Актуально
Злиття Нафтогазу з Газпромом: Росія каже так, Україна - ні
Росія далі наполягає на об`єднанні Нафтогазу з Газпромом; Україна на пропозицію поки що не пристає. Злиття української національної компанії з російським газовим гігантом не буде. Про це заявив прем`єр-міністр Микола Азаров у неділю в ефірі каналу 1+1.
«Ніякого злиття не буде», – запевнив глава українського уряду, дезавуювавши тим самим заяву, зроблену напередодні російською стороною. Як він додав, замість злиття шукатимуть іншу організаційну форму, як «синтезувати ефект роботи» двох компаній.
Натомість росіяни, як виглядає, на пошук інших форм не налаштовані. Як повідомив напередодні, у суботу, голова Газпрому Олексій Міллер, спільне підприємство Нафтогазу і Газпрому може бути створено лише в тому разі, якщо буде домовленість про злиття.
Якщо така домовленість буде досягнута, тоді й розпочнуть створювати СП на рівних умовах, -- пояснив Міллер журналістам. При цьому він уточнив, що до складу спільного підприємства має увійти українська газотранспортна система. Що ж до видобувних активів, то кожна зі сторін зробить еквівалентні внески. «Очевидно, йдеться про одне велике родовище», -- сказав Міллер, оцінюючи можливий внесок російського Газпрому.
Він також роз`яснив, що власне злиття Газпрому і Нафтогазу планується здійснити як другий, заключний етап об`єднання.
А тим часом енергетичні експерти в один голос стверджують: пропозиція абсолютно не вигідна Україні. Запитання про те, чи могла б Україна отримати бодай якісь дивіденди від гіпотетичного злиття, заводить у глухий кут директора департаменту газової, нафтової та нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго Костянтина Бородіна. Посадовець обмежується загальним зауваженням про те, що дружні відносини завжди приносять дивіденди.
Відвертіше висловлюється екс-представник президента з міжнародних питань енерегтичної безпеки Богдан Соколовський.
«Що стосується вигод – то я не бачу жодного, навіть потенційного, виграшу України у випадку злиття цих двох структур, які мають неспівмірні потужності. Для України це самі лише мінуси. А відтак, принаймні в цьому питанні, мені імпонує позиція нинішньої влади, яка дає адекватну відповідь на періодичні «експромти» російської сторони щодо злиття – бо вже прямо говориться про це! -- компаній НАК Нафтогаз України і Газпрому. Українська сторона, звичайно ж, розуміє на всіх рівнях, що це для України повна втрата – і в питанні енерегетичної безпеки, і в питанні державного суверенітету. Однак небезпечно те, що дискусії з цього приводу тривають, а сумнівні пропозиції лунають знову», -- обурюється Соколовський.
«Безперечно, що існує ціла низка міжнародних проектів, які вимагають об`єднання зусиль Росії і України. Таке об`єднання може відбуватися у різних формах, зокрема, через створення спільних підприємств і проектів. Але в жодному випадку неприпустимо, щоб у такі СП, в спільне користування, передавалися державні активи України. Це прямо заборонено законодавством», -- нагадує експерт.
«А тому цю атаку треба витримати, як і всі можливі наступні, і давати «зелене світло» лише дійсно партнерським та взаємовигідним проектам. Формула відома – спільні підприємства, спільні проекти, спільні програми. Жодного «злиття». Світ давно давно придумав, як двом країнам можна співпрацювати і мати взаємні дивіденди», -- підкреслив екс-представник президента з міжнародних питань енерегетичної безпеки.
Нагадаємо: вперше несподівана пропозиція об`єднати Газпром і НАК Нафтогаз України прозвучала з вуст російського прем`єра Володимира Путіна на російсько-українських переговорах в Сочі 30 квітня цього року.
Всі новини дня
- Голос Америки
Шлях до перемоги України лежить через Крим, пишуть Гербст та Фрід в статті для WP

Лише потужна поразка на кшталт втрати Криму змусить Росію прийняти Україну як повністю суверенну країну, вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст а також екс-координатор санкційної політики Держдепу США Деніел Фрід.
У спільній статті для The Washington Post вони висловлюють переконання в тому, що саме тиск на Крим "є найшвидшим шляхом для зупинки війни на умовах, прийнятних для України". Аналітики переконують, що інтересам Києва не відповідає припинення вогню, яке б дало можливість Москві переозброїтись і поновити бойові дії в більш сприятливій для неї ситуації.
Якщо Україна зможе зруйнувати Керченський міст, або навіть утримувати міст під постійним вогнем, це створить загрози для військової та цивільної адміністрації в Криму, йдеться в статті
Гербст та Фрід вказують - українські сили можуть наблизитись до Криму на дистанцію артилерійського пострілу і створити "надзвичайні і коштовні логістичні проблеми" для Путіна, що посилить конфлікти в путінському режимі.
Якщо Україна зможе зруйнувати Керченський міст, або навіть утримувати міст під постійним вогнем, це створить загрози для військової та цивільної адміністрації в Криму, йдеться в статті.
Путін відмовився від Криму, припускає професор Джорджтаунського університету Андерс Аслунд, коментуючи руйнування дамби в Каховці. Раніше, вказує експерт, Путін намагався зберегти основну інфраструктуру України. "Тепер Путін відмовився від захоплення України, - твітує Аслунд. - Вибух на важливій дамбі в Новій Каховці є початком загального руйнування України".
Експерт наголошує - без води в Кримському каналі, Крим неможливо втримати. "Підірвавши дамбу, Путін відмовився від Криму", - додає Аслунд.
Дивіться також: Вчений-гідролог США про підрив Каховської ГЕС
- Голос Америки
Китай стурбований, Туреччина пропонує "міжнародне розслідування" - як світ реагує на підрив дамби

США, Китай, НАТО та країни Балтії реагують на руйнування Каховської ГЕС, називають скоєне "гуманітарною трагедією" та "екологічною катастрофою" і закликають до розслідування.
Міністерка енергетики США Дженніфер Гренголм наголосила, що США стежать, як прорив дамби може позначитись на безпеці Запорізької АЕС.
“Пошкодження Каховської дамби є гуманітарною трагедією, яка розгортається. Зокрема і для енергетичної безпеки України. Енергетичні експерти та українські партнери дійшли висновку, що безпосереднього ризику для Запорізької АЕС немає. Ми продовжуємо оцінювати ситуацію. Ми - з Україною”, - написала у Twitter Міністерка енергетики США Дженніфер Гренголм.
Про те, що в Україні розгортається екологічна катастрофа, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. У середу, 7 червня, він обговорив ситуацію навколо зруйнованої дамби з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.
“Розмовляв з Дмитром Кулебою про жахливе руйнування Каховської дамби, яке призвело до переміщення тисячі людей і спричиняє екологічну катастрофу в Україні”, - пише у Twitter Єнс Столтенберг.
Генсек НАТО повідомив, що глава МЗС України Кулеба візьме участь онлайн засіданні Комісії “НАТО-Україна”, яке заплановане на четвер, 8 червня.
Напередодні у середу Китай висловив "серйозну стурбованість" через вибух на Каховській дамбі. Про це повідомило видання NBC.
“Ми висловлюємо нашу серйозну стурбованість руйнуванням дамби на Каховській ГЕС і глибоко стурбовані гуманітарними, економічними та екологічними наслідками”, — заявив речник МЗС Китаю Ван Венбін.
Китай, за словами речника МЗС країни, закликає всі сторони дотримуватися міжнародного гуманітарного права та захищати цивільних осіб та цивільну інфраструктуру.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган обговорив руйнування дамби з президентами України та Росії. Ердоган закликав Зеленського та Путіна створити міжнародну комісію для розслідування інциденту, до якої увійдуть воюючі сторони, а також Туреччина й ООН.
Прес-служба офісу Ердогана повідомила, що у розмові з президентом України турецький глава держави запропонував метод створення комісії, подібний до того, коли укладались Чорноморські зернові угоди.
“Президент Ердоган заявив, що для детального розслідування вибуху на Каховській греблі може бути створена комісія за участю експертів воюючих сторін, ООН та міжнародної спільноти, включаючи Туреччину”, — йдеться у повідомленні офісу президента Туреччини.
Українська сторона наразі не прокоментувала цієї пропозиції. При цьому президент України Володимир Зеленський заявив, що в розмові з турецьким колегою розповів йому про гуманітарні та екологічні наслідки прориву Каховської ГЕС, зокрема, про ризики для Запорізької атомної станції.
“Голос Туреччини важливий, коли йдеться про виведення окупаційних військ з української території. А також про повернення наших незаконно ув’язнених, зокрема, кримських татар, а також продовження й розширення зернової ініціативи”, - написав президент України.
Президент додав, що Україна передала Туреччині список нагальних потреб для ліквідації повеней.
Три країни Балтії - Литва, Латвія та Естонія - назвали руйнування Каховської дамби “воєнним злочином”.
Президент Литви заявив, що руйнування Каховської ГЕС є навмисним “воєнним злочином”, за який Росія має понести відповідальність, про це повідомляє видання Reuters.
“Це воєнні злочини, це злочини агресії. І я вважаю, що ті, хто дозволяє собі подібне, рано чи пізно сядуть на лаву підсудних з опущеною головою і візьмуть ту відповідальність, яку повинні понести”, - зазначив президент Науседа.
“Цей воєнний злочин призведе до екоциду, величезних економічних збитків і переміщення тисяч людей. Винні у воєнних злочинах повинні бути притягнуті до спеціального трибуналу”, — написав у Twitter міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
“Росія є терористичною державою, і її потрібно зупинити. Ми повинні посилити підтримку України та притягнути до відповідальності воєнних злочинців”, — написав у Twitter Едгарс Рінкевичс, міністр закордонних справ Латвії, який у липні має скласти присягу президента країни.
Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та може перетворити щонайменше 500 тисяч гектарів землі, що залишилися без зрошення, на “пустелю”.
За даними Світового банку, Україна має загалом 33 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь. Тож майже 2% цієї площі можуть висохнути.
- Голос Америки
Республіканець Майк Пенс оголосив про плани змагатись за пост президента США та двічі показав Путіна у власному промо-відео

Американський політик Майк Пенс, який був віце-президентом США за президентства Дональда Трампа, а нині критикує зростаючий популізм в Америці, оголосив про намір змагатись за номінацію від Республіканської партії на президентських виборах 2024 року.
У своєму промо-ролику Пенс двічі показує президента РФ Путіна – на словах про “ворогів свободи по всьому світу” та на обіцянці захистити власну націю. На одному з кадрів Пенс і Путін стоять один навпроти іншого під час особистої зустрічі.
Раніше, як повідомляв Голос Америки в огляді позицій щодо України потенційних республіканських кандидатів у президенти США, Пенс говорив, що Путін “розкрив свою справжню сутність диктатора, який прагне завоювання та готовий витратити тисячі життів за своє бажання “відновити велику Російську імперію”.
“У Республіканській партії немає місця апологетам Путіна, – заявляв Пенс. – Це не війна Америки, але якщо Путіна не зупинити та швидко не відновити суверенну націю України, він продовжить рухатися до наших союзників по НАТО, і тоді Америці доведеться надіслати свої війська”.
63-річний Пенс – колишній губернатор штату Індіана та конгресмен (член шести термінів Конгресу). Сьогодні він жорстко критикує політику чинного президента Джо Байдена. У своєму передвиборчому ролику показує президента з ріжком морозива і стверджує, Джо Байден і “радикальні ліві” “послабили Америку вдома та за кордоном”. Пенс заявляє, що країна перебуває в поганому стані, але її “найкращі дні” попереду.
За інформацією CNN, Пенс був третім за рейтингом республіканцем у Палаті представників. Сьогодні згідно з даними опитувань, наведеними виданням NBC News, Пенс займає загалом серед республіканців четверте місце за рівнем підтримки виборців, поступаючись Дональду Трампу, Рону Десантісу та Ніккі Гейлі.
Пенс називає себе насамперед християнином, а потім консерватором і республіканцем. Його книга мемуарів “І допоможи мені, Боже” усипана релігійними цитатами – писало видання Guardian. Пенс також відомий послідовними виступами проти права на обор – інформує CNN.
Як наголошує NBC News, Пенс був непохитним у своїй підтримці допомоги США Україні, “коли Трамп і Десантіс поставили під сумнів доцільність такої місії”. Свою позицію, зокрема і щодо України, оприлюднила і кандидатка-республіканка Ніккі Гейлі, яка також має намір балотуватись в кандидати від партії на виборах.
Як повідомляв Голос Америки, Президент США Джо Байден також раніше оголосив про намір балотуватись на другий термін президентства від Демократичної партії.
- Голос Америки
Поранені українські воїни взяли участь у марафоні в Колорадо. Відео
Двоє українських військових, яких волонтери привезли на протезування до штату Колорадо, взяли участь у забігу у рамках місцевого благодійного заходу. Поки що у інвалідних візках, але місцеві спеціалісти обіцяють що з часом вони зможуть і бігати на свої нових ногах.
США надсилають 2000 нацгвардійців, 100 літаків на безпрецедентні навчання НАТО, покликані стримати Росію

БЕРЛІН. Німеччина готується прийняти найбільші навчання з розгортання авіації в історії НАТО. Навчання продемонструють силу союзникам і потенційним супротивникам, таким як Росія, заявили в середу німецькі та американські посадовці.
У навчаннях Air Defender 23, які розпочнуться наступного тижня, візьмуть участь 10 000 учасників і 250 літаків із 25 країн, які відповідатимуть на симуляцію нападу на країну-члена НАТО. Сполучені Штати направляють 2000 військовослужбовців ВПС США та близько 100 літаків для участі в тренувальних маневрах 12-23 червня.
"Це навчання справді вразить всіх, хто спостерігатиме, — сказала посол США в Німеччині Емі Гутманн. - Це безсумнівно продемонструє готовність і швидкість союзницьких сил швидкого реагування НАТО, — сказала вона журналістам у Берліні.
"Мене здивувало б, якби якийсь із світових лідерів не звернув увагу на це свідчення високого бойового духу Альянсу, його силу", — сказала Гутманн.
"Це включає і пана Путіна", - додала вона, маючи на увазі президента Росії.
Хоча навчання планувалися кілька років, вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року змусило НАТО серйозно підготуватися до можливості нападу на її територію.
У навчаннях також беруть участь Швеція, яка сподівається приєднатися до Альянсу, і Японія.
"Ми показуємо, що територія НАТО є нашою червоною лінією, що ми готові захищати кожен сантиметр цієї території, — сказав генерал-лейтенант Інго Герхарц з ВПС Німеччини, який координує навчання. - Але ми не будемо, наприклад, виконувати рейси в бік Калінінграда. Навчання призначені для захисту".
Калінінград — російський ексклав, розташований на Балтійському морі між Польщею та Литвою. Генерал-лейтенант Майкл А. Лоу, директор Повітряної національної гвардії США, сказав, що навчання виходять за рамки стримування.
"Йдеться про готовність наших сил. Йдеться про координацію не лише всередині НАТО, але й з іншими нашими союзниками та партнерами за межами НАТО", – сказав він.
Лоу сказав, що навчання стануть можливістю для молодих американських авіаторів, багато з яких здебільшого отримали досвід служби на Близькому Сході, налагодити відносини з союзниками в Європі та підготуватися до іншого військового сценарію.
"Тож мова йде про встановлення того, що означає виступати проти великої держави, у змаганні великих держав", — сказав він.
Влада заявила, що навчання призведе до певних збоїв у цивільних рейсах у Європі протягом цього періоду.
Форум