партії з’їздом «Батьківщини» через співпрацю з владою. У Львові за кілька днів до виборів ТВК ухвалила рішення скасувати реєстрацію цих списків, однак реальна «Батьківщина» так і не змогла зареєструвати власний виборчий список. У Київській області у виборах братиме участь так званий «клон» партії.

Влада ці випадки визнає, але називає їх поодинокими і не системними. Президент Янукович закликав всіх посадовців забезпечити прозорий та вільний виборчий процес.

Натомість провідні українські моніторингові організації – Комітет виборців та «Опора» – звітують про головні проблеми, зафіксовані ними в ході виборчої кампанії. Серед них:

Формування дільничних виборчих комісій з дисбалансом представництва. Вони були створені в критично стислі терміни та за відсутності будь-яких чітких критеріїв відбору кандидатур. ТВК дуже часто зупиняли свій вибір на маловідомих та недієвих політичних силах, і в той же час відмовляли досвідченим кандидатурам від партій, які стабільно беруть участь у виборах, що, на думку експертів, може свідчити про технічний характер участі певних політичних сил у виборчій кампанії.

«Опора» зафіксувала дисбаланс політичного представництва у виборчих комісіях. Загалом по країні у 16639 проаналізованих дільничних виборчих комісіях більшість керівних посад, порівняно з іншими суб’єктами виборчого процесу, отримала Партія регіонів (25,8 %). На другому місці – ВО «Батьківщина» (12,5 %), третя – Народна партія (7,6 %), четверта за кількістю керівних посад – Комуністична партія України (6,5 %). Чимале представництво отримали маловідомі партії.

Зміни у складі територіальних виборчих комісій відбуваються через тиск та погрози. Ротація у складі ТВК, за усними свідченнями працівників комісій, у багатьох випадках є наслідком тиску та погроз. Так, у Житомирській області член однієї із селищних виборчих комісій Бердичівського району, після погроз з боку керівництва районної лікарні, відмовився від виконання обов’язків. Голова Сумської міської ВК Іван Самсоненко (Народна партія) 19 жовтня пішов з посади нібито через погіршення стану здоров’я, однак при цьому він заявив про тиск на нього з боку влади. Членам Ужгородської міської ТВК постійно надсилають СМС-повідомлення з погрозами, а після голосування щодо затвердження складу ДВК кожен отримав похоронний вінок.

Ігнорування територіальними виборчими комісіями рішень судів. Зафіксовані непоодинокі випадки невиконання рішень судів ТВК. Виборчі комісії відкрито голосували «за» те, щоб не брати до уваги постанови суду щодо їхніх неправомірних дій у період реєстрації. «Опора» попереджає, що 30 жовтня стане критичним днем для учасників виборів, яких можуть зняти з реєстрації до 22 години суботи, адже кандидати не встигнуть оскаржити дії ТВК у суді.

Однією з головних проблем є мала кількість спостерігачів. ЦВК видала посвідчення 2405 спостерігачам для спостереження по всій Україні. Найчисельнішою групою є українські організації, представлені Громадянською мережею «Опора» (1151 зареєстрований спостерігач), КВУ (647), ГО «Фронт змін» (117).

Серед прогнозів спостерігачів: найбільшою організаційною проблемою дня голосування та встановлення результатів виборів стане недостатня компетентність членів виборчих комісій; непропорційне представництво партій у ТВК та ще більша незбалансованість у ДВК призведе до конфліктів та протистоянь. Потенційна перевага окремих партій є передумовою для прийняття політичних рішень – вважають в «Опорі».

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG