Спеціальні потреби

Гривня зміцниться, якщо буде у «вільному плаванні» – експерти


Обмінний курс гривні останніми тижнями, як на гойдалках, то злітав до позначки майже 15 гривень за долар, то падав до 12 з копійками. Через різкі стрибки вартості національної валюти деякі експерти в Україні почали закликати Нацбанк відмовитися від гнучкого курсоутворення і перейти до попередньої системи фіксованого курсу чи курсових коридорів. Відмова від гнучкого курсу, була б помилкою, заявили в інтерв’ю Голосу Америки економісти у США. Вони прогнозують, що з часом панічні настрої на ринку зникнуть, гривня стабілізується і навіть трохи зміцниться, а значних обвалів курсу, як колись – більше не буде.

Теперішню нестабільність обмінного курсу експерти пояснюють перехідним періодом економіки. Україна почала політику утримування валютного курсу у 90-их, щоб впоратися з гіперінфляцією. Тоді це спрацювало, але у довготривалій перспективі – фіксований обмінний курс став міною уповільненої дії, вважає економіст Юрій Городниченко – з Університету Каліфорнії в Берклі.

«Історія показує, що кожні 5-6-7 років у нас була криза на валютному ринку. І те, що зараз відбувається почалося не сьогодні і не вчора, а почалося з 2010 року, коли було ясно, що гривня мала здешевшати, але НБУ захищав гривню, підтримував фіксований валютний курс. Всі ці проблеми і викривлення в економіці накопичувалися, і воно мало вибухнути».

Юрій Городниченко досліджує у США моделі оптимальної грошової та фіскальної політики держав. Нещодавно видання Форбс назвало його найуспішнішим з сучасних українських економістів. За словами експерта, щоб тримати курс від сповзання НБУ мусив продавати на ринку великі партії валюти, а це виснажувало резерви. Фіксація курсу не вирішувала, а лише відкладала проблеми, каже Городниченко:

«Те, що відбувається зараз у нас на валютному ринку, відбулося б незалежно від того, чи була у нас революція, чи були протести, чи була у нас війна на сході. Це би відбулося у нас у будь-якому разі. І те, що НБУ відмовився від фіксованого обмінного курсу, це добрий крок і це треба було зробити ще багато років тому»

З цими висновками погоджується експерт Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона у Вашингтоні Андерс Аслунд. В України сьогодні немає іншого шляху, як проводити рішучі реформи в економіці, які відкладалися роками. І перехід на ринковий обмінний курс – одна з них, каже експерт:

«Це добре, що Національний банк відпустив обмінний курс у «вільне плавання». Немає ніякої потреби витрачати величезні валютні резерви на підтримання курсу. Центральний банк мусить втручатися у валютні котирування тільки тоді, коли відбуваються серйозні скачки, але немає сенсу іти проти вітру».

Андерс Аслунд вважає теперішні коливання курсу тимчасовим явищем. Гривня, за його словами, стабілізується і зміцниться:

«Курс гривні зараз занижений. Я думаю, що він має становити десь біля 12 гривень за долар. Втім не варто очікувати і не варто пробувати зміцнити гривню більше ніж цей рівень».

Юрій Городниченко також радить українцям не панікувати через скачки курсу:

«Зараз ситуація складна. Будуть великі коливання, але вони рано чи пізно вщухнуть. Можливо місяць, можливо 2-3-4. Через це я би радив людям, фірмам не дуже хвилюватися. Обмінний курс має повернутися на відмітку десь 11-12 гривень за долар. Я майже впевнений у цьому. Це тільки питання часу. Зараз трохи панічні настрої. Але з часом все це вщухне і повернеться стабільність».

Відпустивши гривню, Нацбанк зможе накопичувати золотовалютні резерви а також отримає можливість застосовувати інші інструменти для стабілізації економіки. Перше, що мусить зробити Нацбанк – приборкати інфляцію та ріст цін, каже Юрій Городниченко і радить продовжувати політику інфляційного таргетування:

«Економічна теорія показує, що інфляційне таргетування це дуже ефективний спосіб, щоб забезпечити стабільність цін в країні, стабільність інфляції. Ідея проста. НБУ визначає планову інфляцію, і потім, якщо відбуваються якісь відхилення від плану, НБУ використовує заходи для того, щоб повернути цю інфляцію ближче до планової. Розвинені країни мають 2 відсотки на рік як орієнтир планової інфляції. Для України – це не бажано і не реально. Якщо подивитися на досвід інших країн, які перебувають на подібній з Україною стадії розвитку, то виходить, планова інфляція має бути 4-5 відсотків на рік»

Щоб досягти планового рівня інфляції, Україні знадобиться кілька років, кажуть експерти і додають, відпустивши у вільне плавання курс та приборкавши інфляцію, Україна закладе основу нової стабільної економіки, що базується на ринкових механізмах. Інвестори будуть більш схильні вкладати в Україну свої гроші, а українці спатимуть спокійніше, маючи стабільні ціни на типовий споживчий кошик.

Дивіться також : Нові санкції ЄС та ціни на нафту можуть завдати Росії подвійного удару

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG