Спеціальні потреби

Україна обіцяє нові ініціативи з модернізації ГТС


Український уряд вже за декілька тижнів запропонує власне бачення газових відносин між Києвом та Москвою. Озвучити пропозиції обіцяють до засідання міжурядового українсько-російського комітету з питань економічного співробітництва, запланованого на 22 квітня. Про це заявив прем’єр-міністр Микола Азаров.

«Ми збираємося поїхати до Москви з конкретним пакетом відпрацьованих угод. Зараз робоча група під керівництвом першого віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва дуже інтенсивно працює над конкретними угодами, пропозиціями», – зазначив Микола Азаров. Він додав, що паралельні консультації проводитимуть і з Європейським Союзом.

Росія і ЄС мають стати ключовими учасниками проекту модернізації української газотранспортної системи. Саме її реконстукцію нині називають головним завданням, з огляду на наполегливість з якою РФ намагається створити альтернативні маршрути транспортування своїх енергоносіїв до Європи. Українські урядовці вважають, інвестиції в модернізацію ГТС дозволять ій залишитися оптимальним і найдешевшим способом транзиту газу порівняно із «Північним» і «Південним потоком».

В Кабміні нарікають, що попередники так і не спромоглися зробити розрахунки, скільки ж коштуватиме реконструкція. Попри те, що угоду про це з Європейським Союзом уклали ще рік тому. Та й нині Микола Азаров не наважується озвучити суму неохідних інвестицій. Мовляв, спочатку треба домовитися із росіянами та європейцями про обсяги транзиту на роки вперед.

Тим часом опозиція висловлює побоювання, що наслідком дій уряду стане перехід української ГТС у власність Російської Федерації. Керівник опозиційного уряду Сергій Соболєв припускає, що уряд Миколи Азарова готується обговорювати з Кремлем продаж активів української газотранспортної системи. Мовляв, такою може бути плата за зниження ціни на газ.

«Нас дуже схвилювала і стривожила інформація, яка почала надходити від голови уряду Миколи Азарова і профільних міністрів, що ми можемо вийти на варіант Білорусі, коли фактично буде газова угода стосовно продажу пакету акцій «Укртрансгазу» російській стороні», – поділився своїми побоюваннями Соболєв. Депутат нагадав, що нинідіючі закони забороняють продаж стратегічних активів.

Експерт з енергетичних питань, колишній представник президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський вважає, що проект модернізації української газотранспортної системи може реалізовуватися на основі підписаних рік тому угод із ЄС. Він вважає, що це не заперечує можливості залучення до реконструкції ГТС Російської Федерації і нагадує, що Євросоюз пообіцяв при забезпеченні прозорих умов інвестування та реформування українського газового сектору до трьох мільярдів доларів.

«Якщо уряд бажає залучити кошти у модернізацію української ГТС, не потрібно винаходити велосипед, а тим більше торгувати національними інтересами. Цілком достатньо розпочати виконання спільної заяви із ЄС та провідними міжнародними фінансовими установами», – цитує Соколовського інформаційний сервер «Наша Україна».

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG