Спеціальні потреби

Потрібен паспорт громадянина чи представника нації?


Київ – Після розвалу Радянського Союзу та падіння берлінського муру одним зі здобутків молодої східноєвропейської демократії було скасування графи «національність» у паспорті. Україна скасувала цю графу однією з останніх – у 1996 році, коли були затверджені паспорти незалежної Української держави. Але у грудні 2012 року народний депутат від опозиційної «Батьківщини» Олег Канівець зареєстрував законопроект, в якому пропонує вказувати національність у свідоцтві про народження дитини. Канівець також не виключає, що запропонує на законодавчому рівні повернути графу «національність» у паспорт громадянина України. Пункт про зазначення національності у паспорті також містить програма ВО «Свобода».

У нинішньому паспорті громадянина України інформація про національність відсутня. Дані про національність батьків містить свідоцтво про народження дитини. Також інформацію про національність треба вказати при оформленні приписного посвідчення та деяких інших документів.

Народний депутат-свободівець Юрій Сиротюк каже, що повернення графи «національність» у паспорт – це відновлення історичної справедливості щодо українців, які упродовж століть вели боротьбу за свою державу. Не менш важливо і те, що громадяни України, які представляють не титульну націю, зможуть пишатись своєю належністю до того чи іншого народу, який мешкає на українських теренах, зауважив Сиротюк у розмові з Радіо Свобода.
Для подолання наслідків колонізації варто було б відновити графу «національність» у паспорті та у свідоцтві про народження.
Юрій Сиротюк

«Колонізація України, яка тривала упродовж століть, хотіла змінити нашу ідентичність. Хтось хотів нас вважати малоросами, комусь українці видавались «малополяками», – пояснює Сиротюк. – Відповідно, для подолання наслідків колонізації варто було б відновити графу «національність» у паспорті та у свідоцтві про народження. З іншого боку, ми принципово вважаємо, що вказувати чи не вказувати свою національність – справа добровільна. Хоче людина записати у паспорті свою етнічну належність – запише, а не хоче, то ні».

Влада: дискурс довкола національної належності не на часі
Не думаю, що повернення цієї графи таке важливе.
Олег Зарубінський

Парламентська більшість ідеї опозиціонерів здебільшого не підтримує. Так, депутат від Партії регіонів Олег Зарубінський у розмові з журналістами введення графи «національність» у паспорт назвав зайвим. «Не думаю, що повернення цієї графи таке важливе», – зауважує депутат.

Зарубінський при цьому посилається на досвід європейських держав, де у посвідченнях особи вказано громадянство, а не етнічне походження його власника.

Прем'єр-міністр Микола Азаров теж не підтримує ідею опозиціонерів. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, відповідаючи на запитання користувача про відповідну пропозицію. За словами Азарова, нині проблеми національної належності в українському суспільстві не існує.

Експерти: головне – зупинити зубожіння та українофобство

Українські експерти також не досягли згоди щодо питання, чи варто повертати графу «національність» до паспорту. Так, київський політолог Сергій Таран вважає, що європейський досвід засвідчує: «зацикленість» на національному питанні шкодить єднанню громадян для подолання спільних, загальнодержавних проблем.
Там, де у центр політичної та громадської уваги винесено питання щодо ідентичності, країні складно розвивались.
Сергій Таран

«Зараз для України нагальні проблеми – це економічні реформи, боротьба з корупцією, євроінтеграція. Якщо ми подивимось на досвід успішних реформ у країнах «нової» (Східної) Європи, то побачимо: саме там, де ці проблеми стояли у центрі політичних дискусій, країнам вдалося зробити достатньо серйозні економічні реформи та перебудувати суспільство за європейськими демократичними стандартами. Там, де у центр політичної та громадської уваги винесені питання ідентичності, країні складно розвивались», – каже Таран.

Він вважає, що для України критично важливо зберегти якісний європейський дискурс, а для цього маркери ідентичності мають бути віднесені на другий план. І державні інституції, і влада мають зосередитись на реформуванні країни, зазначає експерт.

А історик і політолог Олександр Палій вважає, що визначальним принципом має бути не національність, а місце народження громадянина України. Відтак, експерт пропонує використовувати в паспорті такі маркери, як «українець російського походження», «українець польського походження» тощо.
Головне, щоб усі представники етнічних меншин не відчували, що це роблять задля того, щоб якимсь чином зменшити чи обмежити їхні права.
Олександр Палій

«На сьогодні, маємо ситуацію, коли по суті кількість людей, народжених в Україні, постійно збільшується. І тому треба, щоб люди відчували і знали свою Батьківщину залежно від місця народження. Себто, має переважати маркер належності до території та держави, – каже Палій. – Я б також закликав до максимальної обережності: головне, щоб усі представники етнічних меншин не відчували, що це роблять задля того, щоб якимсь чином зменшити чи обмежити їхні права. Але ця проблема не настільки гостра, щоб нагально за неї хапатись».

У розмові з Радіо Свобода Сергій Таран та Олександр Палій наголосили, що нині на порядку денному – припинення дискримінації самих українців та збереження міжетнічної злагоди у державі.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG